Skalky do záhrady: Ako ich založiť, vhodné kvety a množstvo inšpirácií

Jar nám už klope na dvere a teplejšie slnečné lúče nás lákajú do záhrady. Všetci si s radosťou vyhŕňame rukávy, oprašujeme záhradné kosačky a púšťame sa do prvých prác. Po dlhých zimných mesiacoch si starostlivosť vyžaduje nielen trávnik, ale aj ovocné kríky, stromy a nesmieme zabudnúť na skalku, ktorá je klenotom našich záhrad. Okrasný prvok tvorený kameňmi, skalami, štrkom, mulčovacou kôrou, rôznymi druhmi trvaliek, sukulentov, tráv, drevín či bambusov nemusí zaberať veľkú plochu. Pútavú skalku, ktorá hrá všetkými farbami si môžeme vytvoriť v nevzhľadných zákutiach alebo na kúsku neúrodnej pôdy. 

Kde sa vlastne vzali skalky? Okrasné skalky majú pomerne dlhú históriu. Ich počiatky siahajú do starých čínskych a japonských záhrad, ktorými sa nechali inšpirovať európski záhradní architekti najmä počas 19. storočia. Začiatkom 20. storočia bol zaznamenaný vývoj moderných európskych skaliek najčastejšie v podobe alpinárií, ktoré boli spájané s turistikou, objavovaním nových vysokohorských druhov rastlín a ich zakomponovaním do záhradnej skalky.

Kedysi bolo hlavnou funkciou skalky spevniť svahy alebo využiť neúrodné brehy. Dnes sa stávajú ústredným bodom našich záhrad a esteticky dotvárajú celý priestor. V súčasnosti existuje niekoľko druhov skaliek. Čože? Vy ešte žiadnu nemáte? Tak to by ste mali napraviť. Poďte si ju s nami vytvoriť, a to veľmi jednoducho. 

Neprehliadni: Najkrajšie popínavé rastliny do záhrady – na pergolu i starý plot

Ako založiť skalku

Zdroj: pinterest.com

Ako založiť okrasnú skalku

Nemusíte byť žiadny odborník, aby ste si založili peknú skalku. Stačí vám trochu zručnosti, času, citu k rastlinám a s chuťou sa môžete pustiť do vytvárania. Poďme na to!

 

1. Nájdide si vhodné miesto na skalku

Pre skalku vyberte polotienisté až slnečné miesto (nemala by byť neustále vystavená slnečnému žiareniu). Skalka by mala byť ozdobou vašej záhrady, takže ju neumiestňujte niekde za dom, kôlňu či hospodársku budovu, medzi bujný porast, do ovocnej či zeleninovej záhrady, ku kompostovisku alebo na miesto, kde sa hrávajú deti. Uistite sa tiež, že máte pre skalku dostatok priestoru. Skalky môžu byť rôznych tvarov a rozmerov. Odporúča sa preto zabezpečiť skalke aspoň 1,2 – 1,5 m priestoru do šírky. Nemala by byť však príliš široká, aby ste sa k rastlinám mohli pohodlne dostať. 

2. Dajte si na papier plán skalky

Po tom, ako vyberiete vhodné miesto pre vašu skalku, načrtnite si jej požadovaný vzhľad. Tento krok vám pomôže premyslieť si, aké veľké ústredné kamene budete potrebovať, koľko rastlín si máte zabezpečiť, či vám zostane miesto aj na nejakú dekoráciu. Takáto predpríprava vám bude nápomocná i pri stanovení si rozpočtu pre váš projekt.

3. Zemina a kamene pre skalku

Výber zeminy by mal závisieť od toho, aké rastliny sa v skalke rozhodnete pestovať alebo aký druh skalky ste si zvolili. Väčšina klasických skalničiek a porastov obľubuje vápenitú a dobre priepustnú pôdu. Pôda by mala byť zmiešaná s drobnými kamienkami, aby z nej mohla voda ľahko odtekať a rastliny tak nestáli v premočenej zemi. Miesto, kde chcete skalku mať, poriadne prekopte, zbavte buriny a iných nežiadúcich porastov. Následne nasypte na miesto drobné kamene, ktoré budú plniť funkciu drenážneho systému. Nakoniec pridajte pripravenú zeminu zmiešanú s kamienkami. Do skalky nevyberajte len dekoratívne skaly. Vložte do nej i kamene viacerých veľkostí – od veľkých cez stredne veľké až po najmenšie kamienky a štrk. Veľké kamene budú mať dominantnú pozíciu, menšie dotvoria prostredie skalky a štrkom sa dosypú prázdne miesta v okolí rastlín. Najvhodnejšie je vybrať si len jeden druh kameňa, prípadne dva vzhľadovo podobné, a kombinovať radšej rôzne veľkosti. Obľúbenými kameňmi je napríklad žula, bridlica, vápenec, travertín, dolomit, pieskovec, andezit. Kamene neukladajte na povrch skalky. Vyhĺbte menšiu jamu a vložte do nej asi tretinu kameňa. Takýmto spôsobom zabezpečíte jeho stabilitu.

4. Výber rastlín pre skalku

Striedajte viacero druhov rastlín, nielen skalničky, ale aj kvitnúce rastliny, dreviny, cibuľoviny, kobercovo rastúce rastliny, trávy, papraďorasty. Okrem estetickej stránky, treba tiež zohľadniť fakt, že každá rastlina má špecifické požiadavky na rast. Niektoré potrebujú dostatočné slnečné žiarenie, iné polotieň alebo tieň. Jedny si vyžadujú kyslé pôdy, iné vápenaté. Niektoré obľubujú vlahu a viac priestoru. Nezabudnite tiež zvážiť obdobie kvitnutia. Ak vám všetky rastliny budú kvitnúť naraz, po zvyšok obdobia nebudete mať v skalke žiadne kvety. Preto je vhodné umiestniť do vašej skalky rastliny s rozličnou dobou kvitnutia. Asi najtypickejšou rastlinou v každej skalke je skalná ruža. Ďalšími obľúbenými rastlinami je echevéria, agáva, horec, rozchodník, klinček, modrice, snežienky. Z drevín a nízkych krov sa hodia hlavne borovice a borievky, z trávnatých porastov kostrava, kortaderia, ostrica a chrastnica. I bylinkám ako šalvia, materina dúška, levanduľa či rozmarín sa skvele v skalke darí. 

5. Dekorácie na skalke

Okrem kameňov a rastlín môžete skalku dotvoriť aj inými prvkami. Záhradné sochy z kameňa, sádry, drevené dekorácie, mini fontány či jazierka, napájadla pre vtákov, domčeky alebo skalku tiež môžete dozdobiť doplnením prázdnych miest farebným štrkom, z ktorého sa dajú vytvoriť obrazce.

6. Starostlivosť o skalku

Starostlivosť o skalku vám nezaberie príliš veľa času. Zväčša sú skalničky a rastliny vhodné do skalky nenáročné a vyžadujú málo vlahy a hnojenia. Starostlivosť však prispôsobte jednotlivým rastlinám. Skalka si hlavne počas horúcich letných dní bude vyžadovať dostatočnú zálievku. Nezabudnite ju poliať i hneď po prvom zasadení rastlín či pri presádzaní. Hnojenie nie je nevyhnutné, avšak rastlinám môže byť nápomocné pri tvorbe nových výhonkov a kvitnutí. Hnojí sa najmä na jar a v lete, ale s hnojením to nepreháňajte. Zo skalky pravidelne odstraňujte burinu a zosušené, uhynuté časti rastlín, prípadne vyhrabte popadané lístie. Na jeseň, keď teploty začnú klesať, začnite pripravovať vašu skalku na zimu. Niektoré rastliny si vyžadujú zazimovanie. Je vhodné ich obložiť kompostom, ktorý ich ochráni pred chladom a poskytne im potrebné živiny. Keď teploty klesnú pod nulu, skalku prikryte vetvičkami ihličnanov. Sneh zo skalky pravidelne odstraňujte, keďže niektorým drevinám môže takáto vlhkosť uškodiť. Na jar odstráňte vetvičky, skontrolujte rastliny, vytrhajte tie poškodené a odumreté, nahraďte ich novými a môžete ich aj prihnojiť. 

Navnadili sme vás? Čítajte ďalej a nechajte sa inšpirovať niekoľkými druhmi skaliek.

Vertikálne skalky

Zdroj: pinterest.com

Vertikálne skalky

Ak nemáte veľmi veľa priestoru vo vašej záhrade, ale túžite po okrasnej skalke, vytvorte si jej vertikálnu verziu. Môžete ju nainštalovať na múr či plot pomocou starého okenného rámu alebo umiestniť blízko steny domu či chalupy. Použite veľké ploské kamene, ktoré vertikálne upevníte vedľa seba a dosypete vhodnou zeminou. Nasaďte skalničky a môžete sa tešiť z priestorovo úsporného a nadčasového riešenia. 

Minimalistické skalky

Zdroj: pinterest.com

Pre milovníkov minimalizmu

Pre tých, ktorí sa riadia pravidlom – menej je viac, sú skvelým a zároveň štýlovým riešením skalky v minimalistickom štýle. Vyberte si jeden či dva druhy rastlín, kúpte štrk a kamene rôznych farieb. V takýchto skalkách vyniknú najmä okrasné dreviny, mrazuvzdorné palmy, sukulenty väčších rozmerov či rôzne druhy kaktusov. Minimalistická okrasná skalka nevyžaduje veľa údržby a pôsobí veľmi upravene a moderne. 

Umelecké skalky

Zdroj: pinterest.com

Trochu umenia

Drieme vo vás umelecká duša? Dávate si záležať na detailoch a máte plnú hlavu kreatívnych nápadov? Premeňte svoju skalku na dokonalé umelecké dielo, ktoré vám budú závidieť všetci susedia. Nazbierajte si kamienky pri potoku, nafarbite ich vodoodolnými farbami a poukladajte ich do rôznych zaujímavých tvarov. Je s tým síce trochu viac práce, ale verte nám, výsledok stojí za to!

Skalka z recyklovaných predmetov

Zdroj: pinterest.com

Recyklujeme, nevyhadzujeme

Zostali vám tvárnice, ktoré ste používali pri stavbe plotu? Máte staré tehly alebo kamenivo? V žiadnom prípade ich nevyhadzujte. Spravte si z nich originálnu skalku. Použiť môžete i opotrebované hrnce, fúrik, kovové stoličky, ktoré necháte obrásť skalnými ružami, ťahavými skalničkami alebo machom. 

Japonské skalky

Zdroj: pinterest.com

Japonské skalky

Doplňte svoju záhradu unikátnou skalkou v japonskom štýle. Upokojujúci žblnkot vody, bambusové nádoby, kamenné sochy budhov či typické domčeky prinesú do vašej záhrady čistotu, pokoj a príjemnú atmosféru. 

Skalky s črepníkmi

Zdroj: pinterest.com

Skalky s črepníkmi

Vašu skalku môžete dozdobiť i terakotovými črepníkmi s nasadenými trvalkami. Položte ich na zem naležato a rastliny vysaďte i pred črepník tak, aby to vyzeralo, že sa kvety z neho vylievajú. Vytvorte si exotickú skalku z kaktusov nasadených v dekoratívnych kvetináčoch, ktoré esteticky poukladáte na farebný štrk. Takýto štýl skalky má výhodu – rastliny na zimu jednoducho presuniete do zimnej záhrady alebo pivnice. 

Miniatúrne skalky

Zdroj: pinterest.com

Miniatúrne skalky

Skutočne pútavo a veľmi zaujímavo pôsobí mini skalka v nádobe. Vezmite väčší črepník, plechovú nádobu alebo drevený sud, naplňte ho zeminou a vysaďte doň zakrpatené okrasné dreviny alebo farebné sukulenty. Pri vytváraní takejto skalky vám s radosťou pomôžu i deti. Z menších terakotových črepníkov si vyrobte rozprávkový domček. Akrylovými farbami namaľujte okná, dvere, nalepte strechu. Domček umiestnite do väčšej nádoby a dozdobte postavičkami, mini lavičkami, muchotrávkami či inými doplnkami. 

Neprehliadni: TOP kvety na slnečný balkón alebo terasu – tieto ťa rozhodne očaria!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE