Trápia vás holuby na balkóne alebo streche? Tu sú užitočné tipy, ako sa ich zbaviť!

Modrosivý vták, ktorý tak rád posedáva na balkónoch, prináša veľa problémov. Najhoršie sú potenciálne choroby, ktoré môže holub roznášať. Problém predstavuje hlavne trus, ktorý dokáže ľuďom spôsobiť aj nemalé zdravotné problémy. Je preto lepšie holuby zo svojho balkóna nemilosrdne vyhnať. 

Chorôb, ktoré môžu holuby prenášať, je naozaj veľa. A niektoré sú naozaj zákerné. Čo všetko prenášajú holuby?

  • Ornitóza (prenášaná baktériou chlamýdia) – vyzerá v podstate ako trochu netypický, ale úporný zápal pľúc. Pre ľudí je vysoko nákazlivá.
  • Vtáčia tuberkulóza – tá až tak neútočí na pľúca, ale zničí pečeň a slezinu. Viac nebezpečná je pre samotné vtáky (papagáje, hydinu a podobne).
  • Salmonelóza – hnačkové a horúčkovité ochorenie, vysoko nákazlivé pre ľudí.
  • Roztoče – pôsobia na človeka ako alergén, je to spúšťač pre rôzne druhy alergií, najčastejšie astmatické.
  • Trichomoniáza – nakazená je prakticky celá populácia holubov, záleží na stupni nákazy. Ide o parazita.
  • Kliešťová encefalitída – známa choroba. Hoci holubie kliešte vyzerajú inak ako ľudské, sajú krv aj ľuďom.
  • Toxoplazmóza – parazitická choroba, ktorá sa nemusí nijako rozpoznať, ale parazit vie meniť aj správanie človeka, napríklad ľudia napadnutí toxoplazmózou viac riskujú za volantom, u tehotných spôsobuje potrat.

Prečítaj si: Záhradný krb: Kam ho umiestniť a aký materiál naň použiť?

odchyt holubov

Zdroj: Shutterstock®

Finty, ktoré nefungujú

Medzi ľuďmi sa rozšírili najrôznejšie metódy, ako holuby z balkóna vypudiť. V skutočnosti však veľmi nefungujú.

CD-čka

Jednou z nefunkčných metód je rozvešanie CD nosičov na balkóne. Pravda je taká, že odlesky, ktoré vadia mnohým vtákom, nechávajú holuby úplne chladnými.

Hroty na parapete

Na parapety, rímsy, okraje striech a podobne si ľudia inštalujú kovové hroty, ktoré majú zabraňovať holubiemu pristátiu. Lenže na holuby sú hroty krátke. Vták jednoducho nesadne na parapet alebo na zábradlie, ale zamieri rovno bez medzipristátia na plochu balkóna. Pud hniezdenia je jednoducho silnejší.

Nalepovacie siluety dravcov

Niektorí ľudia zo zúfalstva nalepujú na okná siluety veľkých dravcov. Dúfajú, že sa ich holuby zľaknú a odletia inam. Lenže ani táto finta veľmi nefunguje. Tieto nálepky slúžia skôr na to, aby sa vtáky vyhli bolestivej zrážke s veľkou sklenenou plochou. Inak ale nijako nebránia holubom priletieť na váš balkón a poriadne ho znečistiť.

Odporúčame: TOP tipy na pestovanie muškátov – pre krásne a bohaté kvety!

pasca na holuby

Zdroj: Shutterstock®

Metódy, ktoré fungujú

Podľa odborníkov sa nie je ľahké holubov zbaviť. Napriek tomu môžete vyskúšať pár spôsobov, ktoré údajne fungujú.

Odchyt

Najúčinnejší spôsob, ako sa zbaviť holubov, je ich odchyt. Holuby sú totiž dosť viazané na miesto, kde sa narodili, a tak práve tam chcú tiež hniezdiť a zostanú tam, nech ich už akokoľvek vyháňate. Lenže odchytené holuby sa už nikdy nevrátia. Najmite si firmu, ktorá vám holuby odborne odchytí. Vtáky potom budú humánne uspané a ich telá nakoniec skončia v kafilérii.

Siete

Ďalšou metódou, ktorá vraj funguje, sú siete natiahnuté cez balkóny. Cez oká sa holub na váš balkón či lodžiu nemá šancu dostať. Ich výhodou je, že si siete zvládnete nainštalovať aj sami.

Sklo

Ak vám siete vadia z estetického hľadiska, môžete pouvažovať aj o zasklení balkóna. V tomto prípade sa už budete musieť obrátiť na profesionálnu firmu, ktorá sa na zasklievanie balkónov zameriava.

Neprehliadni: Čakanka ako ju nepoznáte. Viete o všetkých jej super účinkoch?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE