Ako si vytvoriť zelenú oázu na balkóne počas zimy? Tipy pre oddychový kútik v exteriéri

zelený balkón počas zimy

Holé stromy, chladné dni a menej zelene a farieb. Aj to je zima. Možno práve preto ju nemáte radi. Váš balkón však napriek tomu môže vyzerať sviežo a vy sa sem môžete chodiť nabíjať energiou aj počas chladných mesiacov. Poďme si spolu vytvoriť taký balkón, ktorý bude vďaka rastlinám aj v zime pôsobiť útulne a poteší oči aj dušu. 

Odporúčame: Ako správne zazimovať rastliny v kvetináčoch? Máme postup krok za krokom

Výber vhodných rastlín pre zimné obdobie

V zime je síce zelene málo, nemusí sa to však týkať vášho balkóna. Stačí si naň vysadiť tie správne rastliny. Ideálnou voľbou sú vždyzelené stromy a kry, ako napríklad malé kríky cezmíny či borievky. Tieto rastliny nielenže dodajú balkónu farbu, ale tiež vytvoria prirodzenú ochranu pred vetrom. Okrem toho môžete siahnuť po okrasných trávach alebo vresoch, ktoré svojou štruktúrou a farebnosťou rozžiaria aj pochmúrne zimné dni.

Ak máte balkón chránený pred mrazom, môžete si zvoliť aj sezónne kvitnúce rastliny, ako napríklad cyklámeny alebo vianočné hviezdy. V kvetináčoch sa tiež dobre darí brečtanu či fialkám, ktoré dokážu prežiť mierne zimné podmienky. Nezabudnite však na vhodnú izoláciu kvetináčov, aby ste ochránili korene rastlín pred mrazom.

Zimné dekorácie a doplnky

Oáza na balkóne nie je však len o rastlinách. Dekorácie a doplnky priestoru dodajú útulnosť a štýl. Neodkladajte na zimu svetelné reťaze, z ktorých ste sa tešili počas leta, vytvoria čarovnú atmosféru a osvetlia balkón počas dlhých večerov. Môžete tiež použiť prírodné materiály, ako sú šišky, vetvičky ihličnanov alebo sušené ovocie, a vytvoriť si s nimi vianočné aranžmány či girlandy.

Záhradný nábytok, kovový, plastový alebo z umelého ratanu, by mal byť opatrený mäkkými vankúšmi, ktoré vás pri sedení zahrejú, a veľmi dôležité je mať poruke aj hrejivé deky. Samozrejme, textílie je vhodné skladovať v úložnom boxe alebo priamo v interiéri, aby ich v zimnom období neznehodnotila vlhkosť a plesne. 

Ak máte na balkóne dostatok miesta, môžete si naň pridať elektrický ohrievač, ktorý vám umožní využívať balkón aj v chladných dňoch. Ideálne to je najmä v prípade, ak máte balkón zasklený, aby teplo ostalo tam, kde má. Netreba vykurovať ulicu. 

Odporúčame: DIY domáci mini skleník: Jednoduchý návod na výrobu

balkón počas zimy
pinterest.com/growinganything, pinterest.com/chiquehomeliving

Starostlivosť o rastliny počas zimy

Zimné obdobie si vyžaduje špecifickú starostlivosť o rastliny. Polievanie by malo byť menej časté, no pravidelné, aby pôda úplne nevyschla. Dôležité je však vyhnúť sa nadmernému zalievaniu, pretože voda by mohla v kvetináčoch zamrznúť. Pri dlhších obdobiach mrazov je vhodné rastliny prikryť jutovinou alebo špeciálnymi záhradnými fóliami.

Dôležitým krokom je aj ochrana koreňov. Kvetináče môžete obaliť izolačnými materiálmi, bublinkovou fóliou alebo estetickejšou jutovinou, a umiestniť ich na drevené podložky, aby neboli v priamom kontakte s chladnou podlahou.

Odporúčame: Ako na romantické osvetlenie záhrady: Tipy na výber a umiestnenie záhradných svetiel

Tu budete chcieť relaxovať, aj keď vám budú z nosa visieť cencúle

Pohodlne sa usaďte a kochajte sa svojím výtvorom. Pohľad na zeleň má upokojujúci účinok a môže vám pomôcť bojovať proti zimnej depresii či únave. Pridajte pohodlné kreslo, hrnček horúceho čaju a užívajte si chvíle pokoja, obklopení prírodou, aj keď je vonku chladno. 

Nie je ťažké si vytvoriť zelenú oázu na balkóne. Stačí vedieť, ktoré rastliny sú zelené a krásne aj v zime, správne sa o ne starať a o zvyšok atmosféry sa už postará balkónový nábytok, doplnky a osoba po vašom boku.

Zdroj úvodnej fotky: pinterest.com/decorwitheva, pinterest.com/chiquehomeliving

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE