Cínie sú krásnou ozdobou každej záhrady - TAKTO ich treba pestovať!

Cínie sú jedným z najjednoduchších kvetov na pestovanie, pretože rastú rýchlo a krásne a bohato kvitnú. Navyše budú produkovať kvety až do prvého tuhého jesenného mrazu. Kvety cínie môžu vo vašej záhrade vytvoriť masívny nával farieb, preto sa ich pestovanie skutočne oplatí!

Cínie sú letničky, takže budú rásť jednu sezónu, aby vytvorili kvety a semená, ale pôvodná rastlina sa v nasledujúcich rokoch už viac nevráti. Cínie majú svetlé, osamelé, sedmokráskové kvety na jednej vzpriamenej stonke, vďaka čomu sú skvelé na použitie ako rezaná kvetinka alebo aj ako potrava pre motýle.

Odkiaľ pochádzajú cínie?

Cínie prišli do Európy z Mexika na konci 18. storočia. Odvtedy sa táto letnička stala aj predmetom šľachtenia, a preto dnes môže potešiť z nás v jej mnohých krásnych odrodách s odlišne tvarovanými kvetmi.

Vďačíme za to:

 • kráse a rôznorodosti kvetov,
 • veľkému množstvu odrôd a
 • ich pomerne ľahkému pestovaniu.

Semienka cínií dokonca bývajú súčasťou druhovo pestrých zmesí letničiek, ktoré sa vysievajú priamo na záhony ako takzvaná letničková lúka. Okrem toho bývajú aj v zmesi s druhmi určenými na rez do vázy alebo s druhmi, ktoré sú vyhľadávané rôznym užitočným hmyzom.

Najpopulárnejšie druhy cínií

Najpopulárnejším druhom cínie je Zinnia elegans, ktorá bola vyšľachtená na produkciu veľkého množstva jedinečných odrôd.

Existujú však tri hlavné druhy kvetov cínie, a to jednoduché, polodvojité alebo dvojité. Rozdiel medzi týmito formami vychádza z počtu radov okvetných lístkov a od toho, či je stred kvetu viditeľný alebo nie.

 • Jednokveté cínie - majú jeden rad okvetných lístkov a viditeľný stred.
 • Dvojkveté cínie - majú početné rady okvetných lístkov a ich stredy nie sú viditeľné.
 • Polodvojkveté cínie - sú niekde medzi, s mnohými radmi okvetných lístkov, ale viditeľnými stredmi.

Okrem týchto foriem majú kvety cínie množstvo tvarov, vrátane „včelieho úľa“, „gombíka“ či „kaktusu“.

Samotné rastlinky sa tiež dodávajú v rôznych výškach - vyššie odrody sú najlepšie pre pozadie záhradného záhona, zatiaľ čo kratšie odrody fungujú dobre pozdĺž okraja.

Neprehliadnite: Múčnatka: Prevencia, liečba a ochrana rastlín pred touto hubovou infekciou

cínie semienka

Zdroj: Depositphotos

Pôda vhodná na pestovanie cínií

Pre výsev cínií sú ideálne miesta, ktoré sú plné slnka (6 až 8 hodín slnečného svetla denne), čo je nevyhnutné na získanie hojných kvetov počas celej sezóny.

Okrem toho miesto, ktoré ponúka dobrú cirkuláciu vzduchu, pomôže neskôr počas sezóny predchádzať listovým chorobám, ako je múčnatka.

 • Cínie sa dokážu prispôsobiť väčšine pôdnych podmienok, ale ideálna pôda bude bohatá na organickú hmotu a dobre priepustná - pH pôdy by malo byť ideálne medzi 5,5 a 7,5.
 • Ak je pôda doplnená kompostom (humusom), kvety budú rásť rýchlejšie.

Kedy zasadiť cínie?

Cínie sa odporúča sa pestovať zo semien priamo na záhradnom záhone, pretože sa neradi presádzajú. Zo semien vyrastú v správnych podmienkach veľmi rýchlo.

POZOR - cínie sú citlivé na mráz, preto ich nevysievajte, kým vo vašej oblasti neprejde posledný prízemný mráz.

 • Cínie budú rásť pri minimálnej dennej teplote okolo 16 °C, aj keď sa uprednostňuje rozsah teplôt 23–28 °C.
 • Každý týždeň alebo tak niekoľko týždňov po sebe zasejte semená týchto kvetiniek, aby ste predĺžili obdobie kvitnutia.

Ako pestovať cínie?

Umiestnite rastliny 10 až 30 centimetrov od seba, v závislosti od odrody. Pozrite si preto zadnú stranu balenia semien, kde nájdete rady špecifické pre jednotlivé odrody.

 • Semená cínie zasejte len asi 5 centimetrov hlboko.
 • U väčšiny odrôd uvidíte sadenice cínie už za 4 až 7 dní, aj keď to bude trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov, kým sa objavia kvety (v závislosti od miesta výsadby a klímy).
 • Maximalizujte cirkuláciu vzduchu, aby ste znížili pravdepodobnosť výskytu múčnatky.

Odporúčame aj: Originálne inšpirácie ako využiť oddeľovač trávnika a záhonov v záhrade

cínie pestovanie

Zdroj: Depositphotos

Cínie v záhone i rezanej kytici

Cíniam zvyčajne trvá od semena po ich rozkvet 60 až 70 dní (hoci to závisí od podmienok a odrody). Krásne vyniknú nielen v kvetinovom záhone, ale aj v rezanej kytici kvetov. Malé cínie s úzkymi listami dobre vyzerajú aj v závesných košíkoch a sú tiež peknými sušenými kvetmi.

Cínie

Zdroj: pinterest.com/jigidi.com

cínie

Zdroj: pinterest.com/lowes.com

Cínie

Zdroj: pinterest.com/floretflowers.com

Cínie

Zdroj: pinterest.com/swallowtailgardenseeds.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE