V čom zakoreňovať izbové rastliny – od substrátu, cez vodu, až po perlit

v čom zakoreňovať izbové rastliny

Keď sa rozhodneme rozšíriť svoju domácnosť o novú rastlinku, srdce nám vynechá pri pohľade na tie krásne kvety, lístky alebo bujnú zeleň. No ako sa starať o rastliny, aby boli naozaj šťastné a zdravé? Čo je dôležité pri zakoreňovaní izbových rastlín a v čom je najlepšie ich zakoreňovať, aby sa im dobre darilo? Poďme sa na to pozrieť spolu.

Prečo je zakoreňovanie v živote izboviek také dôležité?

Zakoreňovanie je pre rastliny kľúčovým momentom. Je to obdobie, keď si vytvárajú korene, ktoré im neskôr pomáhajú absorbovať vodu, živiny a potrebný kyslík. Kvalita a zdravie koreňového systému teda ovplyvňuje ich celkové zdravie a vitalitu. Často sa však stáva, že pri zakoreňovaní nevenujeme pozornosť tomu, kam rastlinu umiestnime. A práve toto môže byť rozhodujúce.

Povedzme si teda na rovinu – nie všetky nádoby sú rovnaké a nie všetky substráty sú vhodné pre každú izbovú rastlinu. Kým niektoré rastliny sa „zamilujú“ do voľného, priepustného substrátu, iné zase preferujú jemnejší a vlhkejší substrát. Preto je dôležité poznať potreby našich rastlín, ale aj materiály, v ktorých sa im bude dariť najlepšie.

Zakoreňovanie v tradičných kvetináčoch: Na čo si dať pozor?

Začnime tým, čo nám je všetkým známe – kvetináče. Keď si zvolíme nádoby, v ktorých budeme rastliny zakoreňovať, mali by sme sa zamyslieť nad dvoma hlavnými faktormi: veľkosťou a odvodnením.

  • Veľkosť kvetináča: Kvetináč by mal byť o niečo väčší ako korene rastliny. Ak je kvetináč príliš malý, rastlina nebude mať dostatok priestoru na rast koreňov. Naopak, ak je kvetináč príliš veľký, substrát sa bude ťažšie zavlažovať a môže zostať vlhký, čo vedie k hnilobe koreňov. Ideálne je zvoliť kvetináč, ktorý je o 2-3 cm väčší ako koreňový bal.
  • Odvodnenie: Uistite sa, že kvetináč má na dne dostatočný počet odtokových otvorov. Rastliny neznášajú premokrené korene, pretože to vedie k hnilobe. Tieto odtokové otvory umožňujú prebytočnej vode odtiecť a zabezpečujú dostatok vzduchu pre korene.

V súčasnosti sú k dispozícii aj kvetináče s modernými drenážnymi systémami, ktoré zaručujú lepšie odvodnenie. Kvetináče so zásobníkmi vody, ktoré umožňujú rastlinám piť vodu podľa potreby, sú veľmi obľúbené, ale treba ich správne nastaviť.

zakoreňovanie izboviek
Freepik

Substrát na zakoreňovanie izboviek: Kľúč k šťastným korienkom

A teraz k srdcu celej témy – substrátu. Rovnako ako je dôležitý kvetináč, je rovnako dôležité vybrať správny substrát, v ktorom budú korene zakoreňovať. Substrát je akoby domov pre korene, a ten by mal byť prispôsobený požiadavkám konkrétnej rastliny.

Pre väčšinu rastlín, ktoré sa používajú v interiéroch, je najlepšia kvalitná univerzálna pôda. Tento substrát je zmesou rašeliny, kompostu, perlitov a niekedy aj drevného uhlia, čo zaručuje dobrú priepustnosť vody. Vďaka tomu korene získavajú všetky potrebné živiny, ale zároveň nie je príliš vlhko, aby mohli rásť.

Ak však pestujete konkrétne rastliny, ako napríklad kaktusy, sukulenty alebo orchidey, je dôležité vybrať substrát, ktorý sa špecializuje na tieto druhy. Kaktusy a sukulenty potrebujú veľmi priepustnú pôdu s minimom organických látok, aby sa predišlo hnilobe koreňov. Orchidey na druhej strane vyžadujú špeciálne kôrovité substráty, ktoré im zabezpečia dostatok vzduchu okolo koreňov, pretože ich prirodzené prostredie je často v korune stromov, kde sú vystavené prieduchom vzduchu.

Nezabudnite, že prísady ako perlit alebo vermikulit môžu zvýšiť priepustnosť pôdy a zlepšiť odvodnenie, čo je veľmi dôležité najmä pri rastlinách, ktoré majú radšej sucho.

Zakoreňovanie rastlín inak: Alternatívy k tradičným kvetináčom

Ak chcete trochu experimentovať, môžete skúsiť aj alternatívne materiály na zakoreňovanie. Napríklad, keramika je vynikajúcim materiálom, pretože dobre reguluje vlhkosť a udržuje teplotu v substráte. Sklenené nádoby sú skvelé na zakoreňovanie rastlín, ktoré vyžadujú veľa svetla, pretože umožňujú sledovať korene a ich rast. Avšak treba si dávať pozor, aby sa korene neprehriali, a preto treba takúto nádobu umiestniť na vhodné miesto.

A ak máte vo svojom okolí nejakú starú nádobu (či už je to starý džbán, čajník, alebo dokonca košík), nebojte sa dať tomu šancu! S trochou kreativity sa dá vyrobiť krásny a originálny kvetináč, ktorý bude štýlovým doplnkom vašej domácnosti.

Zakoreňovanie izbových rastlín vo vode

Ak ste fanúšikom rastlín, určite ste už videli fotku rastlinky, ktorá si pokojne púšťa korienky v priehľadnej sklenenej váze – vo vode, bez hliny. A nešlo o žiadny výstrelok! Zakoreňovanie vo vode je veľmi prirodzený a vizuálne krásny spôsob, ako dopriať rastline nový začiatok. Tento spôsob sa hodí najmä pre rastliny, ktoré sa rozmnožujú pomocou odrezkov – napríklad pothos, monstera, tradescantia, avokádo či svokrine jazyky.

Ako na to? Stačí:

  • odrezať zdravý výhonok s aspoň jedným uzlom (miesto, z ktorého vyrastajú listy alebo korene),
  • ponoriť tento uzol do čistej vody (ideálne filtrovaná alebo odstáta voda),
  • a trpezlivo čakať, kým sa objavia korienky.

Vodu treba meniť každých pár dní, vázu udržiavať čistú a výhonok postaviť na svetlé miesto (ale nie na priame slnko). Zakorenené rastliny môžete neskôr presadiť do substrátu – alebo ich pokojne nechať žiť vo vode ešte dlho.

zakoreňovanie vo vode
Freepik

Zakoreňovanie vo vlhkom rašeliníku 

Rašeliník, známy aj ako sphagnum moss, je ideálnym prostredím na zakoreňovanie mnohých tropických izbových rastlín, ako sú monstera, philodendrony, syngónium alebo hoya. Je mäkký, vzdušný a udržiava stabilnú vlhkosť, pričom neprepúšťa prebytočnú vodu tak, ako pôda. Práve táto vlastnosť robí rašeliník ideálnym pre rastliny, ktoré sú citlivé na preliatie a hnilobu koreňov.

  • Rašeliník pred použitím vždy navlhčite, ale nesmie byť premočený – stačí, ak je príjemne vlhký na dotyk.
  • Odrezok vložte do rašeliníka tak, aby uzol (miesto, z ktorého vyrastajú korienky) bol kompletne obklopený materiálom.
  • Môžete ho umiestniť do plastovej nádoby s vekom, uzatvárateľného pohára alebo do zip-lock vrecka – vytvorí sa tak mikroklíma, ktorá urýchľuje zakoreňovanie.
  • Dôležité je pravidelne kontrolovať vlhkosť a rašeliník prevzdušniť, aby ste predišli plesniam.

Zakoreňovanie v perlite

Perlit je biely, ultraľahký vulkanický materiál, ktorý sa často používa na zlepšenie priepustnosti pôd. Vhodný je aj ako samostatné médium na zakoreňovanie – najmä pre rastliny, ktoré sú náchylné na hnilobu, ako sú pilea, begonky či niektoré fialky. Výborne odvádza vlhkosť, udržuje vzdušnosť a minimalizuje riziko plesní.

  • Používajte jemný záhradnícky perlit (nie ten stavebný), najlepšie sterilizovaný.
  • Zľahka ho navlhčite a nasypte do priehľadnej plastovej nádoby alebo pohára.
  • Odrezok zapichnite do perlitu tak, aby uzol bol v kontakte s materiálom.
  • Zakrytie vekom alebo fóliou vytvorí efekt skleníka a udrží stabilnú vlhkosť.
  • Perlit pravidelne kontrolujte – ak vysychá, jemne ho oroste rozprašovačom.

Zakoreňovače z obchodu aj domácej špajzy

Aby rastlina zakorenila rýchlejšie a silnejšie, môžete jej pomôcť pomocníkom zvaným zakoreňovač. V predajniach nájdete rôzne prášky alebo gély, ktoré sa aplikujú priamo na odrezok pred zasadením. Obsahujú prírodné hormóny, ktoré podporujú tvorbu koreňov, a zároveň chránia pred plesňami.

No ak nemáte chuť kupovať ďalší produkt, nebojte sa – aj doma sa nájdu prírodné alternatívy:

  • Škorica – prírodné antiseptikum. Ak odrezok jemne poprášite škoricou, pomáha predchádzať plesniam a zároveň stimuluje tvorbu koreňov.
  • Med – má antibakteriálne vlastnosti a vie rastlinu ochrániť pred hnilobou. Odrezok stačí jemne namočiť do medu.
  • Voda z vŕby – trochu menej známy, ale tradičný „elixír“ pre korene. Z mladých vetvičiek vŕby sa pripraví výluh, ktorý obsahuje prirodzené rastové hormóny (salicylová kyselina). Stačí ponoriť odrezky do tejto vody na pár hodín pred zasadením.

Tieto prírodné triky nie sú všemocné, ale určite neuškodia – a často príjemne prekvapia.

Nezabúdajte na to, že aj malý detail – či už je to vhodný substrát alebo správna veľkosť kvetináča – môže mať obrovský vplyv na to, ako sa bude rastlina vyvíjať. Rastliny sú v skutočnosti veľmi vnímavé, a keď im vytvoríme to správne prostredie, budú nám to chcieť oplatiť svojou krásou a zdravím. Tak nech sa vaše rastlinky zakorenia a nech vám robia radosť v každom ročnom období!

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE