Ako vybrať záhradný altán, kam ho umiesniť a aký materiál zvoliť?

záhradný altán

Mnohí z nás si nevieme predstaviť mať záhradu bez altánku. Záhradný prístrešok alebo altán je nielen skvelým doplnkom a praktickým prvkom, ale aj estetickým vylepšením, ktoré poskytuje priestor pre oddych, príjemné posedenie s priateľmi, letnú grilovačku a dokonca vám môže poslúžiť i na sušenie byliniek, či v zime na úschovu záhradného nábytku. 

Altány rozširujú životný priestor vašej chalupy či chaty a tiež výrazne predlžujú pôžitok z vonkajšieho bývania takmer počas celého roka. Okrem funkčnosti, altány môžu vkusne doplniť váš záhradný priestor a byť tak potešením i pre oko.

Vy ešte žiadny altán nemáte? Alebo uvažujete nad tým, že by ste si i vy zaobstarali toto miesto na relaxáciu a odpočinok po únavných záhradných prácach? My vám poradíme, kam altán umiestniť a ako vybrať ten správny.

Odkiaľ pochádzajú altánky

Altánky majú prekvapivo dlhú históriu, ktorá siaha až do obdobia starovekého Egypta, kde slúžili ako symbol prestíže a duchovného prepojenia s prírodou. Egypťania si svoje záhrady predstavovali ako rajské miesta, ktoré by ich mali sprevádzať aj po smrti – a práve altánky boli ich neoddeliteľnou súčasťou. 

Podobné stavby sa objavovali aj v Perzskej ríši či v antickom Ríme, kde boli altánky často navrhnuté ako malé pavilóny s výhľadom na vodné prvky alebo sochy božstiev. Rimania ich využívali na spoločenské stretnutia, rozjímanie či umelecké aktivity, pričom architektúra týchto štruktúr niesla silné estetické prvky – stĺpy, fresky, výzdobu.

Prečo sú tak obľúbené?

Postupom času sa altánky stali bežnou súčasťou aj európskych zámockých a neskôr meštianskych záhrad. V stredoveku a baroku sa využívali ako miesta na tichý oddych, čítanie či rozhovory. Ich popularita rástla aj vďaka schopnosti prepájať praktické funkcie (ochrana pred slnkom či dažďom) s estetickým pôvabom. 

Dnes sú altánky vyhľadávaným prvkom nielen pre ich historický a romantický nádych, ale najmä pre ich univerzálnosť. V modernej záhrade totiž dokážu spojiť funkčnosť s oddychom a zároveň vytvárať vizuálne príťažlivý bod, ktorý pozýva k zastaveniu a načerpaniu pokoja.

Kam umiestniť altán?

Dôležitým kritériom pri výbere záhradného altánku či prístrešku je veľkosť pozemku, požiadavka na sezónnosť a tiež to, na čo by vám mal poslúžiť. Práve to, ako budete altán využívať vám napovie, kam ho máte umiestniť. Ak plánujete používať altánok na vonkajšie stolovanie, potom je vhodné umiestniť ho bližšie k domu, aby ste nemuseli chodiť ďaleko po jedlo. 

Chcete si vytvoriť oázu pokoja a mať miesto, kde si v kľude a tichu prečítate obľúbenú knihu? Tak umiestnite altán niekde ďalej od domu. Bežne sa altány nachádzajú pri bazénoch a vonkajších kuchyniach, aby poskytli tieň v horúcich letných dňoch.

Nemusí stáť uprostred

Napriek tomu, že altánok predstavuje dominantu celej záhrady, neznamená to, že musí stáť v jej strede. Ideálnym miestom môže byť i okraj záhrady s výhľadom na zvyšok pozemku. 

Pri výbere prístrešku nezabudnite brať do úvahy i vzdialenosť od ulice a susedov. Vďaka tomu vás pri oddychu v altánku nebude nič rušiť, a ani vy nebudete prekážať ostatným hlukom či dymom zo záhradného krbu pri grilovaní.

Ideálne umiestnenie záhradného altánu je otázkou vašich priorít. Niekto kupuje altán z dôvodu, aby skrášlil vzhľad svojej záhrady či obydlia, a preto ho umiestni tak, aby vyplnil prázdny priestor na záhrade. Iný zase hľadá riešenie pre vonkajšie stolovanie za každého počasia.

ako vybrať altánok
Freepik

Ako vybrať altán do záhrady?

Skôr než pristúpite k samotnej kúpe alebo obstaraniu prístreška, rozhodnite sa, či má mať altánok sezónny alebo celoročný charakter. Ak sa prikloníte k sezónnej variante, vyberajte medzi párty stanmi alebo prenosnými altánmi. Tieto však majú nevýhodu v tom, že ich konštrukcia väčšinou neodolá náporom silného vetra alebo prudkým dažďom. 

Na druhej strane ich plusom je jednoduchá montáž a demontáž. Medzi ďalšie výhody patrí tiež cena, nízka hmotnosť a ľahká prenosnosť. Vybrať si môžete z veľkého množstva rozmerov, farieb i dizajnového prevedenia. Ak máte malú záhradu, najvhodnejšou alternatívou je pravdepodobne skladací, prenosný altánok, ktorý môžete v prípade potreby zložiť alebo preniesť.

Chcete využívať altán celoročne? 

V tomto prípade vsaďte na záhradné prístrešky, pri ktorých máte niekoľko možností. Najčastejšie sa stretávame s altánkom z dreva. Môžete si však vybrať aj murovaný altán. Pretože sa jedná o stavby trvalého charakteru, ich realizáciu je potrebné riešiť s úradmi a susedmi. Stavba pevného záhradného altánku je finančne pomerne náročná a na pomoc si budete musieť zavolať remeselníkov. 

Akú veľkosť zvoliť?

Závisí od počtu osôb a účelu altánku:

  • 3 × 3 m – ideálne pre rodinu so 4 členmi.

  • 3 × 6 m a viac – vhodné pre väčšie posedenia alebo večierky.

 Berte tiež do úvahy veľkosť, druh a počet kusov záhradného nábytku, ktorý chcete do altánu umiestniť. 

Drevený záhradný altánok

Drevený altán môžete kúpiť už hotový, dať si ho vyrobiť na mieru alebo si ho sami postaviť. Vzhľad altánku prispôsobte celkovej podobe vašej záhrady a domu tak, aby bol ozdobou celého pozemku. K modernému bungalovu alebo k nadčasovej minimalistickej záhrade sa bude viac hodiť jednoduchý dizajn s otvorenými stenami. Tradičný vidiecky štýl podčiarkne altánok z guľatiny alebo kombinácie dreva a kameňa. 

Drevené záhradné altány sú najlepšou voľbou do rozľahlých záhrad. Majte však na pamäti, že základ by mala tvoriť betónová doska, ktorá bude konštrukciu chrániť pred vlhkom, a tým predĺži životnosť stavby. Ďalšou možnosťou je ukotvenie nosných stĺpikov do betónových pätiek alebo skrutiek.

Murovaný záhradný altánok

Murovaný altánok pôsobí mohutným a majestátnym dojmom. Jedná sa o finančne náročnejšiu záležitosť. Výhodou murovaného altánu je však dlhšia životnosť. Ak premýšľate práve nad touto možnosťou, vopred zvážte rozmery altánku. 

Celá stavba by mala prirodzene zapadnúť do celkového vzhľadu vašej záhrady. Murovaný altán môžete dozdobiť tehlou alebo dekoratívnym kameňom, a tak mu dodať zaujímavú formu.

Pergola namiesto altánku

Pergola sa od záhradného altánu líši tým, že väčšinou nejde o samostatne stojaci objekt. Najčastejšie je pozdĺžne umiestnená pri chate, chalupe alebo dome a vytvára zastrešené posedenie pre stolovanie vonku. Zostrojená je zo štyroch alebo šiestich stĺpov, ktoré sú v hornej časti spojené za pomoci trámov. 

Tým, že je pergola umiestnená v tesnej blízkosti domu, máte nablízku kuchyňu, z ktorej ľahko prenesiete jedlo či potrebný riad. Ak začne pršať, rýchlo sa presuniete dovnútra a pri zotmení stačí rozsvietiť v niektorej z miestností, ktoré majú okná pod pergolou.

Výhodou pergoly je i jej inštalácia, ktorá je jednoduchšia ako stavba altánku. Pre zastrešenie si môžete vybrať rôzne materiály. Často používaným je priesvitný polykarbonát, vďaka ktorému vám pergola neuberie svetlo prúdiace do vášho domu cez okná umiestnené pod prístreškom.

altánok do záhrady
Freepik

Tipy na údržbu a predĺženie životnosti altánku

Záhradný altánok nie je len sezónny doplnok – pri správnej starostlivosti vám môže slúžiť dlhé roky. Pravidelná údržba je kľúčom k tomu, aby si altánok zachoval svoj vzhľad aj funkčnosť a zároveň odolal nepriazni počasia. Najmä pri drevených altánkoch je dôležité venovať pozornosť povrchovej úprave. 

Drevo by malo byť raz ročne ošetrené impregnačným náterom, ktorý ho ochráni pred vlhkosťou, škodcami či UV žiarením. Odporúča sa aj aplikácia laku alebo oleja na predĺženie trvácnosti a zachovanie estetického vzhľadu. Ak spozorujete známky napadnutia drevokazným hmyzom, je potrebné zasiahnuť špeciálnymi prípravkami určenými na likvidáciu škodcov.

Pravidelné čistenie a údržba

Strešné krytiny, najmä polykarbonátové panely, si vyžadujú jemné, ale dôsledné čistenie. Používajte mäkkú špongiu alebo handričku a vlažnú vodu s neutrálnym saponátom. Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom a kefám, ktoré by mohli poškodiť povrch a znížiť priesvitnosť. 

Na jeseň je vhodné strechu zbaviť spadaného lístia, ihličia či machu, ktoré zadržiavajú vlhkosť a môžu spôsobiť vznik plesní. Pred zimou altán dôkladne prezrite – skontrolujte stabilitu konštrukcie, utiahnite skrutky a v prípade potreby odstráňte alebo zakryte záhradný nábytok. 

Odporúča sa tiež použiť ochranné plachty alebo fólie na predchádzanie poškodeniam spôsobeným snehom a mrazom. Správne zazimovanie altánku predĺži jeho životnosť a ušetrí vám náklady na opravy.

Záhradný altánok alebo pergola sú investíciou, ktorá prináša hodnotu nielen praktickú, ale aj estetickú. Vytvárajú miesto pre spoločné chvíle, oddych aj krásu, ktorá vynikne v každom ročnom období. Nezáleží na tom, či si vyberiete jednoduchý prenosný stan alebo masívnu stavbu z tehál – dôležité je, že váš exteriér získa nový rozmer.

Rozhodnite sa podľa potrieb vašej rodiny, možností pozemku a štýlu záhrady. Správne navrhnutý altánok môže byť jedným z najkrajších zákutí vášho domova.

Aktualizovaný článok: 08.06.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE