Levanduľa je nádhernou ozdobou každej okrasnej záhrady. ALE - s týmito rastlinami ju určite NEKOMBINUJTE! Mohli by ste jej ublížiť. Tu je zoznam!
Levanduľa je poloker a zároveň aj miláčikom mnohých okrasných záhrad. Teší sa veľkej obľube vďaka svojim modrofialovým kvetom a veľmi príjemnej a prenikavej vôni. Levanduľa fantasticky znáša sucho a piesčitú pôdu, a tak bez problémov zvládne aj horúce a suché letné dni. Levanduľa sa dá pestovať v kvetináči, avšak môžete si ju zasadiť aj priamo do záhrady.
Široko rozvetvené výhonky levandule lekárskej, botanický názov Lavandula angustifolia, tvoria kompaktný, ba priam poduškovitý poloker. Listy majú sivozelenú farbu a jej kvety sú fialovomodré.
Medzi odrodami levandule sa nájdu aj druhy s ružovými alebo bielymi kvetmi. Vôňa levandule je skutočne nezameniteľná. Levanduľa je viacročná rastlina a dorastá do výšky až 1 m a kvitne v období od júna do augusta.
Levanduľa lekárska a využitie levandule
Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) je aromatická rastlina s bohatými tradíciami v medicíne, kozmetike a aromaterapii. Táto nádherná trvalka, známa svojou charakteristickou fialovou farbou a príjemnou vôňou, pochádza prevažne z Stredomoria a hladko sa prispôsobila rôznym klimatickým podmienkam, čo znamená, že ju môžeme pestovať aj na Slovensku.
Využitie levandule a účinky levandule
Aromaterapia – levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Esenciálny levanduľový olej sa často používa v aromaterapii na zníženie stresu, úzkosti a nespavosti. Inhalácia levanduľovej vône môže pomôcť uvoľniť myseľ a podporiť hlboký spánok.
Kozmetika – v kozmetike sa levanduľa využíva v rôznych produktoch, ako sú pleťové oleje, krémy a maslá. Má antiseptické a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe akné, popálenín a iných kožných problémov.
Kulinárstvo – kvety levandule sa používajú aj v gastronómii. Môžu sa pridávať do čajov, dezertov, ale aj slaných pokrmov, čím dodajú jedlám nekonvenčnú a osviežujúcu chuť.
Účinné látky – levanduľa obsahuje látky, ktoré majú antimikrobiálne a protizápalové účinky. Tieto aktívne zložky z nej robia cennú súčasť prírodnej medicíny na podporu imunitného systému a celkovej pohody.
Dekorácie a aranžovanie – sušené kvety levandule sú obľúbené na dekoráciu interiérov. Vytvárajú príjemnú atmosféru a ich typická vôňa odpudzuje hmyz, čo je ďalšou výhodou pre domáce použitie.
Levanduľa lekárska je nielen krásna rastlina, ale aj multifunkčný pomocník v našich životoch. Jej rôznorodé využitie v aromaterapii, kozmetike, kulinárstve a dekorácii ju robí jednou z najobľúbenejších byliniek na svete. Ak hľadáte prírodné riešenie na stres, úzkosť alebo kožné problémy, levanduľa je skvelou voľbou.
Pestovanie vlastnej levandule na záhrade môže tiež pridať krásu a príjemnú vôňu do vášho domova. Nezabudnite, že levanduľa je nielen liečivá, ale aj nádherná rastlina, ktorá obohacuje náš život svojim farbami a vôňou.
Pestovanie levandule - aké miesto je pre ňu to pravé?
Levanduli sa darí ako v záhone, tak aj v kvetináčoch. Najlepšie sa jej pritom darí na teplých a slnečných stanovištiach. Pôda by mala byť dobre priepustná.
POZOR, predovšetkým v zime nesmie mať levanduľa príliš veľa vody, pretože je mimoriadne citlivá na mráz .
- Levanduľa sa vynikajúco hodí na ohraničenie záhonov.
- Dobre sa vyníma aj vysadená v rade, napríklad pred múrmi alebo pozdĺž chodníkov.
- Uprednostňuje teplé steny orientované na juh.
- V neposlednom rade je levanduľa obľúbená aj v skalkách, nakoľko kvitne počas celého leta.
- Jej klasovité kvety priťahujú veľa včiel a motýľov.
Odporúčame: Vošky na ružiach - zabojujte s nimi týmito spôsobmi a máte vyhrané!
Levanduľa - s čím ju NEKOMBINOVAŤ?
Pokiaľ pestujete levanduľu, určite k nej nesaďte tieto rastliny – mohli by ju totiž ľahko doslova zlikvidovať! O ktoré rastlinky ide? Je to predovšetkým ruža, mäta, buxus, azalky, hortenzie, echinacea, alchemilka, paprade a rebarbora.
Ruže
Ruža a levanduľa v okrasnej záhrade vôbec nie je ideálna a vhodná kombinácia. Prečo?
- Ruže preferujú mierne kyslú pôdu a častejšiu zálievku.
- Levanduli vyhovuje zásaditá pôda a menej zálievky.
- Odlišné požiadavky na zalievanie a pH pôdy levanduľu stresujú, preto tak pri ružiach postupne hynie.
Hortenzie a azalky
Azalky a aj hortenzie vyžadujú značné množstvo vody a uprednostňujú kyslú pôdu.
Nutnosť pravidelnej zálievky a nižšie pH pôdy je teda v rozpore s požiadavkami levandule.
- Vysoká úroveň kyslosti a vlhkosti, ktorú azalky a hortenzie vyžadujú, nie sú vhodné na pestovanie levandule.
- To vedie k potenciálnej hnilobe koreňov.
Rebarbora
Rebarbore sa darí v chladných a vlhkých podmienkach a pôde bohatej na živiny – tieto podmienky kontrastujú s podmienkami pre pestovanie levandule. Takže, ak chcete rebarboru pestovať v záhrade, určite jej vyberte miesto ďalej od levandule.
Neprehliadnite: Kedy a ako hnojiť jahody? TOP tipy, ako dosiahnuť bohatú úrodu!
Mäta
Mäta uprednostňuje vlhké prostredie s pôdou bohatou na živiny, pričom jej môže prospieť aj polotieň.
Na druhej strane, levanduľa vyžaduje suché miesto a iba málo vody.
- Keďže mäta uprednostňuje vlhkosť môže to viesť k nadmernému zalievaniu levandule a spôsobiť hnilobu koreňov, teda jeden z najčastejších spôsobov, ako zabiť levanduľu.
- Ak spojíte mätu s levanduľou, rozhodne to jedna z nich neprežije.
Paprade
Paprade milujú vlhkosť, tieň a vlhkú pôdu. Teda presne to, čo levanduli milujúcej suché podmienky a slnečné žiarenie nevyhovuje.
Výsadba papradí v blízkosti levandule tak môže vytvoriť prostredie, ktoré je pre levanduľu naozaj nevhodné.
Aktualizované na 10.09.2024
Aktualizovaný článok: 10.09.2024