September v záhrade sa nesie v znamení prác, ktoré je nutné pred stihnúť prvými mrazmi. Na čo by ste počas tohto mesiaca nemali zabudnúť?
Jeseň nám klope na dvere a my by sme mali pomaly začať našu záhradu pripravovať na zimné mesiace. So septembrom prichádza i niekoľko povinností, ktoré súvisia s ovocnou, zeleninovou i okrasnou záhradou.
September v záhrade - záhradný kalendár + užitočné informácie, čo zasadiť v septembri
Napriek tomu, že nastanú chladnejšie rána a upršané, sychravé a veterné dni, vaša záhrada stále môže vyzerať dokonale upravená, ak sa o ňu viete správne postarať. Čo všetko by ste mali spraviť v septembri v záhrade? Do čoho sa pustiť a aké práce treba stihnúť pre to, aby ste sa budúcu jar mohli tešiť z kvalitne pripravenej pôdy pre všetku zeleninu, ovocie či okrasnú záhradu?
Pozri aj: Huby v trávniku: Kde sa vzali a ako sa ich zbaviť?
Zber úrody a jesenné počasie - čo sa zberá v septembri?
Jeseň okrem krásnych farieb so sebou prináša i chutné plody z našich záhrad. Predtým, ako pozbierate svoju úrodu, prichystajte si debničky a takisto miesto v dobre odvetranej pivnici.
- Popadané ovocie nie je vhodné na skladovanie, treba ho okamžite zužitkovať. Ak je veľmi poškodené, treba ho dať do kompostu alebo vyhodiť. Pod všetkými ovocnými stromami pravidelne zbierajte napadané plody a tiež ich dajte do biologického odpadu.
- V ovocnej záhrade môžete v tomto období vysádzať jahody a staršie porasty prihnojiť hnojivom. Môžete si tiež pripraviť vhodné miesta na výsadbu nových ovocných stromov. Koncom mesiaca môžete vysádzať aj ríbezle, egreše a maliny.
September je posledným obdobím, kedy môžete ešte vykonať rez kôstkovín a orechov, vďaka ktorému ich presvetlíte. Vhodný čas je aj na zber stolových odrôd viniča a začať môžete pomaly aj so zberom muštových odrôd, ktoré sa ďalej spracovávajú.
Okrasná záhrada - cibuľoviny, muškáty + živé ploty
Čo sadiť v septembri? Toto obdobie je ideálne pre výsadbu ihličnanov, vždyzelených drevín, skalničiek či jarných cibuľovín ako sú narcisy, šafrany, snežienky, bledule, tulipány či hyacinty. Vyberajte len pevné, zdravé cibule a hľuzy, najlepšie z jedného druhu viac kusov, ktoré si v záhrade vysadíte do skupiniek. Pri výsadbe nezabudnite, že väčšina na jar kvitnúcich cibuľovín a hľuznatých rastlín na to, aby sa predviedli v plnej kráse, vyžaduje slnečné miesto s priepustnou pôdou.
Z odkvitnutých letničiek zozbierajte semená, rozdeľte do vrecúšok a označte si ich, aby ste ich vedeli rozlíšiť. Zo záhonov odstráňte odkvitnuté a suché letničky. Môžete ich nahradiť trvalkami. Delením si môžete rozmnožiť posledné pivonky, prvosienky, kosatce a odrezkami i muškáty. Tie však nezabudnite aj zazimovať.
Skontrolujte úpony popínaviek. Ak nie sú dostatočne pevne prichytené, postarajte sa o ne, aby im jesenný vietor neublížil. Venujte pozornosť i skalke. Odstráňte z nej burinu, zredukujte príliš rozrastené skalničky, substrátom doplňte medzery medzi kameňmi, prípadne kamene upevnite a pridajte nové. Kvety a rastliny v kvetináčoch môžete postupne začať sťahovať dovnútra.
Ak máte v záhrade vysadené slnečnice, práve september je tým správnym časom na zber ich semien. Semená nechajte poriadne presušiť. Môžete si na nich potom pochutnať vy alebo i vtáky počas chladnejšieho obdobia.
Ako sa postarať o trávnik?
Nesmieme zabudnúť ani na trávnik, ak chceme, aby bolo ďalší rok ozdobou našej záhrady. Teraz je ideálne obdobie na jeho nápravu a regeneráciu. Holé miesta najskôr poriadne skyprite. Na ťažších pôdach môžete zapracovať aj trochu piesku. Na vopred pripravené miesta vysejte osivo určené na regeneráciu trávnikov.
Starší trávnik prevzdušnite. Suché alebo prázdne miesta v trávniku vysejte trávovým semenom, zapracujte do pôdy hrabľami a dôkladne utlačte. Trávnik následne udržujte mierne vlhký. Jeseň je vhodným obdobím i na založenie nového trávnika.
Neprehliadni: Hloh obyčajný: Spoznajte jeho účinky na naše zdravie
Úžitková záhrada a zeleninová záhrada
V septembri môžete vysiať cesnak, karfiol či reďkovky. Špenát aj šalát môžete vysiať nahusto do riadkov vzdialených od seba 25 centimetrov. Je dôležité zabezpečiť počas celého klíčenia dostatočne vlhkú pôdu. Na prezimovanie si môžete vysiať valeriánku. V prípade veľmi nízkych teplôt zasadené plodiny prikryte fóliou. Prázdne záhony pohnojte a zrýľujte.
Záhradné upratovanie
September je ideálnym mesiacom na záhradné upratovanie a prípravu záhrady na prichádzajúcu zimu. Tu je niekoľko úloh, ktoré by ste mali zahrnúť do svojho záhradného plánu na tento mesiac:
Zber úrody: September je časom zberu mnohých plodín. Skontrolujte bazénovú zeleninu, ako sú paradajky, papriky a uhorky, a uistite sa, že všetko, čo je zrelé, je zozbierané. Môžete riešiť aj zber cesnaku, zber mrkvy, zber papriky, zber byliniek, zber petržlenu, zber paradajok, zber cukiet, zber karfiolu, zber tekvíc, zber jabĺk, zber šalátu, zber hrušiek, zber sliviek a podobne. Z kvetinovej záhrady nezabudnite na jesenné trvalky, okrasné rastliny, zber hrozna, zber okrasných rastlín, zber pivoniek, zber kosatcov, zber okrasných drevín, zber tulipánov, zber okrasných krov, zber okrasných kríkov, zber okrasných tráv, zber okrasných kvetov, zber letničiek, zber hyacintov.
Príprava pôdy: Ak máte záhony, ktoré plánujete na jeseň alebo na budúcu jar zasadiť, pripravil by ste pôdu. Môžete pridať kompost alebo organické hnojivo, aby ste obohatili pôdu o živiny.
Údržba trávnika: September je skvelý čas na aerifikáciu trávnika a pridať nové osivo, aby ste zabezpečili hustejší a zdravší trávnik na jar. Nezabudnite tiež upraviť výšku kosenia a poslednýkrát pokosiť pred príchodom zimy.
Údržba a rez stromov a kríkov: Urobte si prehľad o stromoch a kríkoch vo vašej záhrade. Rezanie a tvarovanie môže pomôcť udržať rastliny zdravé a podporiť ich rast do budúcej sezóny. Zamerajte sa najmä na choré alebo poškodené konáre.
Čistenie záhonov: Odstráňte všetky odumreté rastliny, burinu a iné nečistoty zo záhonov. Môžete tiež zvážiť pridanie mulča, ktorý pomôže chrániť pôdu pred mrazom.
Pestovanie cesnaku a cibule: Ak plánujete pestovať cesnak alebo cibuľu, september je dobrý čas na ich výsadbu. Uistite sa, že ste si vybrali kvalitné sadenice.
Príprava záhradných nástrojov: Skontrolujte a očistite nástroje, ktoré ste používali počas sezóny. Je dobré ich naostriť a ošetriť, aby boli pripravené na jarné práce.
Zimné prístrešky: Ak máte citlivejšie rastliny, zamyslite sa nad ich ochranou pred chladom. Môžete ich zakryť alebo, ak je to potrebné, preniesť do chránených priestorov.
Septembrové záhradné upratovanie vám pomôže udržať vašu záhradu v dobrej kondícii a zabezpečiť, že bude pripravená na zimné obdobie. Užite si prácu vo svojej záhrade a nezabudnite si takéto chvíle vychutnať!
Aktualizované na 06.09.2024
Aktualizovaný článok: 06.09.2024