Ako zazimovať muškáty počas jesene? Máme pre vás správny postup!

Ako zazimovať muškáty

Ako zazimovať muškáty býva dilemou mnohých z nás, ktorí sme si obľúbili tento prenádherný kvet. Ako ho ale správne zazimovať, aby nám do jari prežil?

Muškáty sú už desaťročia najobľúbenejším kvetom v mnohých okrasných záhradách, na terasách, balkónoch či v rôznych kvetinových dekoráciách. Niet sa čo čudovať! Možno si vybrať z rôznych druhov a farieb, muškáty znesú veľmi vysoké teploty aj na priamom slnku a robia nám radosť častokrát až do neskorej jesene, pokiaľ sa neobjavia prvé mrazy.

Zazimovanie muškátov - dôležité je správne načasovanie, ale aj správne spôsoby!

Čo ale spraviť s muškátmi, keď sa zozimí? Nevyhadzujte ich a skúste muškáty radšej zazimovať! Tak vám budú môcť robiť radosť aj najbližšiu sezónu. Väčšina ľudí ale nevie ten správny postup na to, ako s muškátmi na jeseň naložiť, aby prečkali zimu bez ujmy.

Preto vám prinášame správny postup ako zazimovať muškáty. S našimi radami tak vaše obľúbené kvety dostanú ďalšiu šancu, aby vám krásne zakvitli od ďalšej jari až do jesene.

Prečítajte si: Október v záhrade: Príprava na zimu krok za krokom

Aké sú výhody zazimovania muškátov? Náklady na zazimovanie muškátov sú takmer nulové

Muškáty, nazývané aj pelargónie, patria v našich končinách medzi najobľúbenejšie kvety, pričom vôbec nie sú náročné na starostlivosť. Pokiaľ ich v tomto období správne zazimujeme:

  • odvďačia sa nám v nadchádzajúcej sezóne bohatým kvetenstvom a
  • ušetríme peniaze za nové sadenice.

Oplatí sa im preto teraz venovať pozornosť, zazimovanie muškátov totiž nie je nič zložité – presvedčte sa s nami!

Odporúčame: Zazimovanie záhrady: S našimi radami to hravo zvládnete!

muškáty
Depositphotos

Sledovať počasie je veľmi dôležité, ako aj starostlivosť o muškáty

Muškáty síce nie sú náročné na pestovanie a znesú aj veľké výkyvy počasia, avšak s blížiacou sa zimou a prvými mrazmi sledujte predpovede počasia, aby ste ich stihli zazimovať. Ak totiž muškáty necháte vonku až dovtedy, keď sa objavia prvé mrazy, nemuseli by to prežiť. Preto, keď už teplota vonku pomaličky klesá, presuňte vaše muškáty dovnútra.

Venujte zdravým muškátom dostatočnú pozornosť

Predtým, ako muškáty presťahujete do interiéru vašich domovov, venujte im pozornosť. Mali by ste sa presvedčiť, či sú muškáty zdravé, v prípade potreby odstráňte všetky suché časti – žlté a nezdravé listy a uschnuté kvety. 

V tomto kroku je dobré odstrániť aj všetky nové výhonky – treba ich odstrániť čo najhlbšie. Muškát sa tak nebude na zimu vysilovať. Ak ste majiteľmi prevísajúcich muškátov, skráťte ich dĺžku na približne 15 centimetrov.

Prečítajte si aj: Ako správne zazimovať bazén a predísť poškodeniam? Máme postup krok za krokom!

Teraz muškáty už nehnojte a obmedzte ich polievanie - správny postup, ako zazimovať muškáty

Pri zazimovaní nie je dobré muškáty polievať v tak pravidelných intervaloch, ako ste boli zvyknutí počas sezóny na jar a v lete. Muškáty sa totiž musia pripraviť na zimu, a preto nie je dobré, aby ďalej výrazne rástli. Polievajte ich preto maximálne 1x za týždeň, neskôr iba raz alebo dvakrát za mesiac. Taktiež zabudnite aj na hnojenie, v zime to muškáty totiž vôbec nepotrebujú.

Ako zazimovať rôzne druhy muškátov

Vzpriamené muškáty: Skráťte stonky na približne 10–15 cm a odstráňte všetky kvety a výhonky. Umistite ich na svetlé miesto s teplotou 5–10 °C.

Prevísajúce muškáty: Skráťte dĺžku výhonkov na 15 cm a postupujte podobne ako pri vzpriamených druhoch.

Muškáty s veľkými kvetmi: Vyžadujú o niečo viac svetla, preto ich uložte na miesto s dostatočným denným svetlom, napríklad do zimnej záhrady.

Alternatívne metódy zazimovania muškátov

Skladovanie bez kvetináča: Muškáty vyberte z pôdy, odstráňte prebytočnú zeminu a zaveste ich za korene hore nohami na chladné miesto. Táto metóda je vhodná najmä pre skúsených pestovateľov.

Množenie odrezkami: Ak nemáte dostatok miesta, odrežte zdravé výhonky (10–15 cm), odstráňte spodné listy a vložte ich do nádoby s vodou alebo do vlhkého substrátu. Na jar ich môžete zasadiť.

Neprehliadnite: Chryzantémy sú kráľovné jesene: Ako ich správne pestovať?

muškáty v zime
Depositphotos

Muškátom na zazimovanie vyberte vhodné miesto - verandy nie, pivnice áno

Pokiaľ sa už blíži čas, kedy vaše muškáty prenesiete dovnútra, vyberte im na zazimovanie vhodné miesto. Nemala by to byť ale tmavá miestnosť, nakoľko aj v zime potrebujú muškáty dostatok svetla. 

Ideálne je vybrať svetlejšie, avšak chladnejšie miesto s teplotou do 10 °C.

Muškáty pravidelne kontrolujte

Zazimované muškáty pravidelne kontrolujte, aby ste sa uistili, že sú v poriadku a nič im nechýba. Pokiaľ by sa vám niektorá ich časť zdala napadnutá chorobou, tieto časti muškátov ihneď odstráňte. Ak v tomto čase muškáty nahodia nové kvety, tie odstráňte tiež. Rastlinka sa tak počas zazimovania nebude zbytočne vysilovať.

Správne zazimovanie muškátov nie je náročné, treba však poznať správny postup na zimovanie muškátov, aby vám muškáty počas zimy prežili. Dôležitá je teplota skladovania muškátov, občasná zálievka muškátov, svetlo pre muškáty, avšak prihnojovanie muškátov nechajte až na jar.

Odporúčame aj: Celoročná zeleň v podobe trvaliek: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

Výhody správneho zazimovania muškátov

Zazimovanie muškátov je nielen ekologickým, ale aj ekonomickým krokom. Namiesto každoročného nakupovania nových rastlín si môžete užívať kvety, ktoré ste si sami vypestovali. Tu sú hlavné výhody správneho zazimovania muškátov:

  • Finančná úspora: Jednorazové náklady na zazimovanie sú nižšie ako opakovaný nákup nových sadeníc.
  • Predĺžená životnosť rastlín: Muškáty sa po zime rozrastú a budú ešte krajšie a silnejšie.
  • Možnosť množenia: Po zimnom období môžete z odrezkov vytvoriť nové rastliny.

Časté chyby pri zazimovaní muškátov a ako sa im vyhnúť

Zanedbané odstránenie odumretých častí: Suché listy a kvety môžu spôsobiť šírenie plesní. Odstráňte ich pred zazimovaním.

Nevhodné miesto: Muškáty potrebujú chladné, ale svetlé prostredie. Skladovanie v tmavej a vlhkej pivnici ich oslabí.

Nesprávna zálievka: Nadmerné polievanie počas zimy vedie k hnilobe koreňov.

Hnojenie v zime: Rastliny počas zimného odpočinku nehnojte, aby ste nenarušili ich prirodzený cyklus.

Najčastejšie otázky o zazimovaní muškátov

1. Ako dlho vydržia muškáty zazimované?

Ak sú správne zazimované, muškáty môžu prežiť celé zimné obdobie a na jar začnú opäť aktívne rásť.

2. Aké svetlo potrebujú muškáty v zime?

Muškáty potrebujú dostatok rozptýleného svetla. Ak máte málo svetla, môžete použiť špeciálne pestovateľské lampy.

3. Čo ak nemám vhodnú miestnosť na zazimovanie?

V takom prípade zvoľte metódu odrezkov alebo skúste uložiť muškáty do svetlého priestoru s izbovou teplotou, no obmedzte zálievku.

Aktualizovaný článok: 07.10.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE