Hloh obyčajný je ker alebo mierne rozkonárený stromček, ktorý je mimoriadne bohatý na obsah nášmu telu prospešných látok. Objavte s nami účinky hlohu!
Pomaly končí leto a približujú sa čoraz chladnejšie dni jesene a neskôr aj zimy. Práve toto prechodné obdobie je typické veľkými výkyvmi teplôt, ale aj častými a rýchlymi zmenami počasia. Tieto podmienky sú doslova ideálne pre rôzne prechladnutia a virózy, ktoré neraz potrápia ako deti, tak i nás, dospelých.
Keď nás prepadne choroba, kroky mnohých z nás smerujú automaticky do lekárne. ALE! Viete o tom, že mnohé vitamíny a liečivé „produkty" možno nájsť nielen v prírode, ale aj okolo nás?
Dnes vám predstavíme hloh obyčajný, ktorého účinné látky na náš organizmus možno využiť pri mnohých, aj závažných zdravotných problémoch.
Hloh obyčajný (Crataegus laevigata)
Hloh obyčajný, odborným názvom Crataegus laevigata, je tŕňovitý ker alebo mierne rozkonárený stromček. Jeho listy sú nepravidelne zúbkaté, pričom na rube majú svetlozelenú farbu. Kvety hlohu sú bielej farby a plody sú tmavočervené a polomäsité. Ak sa plody hlohu vysušia, sú vínovočervenej farby, majú sladkastú chuť a nemajú žiadnu vôňu.
Hloh obyčajný rastie aj v nížinách, ale dobre sa mu darí na našom území, taktiež aj v podhorskom pásme. Veľmi často ho môžeme nájsť napríklad v parkoch ako okrasný ker či strom.
Neprehliadnite: Zaváranie: Poznáte všetky spôsoby, ako na to?
Hloh obyčajný - kedy je doba zberu?
Jednotlivé časti hlohu obyčajného sa zbierajú od mája až do októbra. Zbierajú sa listy hlohu obyčajného, ale aj kvety a, samozrejme, aj zber plodov.
Listy hlohu – zbierajú sa spolu so stopkami v čase jeho kvitnutia, ale aj po odkvitnutí, no v tomto prípade musia byť listy ešte stále zelené.
Kvety hlohu – zbierajú sa, keď hloh začne kvitnúť, pričom zber kvetov by mal prebiehať, keď je sucho a neprší. V opačnom prípade pri sušení kvety zostanú čierne, čím sa stanú nepoužiteľné pre ich ďalšie využitie.
Plody hlohu – ideálny čas na zber hlohu je práve v septembri. Sušte ich na priamom slnku pri teplote do 40 stupňov. Na spracovanie je obľúbený extrakt z hlohu či čaj z hlohu.
Hloh obyčajný - aké sú jeho účinky? Pomáha aj na tlak či úzkostné stavy!
Hloh obyčajný je rastlinou mimoriadne bohatou na účinné látky. Obsahuje totiž saponíny, flavonoidy, triesloviny, glykozidy, taníny, karotén, vitamín B, C, ale aj pektíny, purínové látky, amíny, enzýmy, kyselinu kávovú, chlorogénovú, urzolovú a oleanolovú.
Niet sa preto čo čudovať, že má veľmi veľa účinkov na zdravie žien i mužov. Medzi ne napríklad patria:
- pomoc pri srdcových ochoreniach, začínajúcej srdcovej slabosti a nedostatočnom prekrvení srdcového svalu, pri ischémii srdca, stenokardii, angíne pectoris, hypertónii, pri srdcovej neuróze,
- úprava porúch srdcového rytmu,
- je vhodným doplnkom pri rehabilitácii po infarkte myokardu,
- hloh znižuje aj krvný tlak,
- hloh obyčajný pomáha aj na kardiovaskulárne choroby,
- zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi v ľudskom tele,
- účinne pomáha pri problémoch s obličkami a močovými kameňmi,
- pomáha napríklad aj pri nespavosti, bolestiach hlavy či ateroskleróze,
- pozitívne vplýva na zmierňovanie prejavov depresií alebo úzkostných stavov,
- v neposlednom rade taktiež pomáha aj pri liečbe problémov v období klimaktéria.
Neprehliadnite: Sasanka japonská: Poznáte túto trvalku jesene? Inšpirujte sa!
Recept na tinktúru z hlohu - účinná aj ako tinktúra na búšenie srdca z hlohu
Na podporu liečby vyššie spomínaných zdravotných problémov je vhodný nielen čaj pripravený z usušených plodov hlohu, ale napríklad aj tinktúra.
Tinktúru z hlohu obyčajného si môžete kúpiť, avšak vyskúšajte si ju pripraviť doma! S nami to zvládnete ľahko a rýchlo. Ako na to?
- Pripravte si natrhané kvety hlohu s mladými lístkami a 40 % alkohol.
- Kvety s listami umyte, vysušte a nakoniec ich rozdrvte na drobné malé kúsky.
- Nasypte ich do pripravenej fľaše a zalejte 40 % alkoholom / pálenkou, prípadne liehom, a to tesne nad rozdrvené lístky.
- Pomer rozdrvených listov a alkoholu by mal byť 1:1.
- Takto pripravenú zmes nechajte lúhovať na chladnom mieste približne 2 – 3 týždne, a aspoň raz denne fľašou pretrepte, aby sa účinné látky hlohu postupne uvoľňovali.
- Po vylúhovaní tinktúru sceďte cez gázu alebo plienku.
- Tinktúru skladujte v uzatvorenej nádobe.
Pri zdravotných ťažkostiach alebo pri podpore liečby si dávkujte 20 – 30 kvapiek tinktúry 3 až 5-krát denne. Pokiaľ budete tinktúru z hlohu užívať preventívne, dávkujte si 15 kvapiek 2 až 3-krát denne.
Odporúčame aj: Kôpor ako tradičná slovenská bylinka. Aké je jeho využitie?
Aktualizované na 19.09.2024
Aktualizovaný článok: 19.09.2024