Žihľava, ktorá nepŕhli: Farebný koleus ozdobí každú záhradu i balkón

koleus

Na prvý pohľad by ste možno nepovedali, že ide o príbuznú klasickej žihľavy. No africký koleus, nazývaný aj okrasná žihľava, si vás získa svojou výnimočnou krásou, rozmanitosťou farebných listov a nenáročnosťou na pestovanie. Od balkónov cez záhrady až po interiér – koleus je skutočne univerzálnou rastlinou, ktorá zapôsobí kdekoľvek.

Existujú stovky kultivarov koleusu, ktoré ponúkajú odtiene od smaragdovo zelenej cez červenú až po výraznú fialovú. Vďaka tomu vytvárajú farebné koberce na záhonoch, pútavé zoskupenia v nádobách a dekoratívne akcenty na oknách či terasách. V tomto článku sa pozrieme na všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní, rozmnožovaní aj prezimovaní tejto exotickej krásky.

Čo je koleus: Farebná žihľava z Afriky

Africký koleus, známy aj ako okrasná žihľava, pochádza z tropických oblastí Afriky a juhovýchodnej Ázie. Botanicky patrí do rodu Plectranthus a jeho názov "žihľava" si vyslúzil vďaka listom pripomínajúcim našu klasickú pálivú rastlinu. Na rozdiel od nej však nepŕhlí, a preto je ideálnou ozdobou do rodín s deťmi či domácimi miláčikmi.

Jeho krása spočíva v listoch, ktoré húria farbami a tvoria pestré mozaiky. Odtiene zelenej, bordovej, ružovej, fialovej, hnedej i oranžovej sa striedajú v unikátnych vzoroch, ktoré nenájdete u žiadnej inej rastliny.

Prečo si vybrať koleus na balkón či do záhrady?

Okrasná žihľava je ideálnou rastlinou pre tých, ktorí chcú výrazný prvok do svojej záhrady, terasu a balkón bez potreby náročnej starostlivosti.

Pestovateľov si získa nielen vzhľadom, ale aj nenáročnosťou. Je obľúbenou letničkou, ktorá vynikne ako samostatne, tak aj v kombinácii s inými rastlinami. V byte pôsobí ako živý farebný doplnok na parapete či policke, v záhrade zas vytvára záhony, ktoré pôsobia ako koberec z listov.

pestovanie koleusu
INSTAGRAM/habitatbrasileiro

Pestovanie koleusu: Umiestnenie a svetelné podmienky

Koleus je vďačný a prispôsobivý. Staršie druhy obľubujú polotieň a tieň, zatiaľ čo novšie kultivary, ako napríklad Wizard Coral Sunrise, znesú aj priame slnko. Ak však zvolíte stanovište s intenzívnym slnečným žarením, sledujte, či listy neblednú alebo sa nespáľia.

Rastlina sa dobre rozrastá v záhone, v kvetináči na terase aj v interiéri. V izbách sa jej darí najlepšie na svetlých miestach bez prievanu. Nedostatok svetla spôsobuje vytiahnutý a riedky rast.

Zálievka a rosenie listov: Ako zalievať koleus správne

Základným pravidlom pri zalievaní koleusu je pravidelnosť a rovnováha. Substrát by nemal nikdy celkom preschnúť, no rovnako sa treba vyvarovať premokreniu. Nedostatok vlahy sa prejavuje opadávaním spodných listov a celkovou stratou vitality.

Koleus ocení aj rosenie listov, najmä v letných horúcich dňoch alebo v prekúrených bytoch v zime.

Najlepší substrát pre koleus: Pôda a drenáž

Ideálny substrát pre koleus je humózna, dobre priepustná pôda bohatá na živiny. Vhodný je aj substrát pre balkónové kvety, do ktorého pridáte perlit pre lepšiu vzdušnosť.

Kľúcová je drenážna vrstva, ktorá ochraňuje koreň pred hnilobou. Pri pestovaní v črepníkoch preto nezabudnite na drenáž na dne kvetináča.

Koleus v zime: Ako prezimovať túto teplomilnú rastlinu

Keďže koleus neznesie mrazy, pred prvým ochladením ho treba presadiť do črepníka a umiestniť na svetlé miesto s teplotou 12 – 15 °C. Počas zimy kvitne menej intenzívne a listy môžu blednúť.

Vhodné je rastlinu zrezať, čo podporí rást nových listov. Odrezky môžete zakoreniť vo vode alebo priamo v substráte, ideálne ešte v septembri.

koleus v zime
INSTAGRAM/lovleyleafs

Rozmnožovanie koleusu: Odrezky aj semienka

Koleus sa rozmnožuje jednoducho. Stačí odrezať 5 – 10 cm dlhý zdravý vrcholový výhonok a vložiť ho do vody alebo do pôdy. Zakoreňovanie je rýchle a úspešnosť vysoká.

Semienka koleusu sa sadia od januára do apríla. Nasypú sa na povrch substrátu, prikryjú sa a udržiavajú pri teplote 20 – 25 °C. Po vyklíčení a vyrastení prvých listov sa mladé rastliny presadzujú.

Najkrajšie odrody koleusu: Wizard, Kong, Black Dragon a ďalšie

Medzi najobľúbenejšie odrody patrí Wizard s pestrým farebným spektrom a Kong so svojimi obrovskými listami. Black Dragon zaujme tmavobordovou farbou a zvláštnymi okrajmi listov. Premium Sun dobre znáša slnečné stanovištia a trpasličia séria Fairway je ideálna do menších priestorov.

Koleus sa často kombinuje v kvetináčoch s inými letničkami, čo z neho robí všestrannú a mimoriadne obľúbenú rastlinu.

Ako vypestovať koleus zo semienka

Ozdobná žihľava sa dá veľmi jednoducho vypestovať aj zo semienok. Je to výborná voľba pre všetkých, ktorí si chcú užiť radosť z rastu od úplného začiatku. Výsev zvládnu aj začiatočníci a výsledok poteší pestrou paletou farieb.

Budete potrebovať:

  • misku, črepník alebo inú výsevovú nádobu
  • kvalitný substrát pre izbové rastliny
  • semienka koleusu
  • fóliu alebo priesvitné igelitové vrecko
  • vodu a rozprašovač

Postup výsevu:

  1. Zvoľte správny čas. Na výsev koleusu sú ideálne mesiace január až apríl.
  2. Pripravte nádobu. Naplňte ju substrátom a ľahko navlhčite vodou. Substrát nemusíte stláčať, mal by zostať vzdušný.
  3. Rozsypte semienka. Semienka len rozsypte na povrch pôdy – nezasýpajte ich, pretože na klíčenie potrebujú svetlo.
  4. Udržujte vlhko. Celú nádobu prikryte fóliou alebo vreckom, aby ste vytvorili mikroklímu a zabránili vysychaniu.
  5. Zabezpečte teplo. Nádobu umiestnite na svetlé a teplé miesto s teplotou 20 – 25 °C.
  6. Počkajte na klíčenie. Semienka vyklíčia zvyčajne do 14 – 20 dní.
  7. Presádzanie sadeničiek. Keď budú mať mladé rastlinky aspoň 4 listy, môžete ich pomocou lyžice presunúť do väčších nádob.
  8. Postupné otužovanie. Ak plánujete vysadiť koleus von, robte tak až po 18. máji, keď už nehrozia nočné mrazy.

Týmto spôsobom si vypestujete krásne, farebné rastliny, ktoré vám budú robiť radosť celé leto.

Podrobný postup nájdete aj vo videu nižšie.

africká žihľava
INSTAGRAM/9mytj.plants

rozmnožovanie koleusu
INSTAGRAM/balkondahayat

Koleus zo semien
INSTAGRAM/coleus.and.more

Koleus na slnku
INSTAGRAM/erikas_coleus

Aktualizovaný článok: 20.04.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE