Pľúcnik lekársky – pestovanie, liečivé účinky a domáce recepty

pľúcnik lekársky

Keď sa jar konečne naplno rozvinie, v tienistých kútoch záhrad, lúk a lesných chodníkov možno natrafiť na nenápadnú, no pre pozorné oko neprehliadnuteľnú bylinu – pľúcnik lekársky. Jeho drobné kvietky, ktoré postupne menia farbu z ružovej na modrú, akoby pripomínali zázrak obnovy a premeny. Táto krehká rastlinka však v sebe ukrýva oveľa viac než len jarnú krásu – po stáročia si ju ľudia vážili ako spoľahlivého pomocníka pri dýchacích ťažkostiach.

Pľúcnik lekársky v prírode

Latinský názov pľúcnika, Pulmonaria officinalis, pochádza z latinského slova „pulmo“, teda pľúca. Už starí bylinkári verili, že tvar jeho listov – pripomínajúci štruktúru pľúc – napovedá o jeho liečivých schopnostiach. Pľúcnik nájdeme najmä v Európe a Ázii, kde rastie v polotieni, na vlhkých lúkach či v listnatých lesoch. Je nenáročný, no zároveň veľmi vďačný – a jeho sezóna vrcholí od marca do mája.

Pestovanie pľúcnika lekárskeho v záhrade

Pľúcnik lekársky je vďačná trvalka, ktorú si môžete jednoducho začleniť aj do svojej záhrady. Najlepšie sa mu darí v polotieni alebo tieni, kde je pôda vlhká, humózna a dobre priepustná. Miluje miesta pod listnatými stromami alebo v blízkosti plotov, kde je chránený pred priamym poludňajším slnkom.

Výsadba: Pľúcnik možno vysádzať zo semien na jar alebo na jeseň, no jednoduchšie je rozmnožovanie delením starších trsov na konci leta. Stačí oddeliť časť rastliny s koreňmi a presadiť ju na nové miesto.

Starostlivosť: Je nenáročný – treba len občasne zalievať v suchších obdobiach a odstrániť odkvitnuté stonky, aby si rastlina udržala svieži vzhľad.

Kombinácie v záhrade: Pľúcnik je skvelým partnerom tieňomilných rastlín. Krásne vynikne spolu s prvosienkami, bergéniami, hostami (funkia), papraďami či pomaly rastúcimi drevinami. Vďaka jeho meniacim sa kvetom (ružová → modrá) prinesie do tieňa jemnú farebnú dynamiku.

Liečivé účinky pľúcnika lekárskeho

Pľúcnik je doslova pohladením pre dýchacie cesty. Obsahuje množstvo slizovitých látok, triesloviny, saponíny, flavonoidy aj kremík, ktoré mu dodávajú schopnosť ochraňovať a regenerovať sliznice. 

Pôsobí protizápalovo, zmierňuje kašeľ, podporuje vykašliavanie a pomáha pri zápaloch horných aj dolných dýchacích ciest. V ľudovom liečiteľstve sa pľúcnik využíval aj pri suchom, dráždivom kašli, astme, ochoreniach priedušiek a pri celkovom oslabení dýchacieho systému.

Okrem toho sa mu pripisuje aj mierne močopudné pôsobenie, schopnosť posilňovať imunitu a podporiť hojenie drobných poranení kože.

pľúcnik lekársky
Freepik

Ako pľúcnik lekársky používať v bežnom živote

Najčastejšou formou použitia pľúcnika je čaj alebo odvar. Je jemný, príjemne bylinkový a vhodný aj pre deti (samozrejme, s mierou a opatrnosťou).

Na prípravu čaju stačí jedna lyžica sušenej vňate na šálku horúcej vody. Nechá sa lúhovať približne 10 minút, následne sa scedí a pije ešte teplý, ideálne 2-krát denne.

Pľúcnik sa však môže kombinovať aj s inými bylinkami. Výborný je v zmesi s prvosienkou, podbeľom, materinou dúškou alebo slezom – teda s bylinami, ktoré tiež pôsobia priaznivo na dýchacie cesty. Vznikajú tak harmonické čajové kombinácie, ktoré uľavia podráždeným prieduškám alebo pri nepríjemnom kašli.

Niektorí bylinkári odporúčajú pľúcnik aj na kloktanie pri zápaloch hrdla či ako obklad na drobné kožné ranky a odreniny.

Domáce recepty s pľúcnikom

Jarný čaj z pľúcnika lekárskeho na podporu pľúc

  • 1 diel sušeného pľúcnika
  • 1 diel sušeného podbeľa
  • 1 diel prvosienky

Zmiešajte, zalejte horúcou vodou (nie vriacou), nechajte 10 minút lúhovať. Pije sa po dúškoch 2-3* denne najmä pri kašli, zahlienení alebo ako prevencia pri prechladnutí.

Tinktúra z pľúcnika lekárskeho

Do menšej sklenenej fľaše vložte čistý nasekaný čerstvý pľúcnik a zalejte kvalitným alkoholom (napr. 40 % vodka) tak, aby bol celý ponorený. Nechajte lúhovať 3 týždne na tmavom mieste, občas pretrepte. Potom sceďte a uchovávajte v tmavých fľaštičkách. Užíva sa 10-15 kvapiek denne na posilnenie pľúc.

Bylinkové kloktadlo z pľúcnika lekárskeho

Silnejší odvar z pľúcnika (2 lyžice na šálku vody) sa využíva na kloktanie pri bolestiach hrdla alebo zachrípnutí. Ideálne je používať ho vlažný, nie úplne horúci.

Kedy si dať na pľúcnik pozor?

Hoci pľúcnik pôsobí veľmi jemne, jeho dlhodobé užívanie vo vysokých dávkach sa neodporúča. Obsahuje totiž v malom množstve alkaloidy, ktoré by pri nadmernej konzumácii mohli zaťažiť pečeň. Preto je ideálne používať pľúcnik skôr ako krátkodobú podporu počas choroby, nie dlhodobo a denne.

Nevhodný je najmä pre tehotné a dojčiace ženy bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom, ako aj pre osoby s ochoreniami pečene. U malých detí sa odporúča naozaj jemné dávkovanie a krátkodobé užívanie. Ako pri každej bylinke platí: všetko s mierou a citom.

Pľúcnik lekársky je jednou z tých bylín, ktoré ticho čakajú na svoju chvíľu – a keď príde čas, dokážu ponúknuť veľkú službu. Či už siahnete po pľúcniku pri prvých kýchnutiach, alebo si ho pridáte do domácej bylinkovej lekárničky, určite vám vždy skvelo pomôže pri dýchacích ťažkostiach.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE