Púpavová mastička na popraskané päty i boľavé kĺby. Namiešajte si ju!

recept na púpavovú mastičku

Na jar sa lúky rozžiaria tisíckami žltých hláv a my ich často vnímame ako obyčajný „burinový koberec“, ktorý narúša trávnikovú dokonalosť. No púpava nie je obyčajná rastlina. 

Je to nenápadná liečiteľka, verná priateľka našich starých mám a hotové slniečko na pokožku, ak sa s ňou narába s úctou. Púpavová mastička nie je len voňavá hračka pre bylinkárske duše – je to funkčný domáci pomocník, ktorý prekvapí svojimi účinkami. Ak ste ju ešte neskúsili, je čas to napraviť.

Zber púpavy do mastičky – nežne a s rozvahou

Kľúčom k dobrej mastičke je správny zber bylinky. Kvet púpavy je citlivý a plný slnečnej energie, preto si zaslúži jemný prístup. Zbierame ho za suchého slnečného dňa, ideálne doobeda, keď sú kvety rozvité naplno. Najlepšie je vyhýbať sa miestam blízko ciest alebo postrekovaných polí. 

Keď si prinesiete domov svoj žltý poklad, nechajte ho jemne zavädnúť – rozložte kvety na čistú handričku, mriežku alebo papier, ideálne v tieni, aby stratili nadbytočnú vlhkosť. Nepresušujte ich, nejde o sušenie na čaj – len o to, aby sa z mastičky nestalo neželané ložisko plesní.

Účinky púpavovej mastičky, ktoré prekvapia

Púpavová mastička pôsobí ako balzam pre pokožku. Pomáha pri podráždení pokožky, ošetrovaní suchých miest pokožky, postará sa o popraskané päty, drobné ranky či boľavé kĺby. Je známa svojimi protizápalovými a hojivými účinkami, a hoci sa o nej nehovorí toľko ako o nechtíkovej či levanduľovej mastičke, vie byť rovnako účinná – len potrebuje šancu. 

Mastička je ideálna aj na masáž unavených nôh po práci v záhrade, uvoľňuje a zjemňuje pokožku a zanecháva ju príjemne vláčnu. Niektorí ju dokonca používajú ako súčasť domácej starostlivosti o ekzémy či popraskané pery – len si treba vyskúšať, ako reaguje konkrétna pokožka.

Recept na púpavovú mastičku

Príprava púpavovej mastičky je krásny rituál. Trvá síce niekoľko hodín či dní (podľa toho, ako ju budete vyrábať) kvôli lúhovaniu, ale samotná príprava je jednoduchá a vôňa, ktorá sa vám rozlezie po kuchyni, stojí za to. Stačí si nachystať niekoľko základných surovín a trochu trpezlivosti.

Potrebujete:

  • cca 30 g púpavových kvetov (nechajte ich jemne vyschnúť, aby sa zbavili vlhkosti)
  • 100 ml základového oleja – olivový, mandľový alebo slnečnicový (jemné a pokožke príjemné)
  • 10 g včelieho vosku – pre hustotu a ochrannú textúru mastičky

Postup:

  1. Jemne usušené púpavové kvety zalejte olejom v čistej zaváraninovej fľaši. Olej by mal kvety celkom prikryť.
  2. Uzavrite a nechajte lúhovať 7 – 10 dní na teplom, ale nie priamom slnku. Raz denne pretrepte.
  3. Po vylúhovaní olej sceďte cez gázu alebo jemné sitko.
  4. V hrnci (ideálne vo vodnom kúpeli) roztopte včelí vosk a postupne doň prilievajte scedený púpavový olej.
  5. Miešajte, kým sa vosk úplne nerozpustí a zmes je homogénna.
  6. Prelejte do čistých téglikov alebo pohárikov a nechajte vychladnúť.
  7. Uchovávajte na chladnom a tmavom mieste. Mastička by mala vydržať približne 6 mesiacov.

Ak chcete pridať trochu vône alebo posilniť účinok mastičky, môžete do nej ešte v riedkom stave nakvapkať pár kvapiek esenciálneho oleja – napríklad levanduľového či čajovníkového. Len opatrne, najmä pri citlivej pokožke.

Autorka videa si mastičku vyrobila v priebehu pár hodín. Púpavové kvety najskôr zaliala olejom a rovno do pohára pridala aj vosk. Následne pohár vložila do vodného kúpeľa a zmes zohrievala, až kým sa vosk nerozpustil. Pre zvýšenie účinku mastičky odporúča mastičku nechať vychladnúť a proces varenia vo vodnom kúpeli ešte 2-krát zopakovať.

púpava recepty
instagram.com/divokastrava

Kedy púpavovú mastičku radšej nepoužívať?

Hoci je púpava bylinka a zvyčajne sa veľmi dobre znáša, ako pri každom prípravku – aj tu platí, že nie je pre každého. Ľudia s alergiou na peľ alebo rastliny z čeľade astrovitých by mali byť opatrní. Pred použitím si vyskúšajte malé množstvo mastičky na predlaktí a sledujte reakciu. Tiež sa neodporúča natierať mastičku na otvorené rany alebo čerstvé rezné poranenia – radšej siahnite po dezinfekcii a dajte pokožke čas.

Ak vás výroba nadchne, skúste si pripraviť aj kombinovanú mastičku – napríklad púpavu s nechtíkom alebo s levanduľou. Výborne sa dopĺňajú a výsledok je jemný, hojivý a voňavý. 

Namiesto klasického olivového oleja môžete vyskúšať aj makadamiový či marhuľový olej – sú ľahšie a krásne sa vstrebávajú. A ak vám ostanú hlávky kvietkov navyše, usušte si ich a pridajte do kúpeľa – púpava vás tak poteší nielen v mastičke, ale aj vo vani.

Zdroj úvodnej fotky: instagram.com/divokastrava

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE