Angínovník - všade samí chorí - táto bylinka vám pomôže! Skúste recept na sirup či kloktadlo.

Angínovník čínsky (Iris domestica) je bylina pestovaná pre pekné kvety a liečivé účinky listov aj podzemku. Je už po stáročia používaná vo východoázijskej medicíne. V minulosti bol angínovník čínsky známy pod menom Belamcanda chinensis, v roku 2005 však bol rod Belamcanda na základe analýz DNA preradený do rodu Iris a dostal nové vedecké meno - Iris domestica.

Angínovník čínsky - známa aj ako čierna ľaliovka alebo leopardia ľaliovka, je trvalka pôvodom z Číny, Japonska a Kórey. Táto rastlina má vzpriamené stonky a výška rastliny je približne 60 - 120 cm. Iris domestica je známa pre svoje výrazné a krásne kvety. Kvety sú veľké a majú rôzne odtiene žltej, oranžovej a červenej farby. Kvitne od júla do septembra. Okrem nádherných kvetov rastlina angínovník produkuje aj semená v tvare čierno-hnedých toboliek.

Belamcanda chinensis - Angínovník ako prírodný liek

Belamcanda chinensis - rastlina je známa a veľmi obľúbené pre svoje výrazné kvety a schopnosť atraktívne zveľadiť každý priestor. Okrem toho sa verí, že táto rastlina má aj liečivé vlastnosti. Korene a listy sa používajú v tradičnej čínskej medicíne na liečenie dýchacích a tráviacich ťažkostí.

Nie je to teda iba okrasná rastlina a okrasná trvalka, ale aj liečivá rastlina. A na čo všetko môžete jej časti použiť? My vám to prezradíme!

Prečo je angínovník liečivá rastlina?

Angínovník sa často krát používa aj v ľudovom liečiteľstve, pretože dokáže účinne bojovať so zápalmi a neželanými bolesťami. Je účinný pre:

 • krčné zápaly,
 • hlasivky,
 • liečba zápalu,
 • uľaví zápalu,
 • používa sa aj ako účinné kloktadlo.

Neprehliadnite: Rastliny vhodné do kvetináčov počas zimy - váš balkón či terasa nebudú prázdne

Angínovník

Zdroj: pinterest.com/deccoria.pl

Pestovanie angínovníka zvládne skutočne každý - ako pestovať angínovník?

Táto rastlina je pomerne nenáročná na pestovanie. Uprednostňuje slnečné i polotienisté miesta s dobre priepustnou pôdou. Belamcanda chinensis, nazávaná aj čínsky angínovník, je odolná voči mrazu a dokáže prežiť aj v nepriaznivých podmienkach.

 • Vhodná je pravidelná zálievka, najmä v období s vysokými teplotami.
 • Rastlina je zriedka napádaná chorobami alebo škodcami.

Rozmnožovanie angínovníka

Rozmnožovanie belamcandy chinensis je možné semenami alebo delením trsu.

Semená sa zbierajú zo zrelých toboliek a vysievajú sa buď priamo do zeme alebo do vopred pripravených kvetináčov a potom sa presádzajú von.

 • Rastlina dokáže kvitnúť v druhom roku.
 • Delenie trsu sa robí na jar alebo na jeseň.

Liečivé účinky angínovníka

V záhradách sa pestuje ako nenáročná trvalka s dekoratívnymi listami a hlavne kvetmi, ktoré možno použiť aj na rez, alebo ako prírodné liečivo v tradičnej čínskej medicíne. Listy aj koreň obsahujú liečivé glykosidy, alkaloidy, flavonoidy, silice i triesloviny. Listy sa užívajú čerstvé, koreň sa suší, drví, namáča či sparuje.

Odporúčame aj: Ako sa zbaviť invazívnych rastlín v záhrade? Poradíme vám!

Angínovník

Zdroj: pinterest.com/idnes.cz

Angínovník uľaví zapálenému hrdlu a listy angínovníka potláčajú zápal

 • Najčastejšie sa používajú listy angínovníka, ktoré majú antiseptický a analgetický účinok, ktoré sa žujú čerstvé.
 • Pomáhajú pri zahlienení dýchacích ciest, bolestí v krku aj pri liečbe samotnej angíny.
 • Pôsobí pomerne razantne a odporúča sa asi 3 cm listu žuť najviac šesťkrát denne po pol minúte, potom ho vypľuť.

S nástupom zimného obdobia je možné užívať preventívne raz denne. Tesne po užití sa na predĺženie účinku liečiv neodporúča piť žiadne nápoje. U alergických jedincov pôsobí mierne toxicky, môže spôsobiť opuch dýchacích ciest.

Odvar z koreňa sa používa zriedkavejšie, aplikuje sa pri chorobách obličiek a močových ciest, reumatizme a nadúvaní, pôsobí priaznivo na tráviace ústrojenstvo i pohlavné žľazy, kloktá sa im na dezinfekciu ústnej dutiny.

POZOR - neodporúča sa užívať tehotným ženám, nakoľko môže zastaviť vývin plodu počas prvého trimestra tehotenstva.

Angínovník aj ako účinné kloktadlo - ako na to?

 • Lyžičku rozdrvených listov varíme približne jednu minútu v 3 dcl vody.
 • Necháme vylúhovať, precedíme a používame po vychladnutí ako kloktadlo pri bolestiach v krku.

Toto kloktadlo tiež pomáha pri zápaloch dýchacích cest. Angínovník rozpúšťa hlieny, hojí sliznice a vďaka svojim vynikajúcim dezinfekčným účinkom tiež pomáha bojovať proti aftom.

Tip pre vás: Sasanka japonská - poznáte túto trvalku? Inšpirujte sa a zasaďte si ju do svojich kvetinových záhonov!

Angínovník

Zdroj: pinterest.com/floranazahrade.cz

Pripravte si sirup z angínovníka!

 • 1 l vody
 • 2 hrste narezaného angínovníka
 • 1 kg cukru
 • 1 citrón

Citrón ošúpte a nakrájte na kocky alebo tenké plátky. Pridajte nakrájané listy angínovníka a všetko zalejte 1 litrom vriacej vody. Nechajte 24 hodín lúhovať pri izbovej teplote.

Druhý deň všetko sceďte cez jemné sitko a výluh dajte do hrnca tak, aby tekutina bola najviac v polovici hrnca. Pridajte 1 kg cukru a miernym varom zvarte tekutinu na hustotu sirupu.

Horúci sirup dajte do pripravených malých fľaštičiek a uchovávajte v chlade. Sirup používajte pri prechladnutí alebo pri prevencii - maximálna dávka je 2 polievkové lyžice.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE