Nakladaný cesnak je delikatesa. Milujú ho všade vo svete, dajte mu šancu aj vy. Má lahodnú chuť a množstvo zdravotných benefitov. Využijete ho nielen pri varení, ale aj pri príprave drobných snackov. Poďme si ho spolu naložiť do fliaš a obohaťme náš jedálniček o nové chute.
Odporúčame: Tropická kráska Mandevilla - pestovanie, starostlivosť, hnojenie a zazimovanie
Benefity nakladaného cesnaku
Cesnak je známy svojimi liečivými účinkami a nakladaný cesnak si zachováva veľkú časť prospešných vlastností. Obsahuje alicín, látku s antibakteriálnymi, antivírusovými a protiplesňovými účinkami. Pravidelná konzumácia cesnaku pomáha znižovať krvný tlak, podporuje zdravie srdca a posilňuje imunitu. Nakladaný cesnak je navyše jemnejší na žalúdok a má menej intenzívnu chuť, preto je vhodný pre ľudí, ktorí majú problém s čerstvým cesnakom.
Nakladaný cesnak je ľahšie stráviteľný a fermentované varianty obsahujú navyše aj prospešné probiotiká, ktoré podporujú trávenie a zdravie črevnej mikroflóry. Konzervácia cesnaku predlžuje jeho trvanlivosť, vďaka čomu si benefity cesnaku môžete vychutnať po celý rok.
Odporúčame: DIY domáci mini skleník: Jednoduchý návod na výrobu
DepositphotosRecepty na nakladaný cesnak:
1. Nakladaný cesnak v oleji
Pripravte si čerstvý cesnak, olivový olej a bylinky, ako napr. tymian, rozmarín alebo chilli. Cesnak najprv ošúpte a krátko blanšírujte vo vriacej vode, aby zmäkol a stratil svoju štipľavosť. Potom ho osušte a vložte do sterilizovanej nádoby. Zalejte ho kvalitným olivovým olejom, tak aby bol celý ponorený. Pridajte bylinky podľa chuti a nádobu dobre uzavrite. Skladujte v chladničke a spotrebujte do 3-4 týždňov.
2. Fermentovaný nakladaný cesnak
Fermentovaný cesnak je obľúbený pre svoje probiotické vlastnosti. Na jeho prípravu budete potrebovať cesnak, soľ a vodu. Cesnak ošúpte a vložte do sterilizovanej nádoby. Rozmiešajte lyžicu soli v litri vody a týmto nálevom zalejte cesnak, aby bol úplne ponorený. Zakryte nádobu a nechajte ju fermentovať pri izbovej teplote 1-2 týždne, pričom cesnak občas skontrolujte a odstráňte prípadné bubliny. Po ukončení fermentácie uchovávajte cesnak v chladničke.
3. Nakladaný cesnak v octe
Tento recept dodáva cesnaku jemnú kyslosť a predlžuje jeho trvanlivosť. Olúpaný cesnak vložte do sterilizovanej nádoby. V hrnci ohrejte ocot (napríklad jablčný alebo biely vínny) spolu s cukrom, soľou a korením (čierne korenie, bobkový list a horčičné semienka). Horúci nálev nalejte na cesnak, uzavrite nádobu a nechajte vychladnúť. Uchovávajte v chladničke a nechajte zrieť aspoň týždeň pred konzumáciou.
Odporúčame: Top recepty s kyslou kapustou: Tradičné aj moderné pochúťky
Použitie nakladaného cesnaku
Nakladaný cesnak je všestrannou prísadou, ktorá obohatí množstvo jedál. Je vynikajúci ako súčasť predjedál (napríklad na chlebíkoch, bruschette) alebo studených mäsových a syrových tanierov. Jeho jemná a aromatická chuť sa hodí do šalátov, marinád, omáčok alebo ako príloha k mäsu a zelenine.
Fermentovaný cesnak môžete pridávať do smoothie, dipov alebo polievok, aby ste zvýšili ich nutričnú hodnotu. Cesnak nakladaný v oleji je skvelý na dochutenie cestovín alebo rizota, pričom olej, v ktorom je naložený, môžete využiť ako aromatický základ pri varení.
Už nikdy ho nenechajte len tak zhniť
Nakladaný cesnak je nielen chutným doplnkom kuchyne, ale aj cenným zdrojom vitamínov. Jeho príprava je jednoduchá, a tak si nabudúce môžete odložiť časť úrody cesnaku práve na tento účel. Vďaka svojej univerzálnosti nájde nakladaný cesnak využitie v mnohých jedlách a dodá vareniu nový rozmer. Experimentujte s rôznymi receptami a presvedčte sa, aké skvelé benefity a chuťové zážitky vám táto delikatesa môže priniesť.