Ako na grilované ryby: Objavte s nami ich čaro!

grilované ryby

Mnohí z nás pri grilovaní uprednostňujú mäso či zeleninu. Čo tak vyskúšať grilované ryby? Máme pre vás skvelé tipy, ako na to. Čo všetko je dôležité?

Grilované ryby

Nie všetci majitelia grilov siahajú po rybách ako po ingrediencii ku grilovačke. A to je veľká škoda! Pretože ryby na grile sú pripravené pomerne rýchlo, navyše sú veľmi chutné, zdravé a čo je veľkou výhodou – na gril sa hodí naozaj každý druh ryby. Príprava je veľmi rýchla a jednoduchá, navyše, kalorická hodnota grilovaných rýb je veľmi nízka.

V súčasnosti je na pultoch obchodov už široká ponuka. Nemusíte skúšať iba klasické slovenské a české sladkovodné ryby, akými sú pstruh alebo kapor. Neváhajte vyskúšať aj morské ryby, ako napríklad lososa, tuniaka, tresku a mnohé ďalšie.

Ako na grilované ryby? Nechajte sa inšpirovať!

Neviete si poradiť, aké druhy rýb si vybrať a ako ich pripraviť? Nech sa páči, ponúkame vám malú inšpiráciu:

  • údená makrela na grile, kapor na grile, grilovaný pangasius, rybacia polievka na grile, pstruh na grile, grilovaný zubáč, údený losos na grile, grilovaný losos s bylinkami, tatarák z lososa, steak z tuniaka, platesa na grile, grilovaná pražma na bylinkách, grilované krevety, grilovaná treska na celom korení, grilovaný špíz z lososa a kreviet, grilovaný morský vlk, grilované morské plody.

Tak čo poviete, necháte sa inšpirovať? Prezradíme vám viac nielen o príprave, ale aj o všetkých tipoch a trikoch, ako si poradiť s grilovaním rýb.

Odporúčame: Sezóna grilovania: Aké náradie na grilovanie vám nesmie chýbať vo výbave?

losos na grile recept
Shutterstock

Základom úspechu je správna príprava

Ak stojíte v obchode a vyberáte ryby na gril, nesiahnite po mrazených. Tie totiž vôbec nie sú na gril vhodné. Obsahujú veľa vody a ľahko by sa mohli rozpadnúť. Grilujte teda čerstvé chladené ryby, výsledok bude stáť za to. V obchodných reťazcoch dnes už nie je problém nájsť v ponuke chladené či dokonca aj čerstvé ako sladkovodné, tak aj morské ryby.

Neodmysliteľnou súčasťou grilovaných rýb sú bezpochyby bylinky. K rybám sa výborne hodia, pretože im dodávajú lepšiu chuť. Viete, aký trik používajú šéfkuchári pri výbere byliniek k rybám? K rybám by sme mali voliť bylinky, ktoré rastú v oblasti, odkiaľ ryba pochádza. Sladkovodné ryby z našej oblasti fantasticky chutia napríklad s petržlenovou vňaťou, pažítkou či kôprom. Chuť morských rýb naopak výborne vynikne s bazalkou, koriandrom, ale aj s citrónovou trávou.

A nezabudnite na klasiku! Olivový olej a citrónová šťava nesmú chýbať pri žiadnom dochucovaní grilovaných rýb.

Tipy a triky navyše

  • uprednostnite hrubšie filety rýb – počas grilovania sa nebudú rozpadávať, v tomto prípade je ideálny losos, tuniak či sviečková časť tresky,
  • na gril sú skvelé aj celé ryby – na nich veľmi ľahko dosiahnete chrumkavú kožu a taktiež menej hrozí, že by sa vám počas grilovania rozpadli,
  • grilovanie na mriežkach – keďže je mäso rýb veľmi jemné, mali by ste s ním zaobchádzať veľmi opatrne, preto si zaobstarajte mriežky na grilovanie rýb, vďaka čomu sa ryby počas grilovania nebudú rozpadať,
  • pečte iba ryby s kožou – plátok ryby položte na gril kožou dole a takto pečte trištvrte času, až nakoniec ho prevráťte a nechajte dokončiť už len jednu minútku,
  • ryby nikdy neprepekajte – nemajte strach, rybe stačí málo času. Pri filetoch rýb, v závislosti od ich hrúbky, postačí 5 až 8 minút. Dlhšie sa pečie ryba v celku, ktorú na grile nechajte zhruba 15 minút, pri veľkých kusoch aj dlhšie. Keď ju presuniete na tanier včas, bude šťavnatá a jej mäsko sa bude rozplývať na jazyku, pričom dobre vyniknú aj jej chute,
  • ryby negrilujte na priamom ohni – rýchlo by sa mohli spáliť, čo by bola veľká škoda. Preto nezabudnite na podložku na gril či alobal – ten pomôže aj v prípade, ak nemáte uzatváracie mriežky na pečenie rýb, pretože sa vám neprilepia priamo na rošt. Podložku nezabudnite najprv dobre potrieť olejom, aby sa na ňu ryba neprichytila, a potom opatrne podberajte plochou lopatkou a rýchlo pretočte,
  • marináda na ryby - marinujte aj vnútro rýb – ak grilujete celé ryby, nezabúdajte namarinovať aj jej vnútornú časť, pretože práve vďaka tomu bude chutnejšia – marinádu nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny. Ďalším trikom je aj to, že napríklad do vnútra pstruhov dáte plátky citróna, a tie tam necháte aj počas marinovania. Keď takto rybku aj ugrilujete, mäso bude šťavnatejšie,
  • nechajte vyniknúť prirodzenú chuť rýb - grilovanie na koži + grilovanie v soľnej kruste – v niektorých prípadoch je lepšie, ak ryby nemarinujeme, aby sme nechali vyniknúť ich prirodzenú chuť. V tomto prípade ich iba potrite olejom, aby sa na grile nelepili, a jednoducho ugrilujte. Rybky dochucujte až potom – soľ a citrónová šťava úplne postačia,
  • pozor na morské plody – na gril sa výborne hodia nielen ryby, ale aj morské plody, ako napríklad krevety, sépie alebo mušle. Ich grilovanie je veľmi rýchle, ale POZOR na vodu, ktorá sa v nich nachádza vo väčšom množstve – morské plody sa vďaka nej rýchlo prepekajú. Morské plody nemarinujte, grilujte ich iba potreté olejom, prípadne ich trošku osoľte, po dopečení ešte horúce morské plody ponorte do bylinkovej marinády, aby nasali všetky výborné chute.

Neprehliadnite: Záhradný gril: Aké máte možnosti a ako vybrať ten najvhodnejší?

korenie na ryby
Shutterstock

Pstruh na grile

Pripravte si:

  • vypitvané čerstvé pstruhy
  • soľ, korenie
  • citróny
  • čerstvý rozmarín alebo iné bylinky na ryby

Postup:

Celé pstruhy zvnútra i zvonka osolíme a okoreníme zo všetkých strán. Pokvapkáme citrónovou šťavou a necháme chvíľku odležať. Do vnútra ryby vložíme vetvičku čerstvého rozmarínu. Zatvoríme, potrieme zľahka olejom a vložíme do držiaka na ryby. Na rybu pred zatvorením drôteného držiaku položíme na kolieska nakrájaný citrón. Grilujeme približne 10 – 15 minút z každej strany, kým nie je koža pstruhov zlatistá a chrumkavá. Grilovaný pstruh je jednoducho dokonalá pochúťka!

Grilované krevety

Suroviny:

  • 0,5 - 1 kg kreviet
  • olivový olej
  • 5 strúčikov cesnaku
  • 1 zväzok petržlenovej vňate
  • soľ, korenie

Na omáčku:

  • 200 g medu
  • 2 chilli papričky
  • 5 strúčikov cesnaku
  • 5 lyžíc sójovej omáčky
  • čerstvý koriander
  • citrónová šťava

Postup:

Krevety vložíme do marinády z oleja, pretlačeného cesnaku a nasekanej petržlenovej vňate. Potom osolíme, okoreníme a necháme chvíľku marinovať. Krevety na grile sprudka opečieme.

Na omáčku zmiešame med, sójovú omáčku, trený cesnak, dochutíme chilli a citrónovou šťavou. Hotovou omáčkou zalejeme opečené krevety a krátko spoločne prehrejeme. Podávame s opečenou bagetkou.

Údená makrela na grile

Suroviny:

  • čerstvé ryby
  • soľ
  • obľúbené drevené štiepky

Postup:

Čerstvé ryby umyjeme a poriadne osušíme. Osolíme a soľ prstami poriadne votrieme zvonku aj do vnútra rýb. Necháme odležať približne 30 minút, medzitým rozpálime gril a na grilovací rošt nakladieme namočené drevené štiepky. Nasolené ryby poukladáme do stredu grilu a grilujeme metódou nepriameho grilovania po dobu zhruba 45 minút.

Odporúčame aj: Grilované ovocie: Ktoré druhy ovocia grilovať a ako dlho?

Aktualizované na 03.08.2024

Aktualizovaný článok: 03.08.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE