Rozhodli ste sa pre sadenie byliniek? Ktoré vysadiť do záhrady či na balkón?

Chuť čerstvo natrhaných byliniek vie ozvláštniť každé jedlo, do ktorého tieto aromatické ingrediencie pridáte. Ak ste doteraz s ich pestovaním váhali, teraz je vhodný čas zasadiť si ich priamo na balkóne alebo v záhrade. Môžete si tak spraviť svoju vlastnú bylinkovú záhradku a užívať si svieže mojito s mätou alebo čaj z majoránu. 

Majoránka

Majorán záhradný alebo majoránka, ako sa hovorovo nazýva, je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 20 až 40 cm. Zvyčajne sa pestuje zo semien, ktoré sadíme do pôdy počas jarných mesiacov. Je to teplomilná rastlina, preto je vhodné umiestniť ju na slnečné miesta, aby mala dostatok svetla. Používa sa najmä ako korenie v kuchyni a čaj z majoránu pomáha pri bolestiach hlavy. 

Odporúčame: Zdravé a krásne vlasy vďaka sile liečivých byliniek

medovka

Zdroj: Shutterstock®

Medovka

Rastlina s liečivými účinkami, ktorá dorastá do výšky od 30 cm až do jedného metra. Ide o trvalku, takže ju nemusíte každý rok nanovo vysádzať. Pre medovku je typická citrónovo medová vôňa, ktorú zacítite po privoňaní k listom rastliny. Čaje z medovky podporujú trávenie a pomáhajú pri nespavosti.

Mäta

Veľmi obľúbená bylinka, ktorá osvieži každý dezert a nápoj. Patrí medzi trvalky a starostlivosť o ňu nie je vôbec náročná. Je vhodná na pestovanie v byte, ale aj na záhrade a rýchlo sa rozrastie. Používa sa na tlmenie zápalov horných dýchacích ciest a pri ťažkostiach  s trávením.

Koriander

Koriander je jednoročná bylinka s výrazne aromatickou, štipľavou chuťou. Podobne ako majoránka má rad slnečné miesta a je to teplomilná rastlina.  Využíva sa najmä v ázijskej kuchyni a je vynikajúci do šalátov alebo k mäsu.

Rozmarín

Je aromatická bylinka, ktorú si pri príprave jedál zamilujete. Má typickú chuť a vôňu, čím dodáva každému jedlu šmrnc. Pomáha pri reumatizme a podporuje trávenie či chuť do jedla. Použiť ho môžete do polievok, k mäsu alebo rybám a vynikajúco dopĺňa grilovaného lososa s plátkom citróna. 

Odporúčame: TOP tipy na pestovanie muškátov – pre krásne a bohaté kvety!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE