Najlepší materiál na skleník: Ako si vybrať ten správny?

Skleník je špeciálny typ konštrukcie, ktorý slúži na pestovanie rastlín. Jedná sa o sklenenú alebo priehľadnú štruktúru, ktorá umožňuje priechod slnečného svetla a zároveň udržuje teplotu vnútorného priestoru. V skleníku môžu byť pestované rôzne druhy rastlín, kvetov, zeleniny alebo ovocia. Vďaka teplu a vlhkosti vytvorenej v skleníku sa rastliny môžu lepšie rozvíjať a rásť, čo umožňuje pestovanie rastlín aj mimo bežnej vegetačnej sezóny.

Skleník môže byť stavaný z rôznych materiálov, ako je napríklad sklo, komôrkový polykarbonát, priehľadná kašírovaná fólia, plexisklo, skleníkové sklo, skleníková fólia alebo plastové fólie. Existujú rôzne typy skleníkov, ako sú skleníky s pevnou konštrukciou, skleníky na skladaciu konštrukciu alebo skleníky na kolíkoch či miniskleníky.

Skleník na záhrade je výborný pomocník - prečo?

Skleník na záhrade je výborný pomocník z viacerých dôvodov.

Prvým a zrejme najdôležitejším dôvodom je to, že poskytuje ideálne podmienky pre pestovanie rastlín, kvetín či zeleniny. V skleníku je možné udržiavať konštantnú teplotu, vlhkosť a ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami ako napríklad dažďom, vetrom či hmyzom.

 • Okrem toho, skleník umožňuje predĺžiť vegetačné obdobie rastlín, čím sa zvýši výnos a kvalita plodov.
 • Taktiež umožňuje pestovať exotické rastliny, ktoré by inak neprežili v našich podmienkach.
 • Skleník tiež pomáha chrániť rastliny pred chorobami a škodcami, čo vedie k znižovaniu potreby použitia chemických postrekov.

V neposlednom rade, skleník je skvelým miestom na oddych a relaxáciu v prírode.

Záhradné skleníky zo skla

Záhradné skleníky zo skla sú ideálnym spôsobom, ako predĺžiť sezónu pestovania rastlín, kvetín a zeleniny. Skleník vytvorí ideálnu mikroklímu pre rast rastlín, kde sa teplota udržiava na konštantnej úrovni a slnečné žiarenie je optimalizované.

 • Záhradné skleníky zo skla sú najčastejšie vyrobené z priehľadného skla, ktoré umožňuje prenikanie slnečného svetla, čím sa zabezpečuje dostatočné osvetlenie rastlín.
 • Okrem toho, sklo chráni rastliny pred škodcami a nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ako sú búrky alebo krupobitie.

Skleníky môžu byť rôznej veľkosti a tvaru, od malých skleníkov pre domáce použitie až po veľké komerčné skleníky. Ich využitie je veľmi široké - od pestovania kvetov a bylín až po pestovanie exotických plodov a zeleniny.

Investícia do záhradného skleníka zo skla sa môže zdať pomerne vysoká, ale môže sa rýchlo vyplatiť v podobe zdravých a kvalitných plodín. Skleník tiež poskytuje príjemné miesto na relaxáciu a oddych v prírode. Ak máte radi záhradníctvo a chcete mať pod kontrolou svoje pestovanie aj v nepriaznivých podmienkach, záhradný skleník zo skla je pre vás ideálnym riešením.

Neprehliadnite: Ako sa zbaviť pavučín v príbytku? Týmito spôsobmi vyženiete i pavúkov

materiál na skleník

Zdroj: Depositphotos

Tvar skleníka a výber materiálu + vlastnosti materiálu - na čo všetko treba myslieť?

Pri výbere tvaru skleníka a materiálu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov.

 • Pri výbere tvaru sa treba riadiť predovšetkým potrebou vyťaženia slnečného žiarenia a optimálneho vetrania.
 • Ideálne je zvoliť tvar skleníka, ktorý umožní rovnomerné rozloženie svetla a tepla vo vnútri.

Pri výbere materiálu skleníka je dôležité zvážiť jeho izolačné vlastnosti, trvanlivosť, odolnosť voči poveternostným podmienkam a náklady na údržbu. Často používanými materiálmi sú sklo, polykarbonát, fólie alebo kombinácie týchto materiálov.

 • Pri výbere skla je dôležité zvážiť jeho tepelné vlastnosti a priepustnosť svetla.
 • Polykarbonát je v súčasnosti často preferovaným materiálom vzhľadom na jeho vysokú odolnosť voči nárazom a dobré tepelné vlastnosti.
 • Fólie sú cenovo dostupnejšou alternatívou, avšak majú nižšiu trvanlivosť v porovnaní s ostatnými materiálmi.

Pri výbere materiálu treba tiež zvážiť montáž a údržbu skleníka. Niektoré materiály sú náchylnejšie na poškodenie a vyžadujú pravidelnú údržbu, zatiaľ čo iné sú odolnejšie voči opotrebovaniu.

Výber tvaru skleníka a materiálu je preto dôležitým rozhodnutím, ktoré ovplyvní efektivitu a trvanlivosť skleníkovej konštrukcie. Je dôležité zvážiť všetky faktory a porovnať rôzne možnosti pred definitívnym rozhodnutím.

Kovová konštrukcia skleníka

Kovová konštrukcia skleníka je veľmi populárna vo svete kvôli svojej pevnosti a odolnosti voči poveternostným podmienkam. Kovové konštrukcie sú obvykle vyrobené z ocele alebo hliníka, ktoré sú veľmi odolné voči korózii a oxidácii.

Kovová konštrukcia skleníka poskytuje stabilnú základňu pre montáž skleníka a umožňuje ľahkú prispôsobiteľnosť rôznym veľkostiam a tvarom. Tieto konštrukcie sú schopné uniesť ťažké zaťaženia ako napríklad sneh alebo vietor, čo zabezpečuje bezpečné prostredie pre pestovanie rastlín.

Kovové konštrukcie skleníka sú tiež veľmi ľahko udržiavateľné a majú dlhú životnosť. Ich povrch je ľahko ošetrovateľný proti korózii a umožňuje jednoduché čistenie.

Celkovo je kovová konštrukcia skleníka vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivé a odolné riešenie pre svoje pestovateľské potreby.

Odporúčame aj: Záhradná hojdačka: Na čo sa pri jej výbere zamerať?

materiál skleníka

Zdroj: Depositphotos

Materiál skleníka - z čoho si možno vybrať?

Materiál skleníka je jedným z najdôležitejších faktorov pri jeho výbere, pretože ovplyvňuje množstvo svetla, teplotu a vlhkosť vo vnútri skleníka.

Existuje niekoľko možností, z ktorých si môžete vybrať pri stavbe skleníka.

Jedným z najbežnejších materiálov na skleníkové konštrukcie je sklo. Sklo je veľmi odolné a umožňuje maximálne prenikanie svetla, čo je veľmi dôležité pre rastliny. Avšak sklo má vysokú cenu a môže byť ťažké na inštaláciu.

Ďalšou možnosťou je plastová fólia, ktorá je cenovo výhodnejšia a ľahšie sa inštaluje. Plastová fólia má tiež vynikajúce vlastnosti izolácie a udržuje teplotu a vlhkosť v skleníku. Avšak môže byť menej odolná voči poveternostným vplyvom a potrebuje pravidelnú údržbu.

Ďalšou alternatívou môže byť polykarbonátové sklo, ktoré kombinuje výhody skla a plastovej fólie. Je odolné voči nárazom, má dobrú tepelnú izoláciu a umožňuje dostatočné prenikanie svetla. Avšak polykarbonát je drahší ako plastová fólia a môže byť náchylný na poškodenie UV žiarením.

Ďalšie možnosti zahŕňajú skleníky s polyetylénovými panelmi, skleníky vyrobené z dreva alebo kovových rámov so sklenenými dverami a oknami. Pri výbere materiálu skleníka je dôležité zvážiť vaše potreby, rozpočet a podmienky, v ktorých bude skleník postavený. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité starostlivo vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Montáž skleníka + postavenie skleníka - zvládnete to aj sami?

Montáž skleníka a postavenie skleníka môžete zvládnuť aj sami, ak máte potrebné náradie na montáž, technické zručnosti a čas. Pred samotnou montážou si venovať dostatok času na správne naštudovanie návodu a postupu montáže skleníka. Tiež je dôležité mať k dispozícii pomoc niekoho ďalšieho, ktorý vám pomôže pri zdvíhaní ťažkých častí skleníka a pri iných náročnejších úkonoch.

Ak nie ste istí svojimi schopnosťami, môžete zvážiť aj možnosť zavolať profesionálov na montáž skleníka.

Príslušenstvo skleníka - čo všetko budete potrebovať?

Skleník je skvelý nástroj pre záhradkárov, ktorí chcú pestovať rastliny bez ohľadu na sezónu alebo počasie. Aby ste však mohli skleník správne využívať a dosiahnuť najlepšie výsledky, je dôležité mať správne príslušenstvo. Tu je zoznam vecí, ktoré budete potrebovať pre váš skleník:

 • Konštrukcia skleníka - sklené časti predelené do formy a rozmerov, ktoré sa budú najlepšie hodiť ku vašim potrebám a priestoru.
 • Ventilácia a vetranie skleníka - dôležitý prvok pre reguláciu teploty a vzduchu vo vnútri skleníka, aby sa zabránilo nadmernému prehriatiu alebo hromadeniu vlhkosti.
 • Tepelné záclony - pomôžu udržiavať optimálnu teplotu vo vnútri skleníka aj v chladnejších mesiacoch a budú zabraňovať prechladnutiu rastlín.
 • Stojany na kvety a závesné poličky - umožnia vám efektívnejšie využiť priestor vo vnútri skleníka a zabezpečiť rastlinám dostatočné svetlo.
 • Zavlažovacie systémy - zabezpečia rastlinám pravidelný prísun vody a uľahčia vám starostlivosť o ne.
 • Regulátory teploty - umožnia vám presne nastaviť a sledovať teplotu vo vnútri skleníka a optimalizovať tak podmienky pre rastliny.
 • Osvetlenie - pre skleníky umiestnené v oblastiach s nedostatkom slnečného svetla je dôležité mať doplnkové osvetlenie, ktoré pomôže rastlinám v ich raste.
 • Nástroje na pestovanie - ako napríklad hrable, lopaty, nádoby na pestovanie a iné nástroje, ktoré vám uľahčia prácu v skleníku.

Pamätajte, že vhodné príslušenstvo je kľúčové pre úspešné pestovanie rastlín vo vašom skleníku. Dôkladne si vyberte potrebné vybavenie a nezabudnite sa pravidelne starať o vaše rastliny, aby mohli správne rásť.

Tip pre vás: Jar prichádza na terasu i balkón: Ako ich pripraviť na novú sezónu?

skleník

Zdroj: Depositphotos

Ako na výber krycieho materiálu?

Pri výbere krycieho materiálu na skleník je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako sú:

 • Udržiavanie teploty a vykurovanie skleníka: Vyberte materiál, ktorý bude efektívne udržiavať teplotu vo vnútri skleníka a zabezpečí dostatočné osvetlenie pre rast rastlín.
 • Odolnosť voči poveternostným vplyvom: Skontrolujte, či je krycí materiál odolný voči vetru, dažďu, snehu a iným poveternostným podmienkam.
 • Umiestnenie skleníka, orientácia skleníka, tienenie skleníka a priepustnosť svetla: Zvážte materiál, ktorý umožní dostatočné množstvo slnečného svetla pre rastliny vo vnútri skleníka.
 • Životnosť a údržba: Uistite sa, že vybratý materiál je dlhodobý a nevyžaduje prílišnú údržbu.
 • Cena a dostupnosť: Porovnajte ceny rôznych krycích materiálov a zvážte aj ich dostupnosť na trhu.

Nakoniec je dôležité tiež zvážiť vaše osobné preferencie a potreby pri výbere krycieho materiálu pre skleník.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE