Hluchavka ako liečivá rastlinka - TOTO všetko dokáže!

Hluchavka je rod rastlín z čeľade hluchavkovité, pričom slovenský názov hluchavka vznikol podľa nárečového "hluchá žihľava". Tieto rastliny sa podobajú žihľavám, na rozdiel od nich však nepŕhlia - sú teda "hluché“, "mŕtve“. V našich zemepisných šírkach sa hluchavka vyskytuje v hojnom počte aj v našich záhradkách, pričom je často považovaná za burinu. Je však významnou medonosnou rastlinou, ktorá je mimoriadne cenná pre včelárov.

Keďže ide o popínavé rastliny a majú tendenciu sa ľahko rozmnožovať, tieto klasické záhradné rastliny sú obľúbené kvitnúce porasty. Sú obzvlášť cenené pre použitie na tienistých miestach, čo sú oblasti v záhradkách, ktoré niektoré rastliny doslova neznášajú. Strieborné lístie týchto rastlín ich robí výnimočnými pre kombinácie v mnohých farebných variáciách kvetov či drevín.

Hluchavka

Hluchavku možno nájsť takmer na celom území Ázie a Európy a vyskytuje sa väčšinou všade tam, kde rastie aj žihľava. V Európe sa hluchavka v ľudovom liečiteľstve objavuje v pätnástom storočí s takmer všetkými účinkami, ktoré sú známe aj dnes, a v 19. storočí bola oficiálne vyhlásená za liečivú bylinu.

Hluchavka sa využívala predovšetkým pri liečení ženských problémov, ako aj pri ochoreniach močových ciest, zápaloch dýchacích ciest a celej ústnej dutiny.

  • Z hluchavky bielej a žltej sa zbierajú samotné kvietky.
  • Z hluchavky purpurovej sa zbierajú kvitnúce vrcholčeky vňate, pričom na vonkajšie použitie možno použiť zmes vňate všetkých troch druhov.

Hluchavka purpurová

Hluchavka purpurová sa používa predovšetkým na liečbu ženských ochorení:

  • lieči zápaly,
  • pomáha pri uzdravovaní maternice,
  • upravuje menštruačný cyklus,
  • zmierňuje silnú menštruáciu,
  • upokojuje a zmierňuje hormonálne výkyvy v čase menopauzy, po pôrode a aj počas dospievania.

Používa sa aj ako podporná liečba v prípade výskytu cýst a myómov.

Neprehliadnite: Kôpor ako tradičná slovenská bylinka. Aké je jeho využitie?

Hluchavka biela

Najliečivejší z celej rastliny je kvet hluchavky bielej. Ak zbierate iné časti rastliny - kvitnúce vrcholky, v tomto prípade budete na čaj budete potrebovať väčšie množstvo.

Hluchavka obsahuje najmä éterické oleje, saponíny, flavonoidy, triesloviny, slizové látky, aminokyseliny, cholín, histamín a minerály - zinok, kremík, železo a vápnik.

  • Hluchavka biela lieči najmä dýchacie cesty, priedušky i pľúca, uvoľňuje hlieny, pomôže vykašliavať.
  • Má protizápalové, detoxikačné a močopudné účinky.
  • Blahodarne pôsobí na pohlavné orgány žien aj mužov.
  • Používa sa aj ako obklad na mokvavé rany, vredy a kŕčové žily.
  • Je súčasťou mnohých zmesí na liečbu prostaty.
  • Pre ochranný vplyv slizu na sliznice a tiež protizápalové účinky trieslovín sa kvet hluchavky používa pri zápaloch ústnej dutiny a horných dýchacích ciest.

Hluchavka žltá

Aj keď hluchavka žltá nepatrí medzi oficiálne uznávanú liečivú bylinku, dokáže si poradiť s mnohými zdravotnými problémami.

Doménou hluchavky žltej sú obličky a močové cesty.

  • Hluchavka žltá pôsobí dezinfekčne, má protizápalový účinok, používa sa na ochranu slizníc, hojí vyrážky a rany.
  • Vlažný odvar ako kloktadlo pomáha pri bolestiach v krku.
  • Tlmí kŕče, pomôže pri hnačkách, a upokojí aj pri menštruácii.
  • Zvonka lieči na hemoroidy a análne trhliny.
  • Obklady slúžia na urýchlenie hojenia zápalových alebo mokvajúcich rán, ekzémov a vyrážok, pomáhajú aj pri liečbe kŕčových žíl.
  • Na poštípané miesto si taktiež môžete priložiť čerstvé listy hluchavky.

Zber a sušenie hluchavky

V prípade hluchaviek sa zbierajú predovšetkým kvety, a to výlučne za suchého počasia. POZOR - avšak zber kvetov nie je jednoduchý. Sú veľmi drobné a kvety sa nesmú postláčať a zapariť, inak rýchlo zhnednú.

Sušte ich v tieni a pri zrýchlenom sušení maximálne pri teplote 35 °C. Správne usušené kvety hluchavky hrkajú, majú bielu alebo žltkastú farbu, mierne horkastú chuť a sú takmer bez pachu. Vňať sušte zavesenú vo zväzkoch a skladujte v tmavých nádobách, aby nedošlo k ich navlhnutiu a znehodnoteniu.

Odporúčame aj: TOP 10 byliniek, vďaka ktorým budú vaše nápoje neodolateľné!

Čaj z hluchavky

Kvety hluchavky - 2 lyžičky sušených kvetov alebo 1 lyžičku čerstvých kvetov - zalejte do šálky vriacou vodou, zakryte, nechajte vylúhovať 10 až 15 minút a sceďte. Hluchavkový čaj má zlatistú farbu, príjemne vonia a výborne chutí.

Obklad z hluchavky na vonkajšie použitie

Hluchavku - na 500 ml vody 4 lyžičky sušenej hluchavky - varte približne 10 minút a nechajte vychladnúť. Vlažný odvar sceďte a potom ho použite ako obklad. Pri obklade do vlažného odvaru namočte mäkkú látku a obklad prikladajte na postihnuté miesto po dobu 20 minút trikrát denne.

Hluchavka v kuchyni

Hluchavková vňať sa dá čerstvá konzumovať aj v surovom stave. Túto bylinku môžete pokojne pridať napríklad do smoothie, polievok či šalátov alebo ňou môžete ozdobiť koláč či tortu.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE