Starostlivosť o vianočnú ružu: Ako udržať túto sviatočnú krásku nažive aj po Vianociach?

Starostlivosť o vianočnú ružu

Vianočná ruža, známa tiež ako prýštec najkrajší, je kvetina, ktorá sa počas sviatkov objavuje v nejednej domácnosti. Jej žiarivé červené, biele či ružové listy dokážu okamžite navodiť sviatočnú atmosféru. Určite ste však už zistili, že starostlivosť o vianočnú ružu nie je jednoduchá. Táto kráska má svoje nároky, a ak jej ich nesplníte, môže sa uraziť – a v najhoršom prípade sa porúčať na onen svet. Ako sa o ňu správne postarať, aby vám robila radosť nielen na Vianoce, ale aj dlho po nich?

Odporúčame: Starostlivosť o kaktusy v zime – ako zabezpečiť, aby prežili chladné obdobie?

Zoznámte sa s vianočnou ružou

Vianočná ruža je exotická dáma pôvodom z Mexika, ktorá si, prirodzene, nepotrpí na mrazivé slovenské podmienky. Hoci na pohľad vyzerá odolne, v skutočnosti má rada teplo, svetlo a primeranú starostlivosť. Ak jej vyhoviete, odmení vás nádhernou farebnou korunou, ktorá rozjasní každý sviatočný stôl.

Kam vianočnú ružu umiestniť, aby bola spokojná?

Pripravte svojej vianočnej ruži v domácnosti čestné miesto. Nepoložte ju hneď za okno, kde na ňu môže doľahnúť chladný závan pri vetraní. Tiež ju nedávajte k radiátoru ani kozubu, pretože hoci miluje teplo, suchý vzduch je jej úhlavným nepriateľom. 

Ideálnym miestom je svetlý kút bez priameho slnečného žiarenia s teplotou okolo 20 stupňov. Ak ste si ju priniesli domov v treskúcej zime, doprajte jej čas na aklimatizáciu – niekoľko minút v studenej chodbe ju môže zachrániť pred teplotným šokom. 

Vianočnú ružu zalievajte s citom

Vianočná ruža má vo veciach polievania jasno – nechce byť ani suchá, ani príliš mokrá. Ak jej pôdu premokríte, korene začnú plesnivieť a rastlina rýchlo stratí svoj pôvab. Ak ju necháte vyschnúť, opadnú jej listy skôr, než stihnete rozbaliť darčeky. Skúste teda zalievať tak, aby bola pôda vždy mierne vlhká, a prebytočnú vodu z misky okamžite vylievajte. Vianočná ruža ocení odstátu alebo dažďovú vodu, pretože, ako každá diva, si potrpí na kvalitu. 

Odporúčame: Pomôcky na pestovanie izbových rastlín – čo by si mal zaobstarať každý vášnivý pestovateľ?

pestovanie vianočnej ruže
freepik.com

Pozor na jej nálady po sviatkoch

Keď sa sviatky skončia a stromček zmizne z obývačky, vianočná ruža môže začať vyzerať trochu unavene a smutne. To však neznamená, že nad ňou máte mávnuť rukou. Listy sa začnú meniť na zelené, čo je prirodzený proces. Pokračujte v doterajšej starostlivosti, a ak začnú opadávať listy, jemne ju zrežte a obmedzte zálievku. V tomto období ruža zbiera sily na ďalšiu sezónu.

Ako vianočnú ružu podporiť v kvitnutí na budúce Vianoce?

Chcete, aby vás vianočná ruža opäť očarila svojimi farbami? Budete sa musieť zahrať na režiséra a kontrolovať prísun svetla. Na jar vianočnú ružu zostrihajte a začnite ju hnojiť univerzálnym hnojivom. Počas leta môžete presunúť rastlinu do exteriéru. 

Na jeseň ukončite hnojenie a rastline doprajte asi 14 hodín tmy denne počas 6 až 8 týždňov. Môžete ju zakrývať nepriehľadnou škatuľou alebo ju umiestniť do tmavej miestnosti. Medzitým sa riaďte heslom „trpezlivosť ruže prináša" – v tomto prípade vianočné ruže. Ak ste všetko urobili správne, vaša rastlinka vám na Vianoce opäť ukáže, čo dokáže s farbami.

Odporúčame: Ako na romantické osvetlenie záhrady: Tipy na výber a umiestnenie záhradných svetiel

Strážte si deti a domáce zvieratá!

Hoci je vianočná ruža krásna, jej miazga môže byť mierne toxická. Držte ju mimo dosahu zvedavých detí a domácich miláčikov, ktorých môže zvádzať ochutnať jej listy. Nie je smrteľne nebezpečná, ale môže spôsobiť podráždenie kože alebo žalúdočné problémy.

Vianočná ruža je symbol sviatočnej atmosféry. Dokáže rozžiariť aj tie najtemnejšie zimné dni, preto, ak ste nabrali odvahu na jej pestovanie, môžete sa pohľadom na ňu tešiť v každej miestnosti domu. Vyberiete si červenú, bielu alebo oranžovú? Starajte sa o ňu ako o kráľovnú – zaslúži si to.

Zdroj úvodnej fotky: freepik.com

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE