Nekvitne vám hortenzia? Najčastejšie chyby pri pestovaní hortenzie, ktoré jej v tom bránia

prečo hortenzie nekvitnú

Hortenzie sú ako rozprávkové gule. Každý kvet je ako obláčik spomienok – na babičkinu záhradu, prázdniny či slnečné rána s knihou pod altánkom. No nie vždy sa im chce rozkvitnúť. A hoci sú na pohľad zdanlivo nenáročné, ich rozkvet si žiada viac než len pravidelné zalievanie. Hortenzie totiž treba predovšetkým pochopiť.

Svetlo hortenzii pomáha rásť, ale aj ju spáli

Nejeden pestovateľ sa domnieva, že ak ostatné rastliny majú rady slnko, tak sa to určite týka aj hortenzií. A skutočne – ranné lúče im robia dobre. No keď ich poobede „uprace“ celodenný úpek, začínajú trpieť. Listy im mäknú, kvety vädnú a rastlina môže spomaliť svoj rast. 

Ideálny kompromis je polotieň – miesto, kde svieti ranné slnko a popoludní poskytne tieň altánok, vyšší krík alebo domová stena. V tieni síce prežije, ale nevytvorí toľko pukov, v slnečnom kotle zasa potrebuje neustálu starostlivosť a vodu.

Extra tip: V črepníkoch môžeme hortenziu v lete sťahovať – počas horúčav ju premiestniť do polotieňa, na jar či jeseň zas dopriať viac svetla.

Voda – najlepší kamarát, ale aj tichý nepriateľ hortenzie

Hortenzie milujú vlhko, no zle znášajú premočenie. Ich korene sú plytko pod povrchom a ľahko podliehajú hnilobe, ak pôda neodvádza vodu. Najviac ocenia výdatnú, ale nie príliš častú zálievku. 

Zalievať treba skoro ráno alebo večer, keď už slnko nekúri, aby sa voda dostala ku koreňom a neodparila sa z povrchu. V horúčavách možno polievať hortenziu aj dvakrát denne, no vždy podľa potreby – nie podľa kalendára.

Vždy sa oplatí dať pod hortenziu mulč – kôru, listy, slamu alebo kompost, ktoré udržia vlhkosť, ochránia ju pred teplotnými výkyvmi a podporia aj pôdny život.

chyby pri pestovaní hortenzií
Depositphotos

Farbu kvetov hortenzie mení pH pôdy

Modrá hortenzia môže byť o rok ružová. Ako je to možné? Farba veľkolistej hortenzie (Hydrangea macrophylla) závisí od pH pôdy a obsahu hliníka. V kyslejšej pôde (pH pod 5,5) sa kvety farbia do modra, v zásaditejšej do ružova. Ak túžime po modrej farbe, nestačí len kyslá rašelina – treba aj hliník. Dá sa pridať prostredníctvom špeciálnych hnojív (aluminiumsulfát) alebo s pomocou kamenca. Ale pozor – výsledky prichádzajú pomaly, často až v ďalšej sezóne.

Zároveň to nie je len estetická hra – zásaditá pôda môže rastline brániť v prijímaní živín, čo sa prejaví žltnutím listov.

Rez, ktorý dokáže hortenziu „umlčať“

Tu záhradkárov zvyčajne prepadne neistota. Strihať? Nestrihať? A ak áno, kedy a ako? Nie všetky hortenzie sa strihajú rovnako. Veľkolisté (macrophylla) a popínavé (petiolaris) kvitnú na vlaňajších výhonkoch – ak ich ostriháme na jar, oberieme sa o kvety. Rez hortenzie by mal byť len minimálny – odstrániť suché kvety a zmrznuté či poškodené vetvy.

Naopak, metlinaté (paniculata) a stromčekovité (arborescens) kvitnú na tohtoročných výhonkoch – tu môžeme strihať radikálnejšie, dokonca skoro až po zem. Tým sa podporí bujné kvitnutie a krásny tvar.

Pôda: tajný kľúč k zdravému rastu a kvitnutiu hortenzie

Hortenzie nemajú rady ťažkú, zle priepustnú pôdu. Ani tú príliš vápenatú. Ideálna je kyprá, humózna, dobre drenážovaná a mierne kyslá. Pridanie kompostu, rašeliny alebo substrátu pre kyslomilné rastliny jej spraví dobre. A pozor na pôdny priestor – ak je okolo príliš veľa koreňov iných rastlín, môže sa hortenzii ťažko dýchať. Preto sa často odporúča vytvoriť okolo nej „ostrovček“ – miesto len pre ňu, kde sa môže rozťahovať, ako potrebuje.

Spolubývajúci, ktorí hortenzii nerobia dobre

Hortenzie sú mierumilovné, ale nie každá rastlina sa k nim hodí. V ich blízkosti by nemali rásť agresívne dreviny ako orech, tuja či brečtan. Tie im berú vodu aj živiny a dokážu výrazne znížiť vitalitu rastliny. Nevhodné sú aj trvalky, ktoré sa rýchlo rozrastajú – napríklad mäta, niektoré odrody rudbekií alebo invazívne okrasné trávy.

Nedostatočná ochrana hortenzie v zimnom období

Nie všetky hortenzie zvládnu zimu bez prikrytia. Veľkolisté hortenzie sú na mrazy citlivé – hlavne ich puky. Ak počas zimy mrzne a chýba snehová prikrývka, puky zmrznú a hortenzia na jar síce vyženie listy, ale bez kvetov.

Pomôže jednoduchá ochrana – obaliť základ rastliny čečinou, lístím či slamou, výhony zakryť netkanou textíliou alebo kartónom. V črepníkoch rastúce hortenzie je dobré na zimu premiestniť na chladné, ale nemrznúce miesto.

Málo miesta? Hortenziám nestačí len kútik

Rastliny často vysádzame pod okná, k plotom či medzi iné kríky, len aby v záhrade „vyplnili miesto“. Hortenzia ale potrebuje svoj priestor, aby sa mohla prirodzene rozrásť a vytvárať nové výhony. Ak je natlačená medzi inými rastlinami, kvitne menej, častejšie trpí na plesne a hniloby. 

Pri sadení treba počítať s tým, že dospelý ker môže mať priemer aj 1,5 metra – takže ho nechať rásť voľne je najlepší dar, aký jej možno dať.

Čas, trpezlivosť a dobré slovo

Na záver to najdôležitejšie – hortenzie nechcú len vodu a hnojivo. Chcú čas, pokoj a citlivý prístup. Vedia, kedy ich pozorujeme s láskou a kedy len očakávame výkon. A ak im dáme, čo potrebujú, premenia každý kút záhrady na romantické miesto, ktoré kvitne dlho po tom, čo sa iné rastliny chystajú na spánok.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE