Eukalyptus Gunnov: Výnimočný a stálozelený, ako ho pestovať?

Eukalyptus si v našich zemepisných šírkach získava čoraz väčšiu popularitu. A niet sa čo čudovať! Je to predsa krásny strom s blahodarnými účinkami. Ak sa rozhodnete pre jeho kúpu, môžete ho pestovať ako v interiéri, rovnako tak aj vonku ako nádherný strom vo vašej okrasnej záhrade.

Eukalyptus produkuje éterický olej, čím chráni svoje listy pred nenásytným hmyzom. Svieža vôňa eukalyptu tak prirodzeným spôsobom ochraňuje váš priestor v záhrade, na balkóne či terase pred neželanou návštevou komárov a iného hmyzu.

Pokiaľ sa rozhodnete eukalyptus pestovať v interiéri ako izbovú rastlinu, bude potrebovať pravidelnú výdatnú zálievku a udržiavanie vlhkej pôdy. Ak eukalyptus zasadíte do vonkajších priestorov vášho domu, vyberajte slnečné stanovisko, čerstvý vzduch a dostatok vlahy.

Eukalyptus Gunnov

Eukalyptus Gunnov je dekoratívny a veľmi aromatický druh eukalyptu. Tento druh eukalyptu, nazývaný aj eukalyptus nebeský, po latinsky Eucalyptus gunni, sa vyznačuje guľatými, modro - šedými listami s typickou eukalyptovou vôňou. Ide o jeden z najodolnejších druhov eukalyptu, ktorý vydrží mrazy až do -20°.

Táto pre nás exotická drevina pochádza z Tasmánie a južnej Austrálie, kde je známych viac ako 700 druhov eukalyptov. Eukalyptus sa u nás stal známym predovšetkým aj vďaka koalám, ktoré sa živia takmer výhradne listami tejto rastliny. Väčšina druhov eukalyptov sú rýchlorastúce stromy dorastajúce do obrovských rozmerov, no nájdeme medzi nimi aj nižšie stromy a kry.

Odporúčame: RECEPT: Domáci chlieb so sušenými paradajkami z Pečie celé Slovensko

ako pestovať eukalyptus

Zdroj: Shutterstock

Eukalyptus Gunnov - kultivar Azura

V našom prostredí je v poslednom období mimoriadne obľúbený kultivar Eukalyptu Gunnov - Azura, ktorý sa uvádza ako mrazuvzdorný do -20°C a dorastá do výšky len 1 – 5 m a šírky 0,1 m. Jeho rast je súmerný a má oválny tvar.

Eukalyptus kvitne v apríli až v júni a má malé smotanovo-biele kvety vo zväzkoch po 2-3 kusoch.

Ako správne pestovať eukalyptus?

Eukalyptus má rád veľa slnka, preto pre jeho výsadbu vyberte slnečné miesto. Vhodná je priepustná pôda, pričom potrebuje pravidelnú a výdatnú zálievku. Kvitnutie očakávajte v mesiacoch apríl až jún.

Ak chcete eukalyptus tvarovať na vami požadovaný tvar, silný rez sa odporúča urobiť v marci. Rez znáša veľmi dobre, preto ho následne môžete tvarovať do požadovanej výšky a tvaru. Ak budete eukalyptus strihať pravidelne, podporíte tak jeho zahustenie a dosiahnete kompaktný tvar.

V prípade, ak eukalyptus nestriháte, veľmi rýchlo narastie do výšky a potupne bude hustnúť. Keď z neho chcete mať veľkú rastlinu, v období po skončení zimy ho iba jednoducho očistite od suchých a poškodených častí.

Výhodou eukalyptu je, že kedykoľvek počas sezóny si z eukalyptu môžete odstrihnúť konáriky, ktoré môžete následne použiť napríklad ne dekoračné účely.

Neprehliadnite: Grilované mäso: Klasika, ktorá nikdy neomrzí!

eukalyptus využitie

Zdroj: Shutterstock

Prežije eukalyptus aj v zime?

ÁNO! Eukalyptus je mrazuvzdorný do mínusových teplôt -12° až -14°C, navyše výnimočne a po krátky čas až do -20°C. Mladé rastlinky, ktoré ste vysadili von, preto cez zimu chráňte obalením do slamy alebo netkanej textílie či bublinkovej fólie.

Ak máte eukalyptus zasadený v kvetináči, na zimu ho preneste dovnútra, ideálne do chladnej miestnosti s teplotou okolo 10°C. V priebehu zazimovania eukalyptus ale polievajte iba mierne.

Aké sú účinky eukalyptu?

V eukalypte sa nachádza eukalyptol/cineol, ktorý je využívaný najmä pri liečení ochorenia horných a dolných dýchacích ciest, pretože má tieto účinky. Je:

  • protivírusový,
  • protizápalový,
  • uvoľňujúci.

Jeho vonkajšie použitie je zamerané na liečbu ľahších kožných infekcií. Vo veľkej miere sa používa aj v aromaterapii, ale aj ako ochucovadlo v liečivách či kozmetických výrobkoch.

Eukalyptol sa tiež používa ako insekticíd a repelent.

Odporúčame aj: TOP 12 rastlín proti komárom, ktoré ich zaručene odpudia!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE