Ktoré kvety sadiť na jeseň? Nenechajte sa odradiť chladným a škaredým počasím a pripravte sa na výsadbu nielen jesenných kvetov. Máme pre vás TOP 5 tipov!
Aj keď jar a leto sú kráľovnami kvetov prenádherných farieb, neznamená to, že jeseň bude pre kvety „koncom roka". Práve naopak! Aj jeseň môže byť plná zábavných záhradkárskych aktivít. Jesenné kvety sú totiž rovnako krásne a váš výber závisí iba od vášho vkusu.
Výsadba kvetov na jeseň môže byť rozdelená do dvoch kategórií – na jeseň kvitnúcich kvetov a na kvety, ktoré budú kvitnúť až na jar. Trvalky preto môžu vystriedať cibuľky jarničiek alebo krátkosezónne jednoročné kvety kvitnúce iba počas jesene.
Jesenné kvety sú totiž rovnako krásne ako tie na jar alebo v lete. Stačí si iba vybrať.
Čo zasadiť na jeseň? A ktoré kvety dominujú jesennej výsadbe?
Vytvoriť si krásnu záhradu si vyžaduje prácu, odhodlanie a cit pre výber kvetov, tráv či stromov. Často máme pritom tendenciu zabúdať, že aj počas chladnejších a pochmúrnejších mesiacov sa môžeme realizovať aj v záhrade.
A práve preto pre vás máme zoznam kvetov, ktorými môžete veľmi ľahko priniesť trochu farby a šťastia do vašej záhrady aj v tomto období.
Odporúčame: Ako sa starať o záhradné náradie tak, aby vám slúžilo ešte mnoho rokov?
Chryzantéma (Chrysanthemum) - kráľovná jesene
Chryzantémy si možno vybrať v mnohých krásnych sýtych farbách. Nielen to, ale tiež prichádzajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Chryzantémy sú aj cenovo prijateľné kvety, vďaka ktorým si k vám domov prinesiete nielen krásne farby, ale aj dobrú náladu.
Chryzantémy majú radi jasné, ale nepriame svetlo, a počas jesennej sezóny ich dôsledne zalievajte.
Ich ďalšou výhodou je aj to, že ich môžete zasadiť do zeme alebo si ich nechať zasadené v kvetináči, čím si viete skrášliť priestor napríklad aj na terase, na balkóne či pred vchodom do vášho domu.
Chryzantéma (Chrysanthemum), známa aj ako kráľovná jesene, je rastlina, ktorá si získava srdcia milovníkov kvetov po celom svete. Jej pôvod siaha do Ázie a Európy, kde sa pestuje už tisíce rokov. Tieto krásne kvety sú známe svojou rozmanitosťou farieb, tvarov a veľkostí, čo z nich robí obľúbenú voľbu pre záhrady aj na rôzne dekorácie.
- Chryzantémy kvitnú na jeseň, a preto sú často spájané s touto ročnou dobou. Ich kvety, ktoré sa otvárajú v rôznych odtieňoch od žltej, červenej, ružovej po bielu, vytvárajú okúzľujúci pohľad v záhradách a parkoch. Okrem estetiky majú chryzantémy aj symbolický význam – v mnohých kultúrach predstavujú radosť, dlhovekosť a šťastie.
- Pestovanie chryzantém nie je náročné, ale vyžaduje si určitú starostlivosť. Tieto kvety preferujú slnečné miesto a ideálna je pre nich dobre priepustná pôda. Pravidelná zálievka a hnojenie počas vegetačného obdobia prispievajú k ich zdravému rastu a bohatej podpore kvetov.
Chryzantémy sú nielen krásnou ozdobou, ale aj výnimočne trvácim kvetom, ktorý dokáže skrášliť akékoľvek prostredie. V japonskej kultúre sú považované za symbol dokonalej krásy a sú často súčasťou slávností a obradov. V Európe a Amerike majú chryzantémy obdobný status, najmä počas jesennej sezóny, kedy sa stávajú populárnymi pri príležitostiach ako Halloween či Sviatok všetkých svätých.
Celkovo môžeme povedať, že chryzantémy sú fascinujúce kvety, ktoré dodávajú farbu a život do našich záhrad v chladnejších mesiacoch. Ich krása a symbolika nám pripomínajú, že jeseň má svoje vlastné jedinečné čaro, ktoré stojí za to osláviť.
Neprehliadnite: Ručné záhradné náradie: Aké by nemalo chýbať vo vašej základnej výbave?
Astry (Aster)
Pre jesennú výsadbu týchto nádherne farebných kvetov platí, že čím skôr ich vysadíte, tým je vyššia šanca, že sa dobre zakorenia a prežijú svoju prvú zimu. Jesennú výsadbu astier by ste mali stihnúť do začiatku októbra.
Astry patria k dlhovekým trvalkám. Ak ich raz vysadíte a dobre sa zakorenia, budete sa z nich pri minimálnej starostlivosti tešiť veľmi dlho.
Po jesennej výsadbe astry zavlažujte predovšetkým vtedy, ak je slnečná a suchá jeseň. Pred príchodom prvých mrazov prihrňte k zasadeným kvetom suché lístie. Prihnojovanie astier po ich jesennej výsadbe nie je potrebné.
Astry (lat. Aster) sú krásne kvety, ktoré patria do čeľade astrovité (Asteraceae). Tieto rastliny sú známe svojou pestrosťou farieb a tvarov, a sú obľúbené v záhradách po celom svete. Existuje množstvo druhov astry, ktoré sa líšia výškou, typom listov a obdobím kvitnutia.
Astry sú známe predovšetkým svojimi sýtofarebnými kvetmi, ktoré môžu byť modré, fialové, ružové, biele alebo červené. Kvitnú zvyčajne na jeseň, čo z nich robí ideálnu voľbu pre záhrady, kde chceme predĺžiť obdobie kvitnutia. Ich kvety majú tvar hviezd a sú skladajú sa z množstva drobných lupienkov, čo im dodáva zaujímavý vzhľad.
Tento rod rastlín je nielen krásny, ale aj praktický. Astry priťahujú do záhrady mnoho opeľovačov, najmä včely a motýle, čím prispievajú k biodiverzite a zdravému ekosystému. Okrem toho sú astry známe aj svojou odolnosťou voči rôznym poveternostným podmienkam, čo z nich robí ideálne kvety pre začínajúcich záhradkárov.
Pestovanie astry je relatívne jednoduché. Môžu rásť tak v slnečných, ako aj v polotienistých lokalitách a preferujú dobre priepustné pôdy. Vzhľadom na ich rôznorodosť si môže každý vybrať druh, ktorý najlepšie vyhovuje ich záhrade alebo rastlinám v kvetináči.
Zaujímavé je, že astry majú aj svoje symbolické významy. V mnohých kultúrach sú považované za symbol lásky, dôvery a čestnosti.
Celkovo sú astry pútavými a živými rastlinami, ktoré dokážu rozjasniť akúkoľvek záhradu a priniesť radosť svojim majiteľom. Ak máte záujem o pestovanie kvietkov, určite zvážte astry ako skvelú voľbu!
Odporúčame aj: Marinovaná i zaváraná cuketa: Vyskúšajte TOP tipy na spracovanie cukety
Rozchodník (Sedum spectabile)
Tento sukulent je ideálnou voľbou pre vašu jesennú záhradu. Zatiaľ čo existuje veľa druhov rozchodníka, jesenná odroda je známa svojou vzpriamenou formou a bohatými, jasne ružovými kvetmi, ktoré prinášajú radosť do záhrady od konca leta až do začiatku zimy.
Kvety rozchodníka kvitnú celé týždne a rovnako ako v prípade astier, rozchodník milujú aj opeľovače.
Tip pre vás: Kôpor ako tradičná slovenská bylinka. Aké je jeho využitie?
Sirôtky (Viola witrockiana) - ako ich vysádzať na jeseň?
Sirôtky patria k najkrajším, najznámejším a najobľúbenejším dvojročným rastlinám. Ich kvety majú krásne rozmanité farby a hladké alebo kučeravé okraje. Sú ploché, niekedy široké až 10 cm, majú navyše rôzne žilkovanie a bývajú aj atypicky škvrnité.
Tieto jemné, farebné, malé a milé kvety sú jednou z najlepších volieb pre výsadbu jesenných kvetov. Sirôtky neznesú teplo, a preto vydržia chladné zimy až do jari. Najlepšie je zasadiť tieto kvety na konci leta, pričom vám budú kvitnúť až do prvých mrazov.
Zaujme vás: Hloh obyčajný: Spoznajte jeho účinky na naše zdravie
Cibuľoviny jarných kvetov a ich výhody sadenia na jeseň
Vo všeobecnosti platí, že najvhodnejšími mesiacmi na vysádzanie cibuľovín jarných kvetov sú september až november. Čím skôr však cibuľky zasadíte, tým skôr vykvitnú.
Postupným vysádzaním môžete dokonca docieliť postupné kvitnutie, a preto si takýmto spôsobom budete môcť predĺžiť radosť z jarných kvietkov.
Ideálnou voľbou sú napríklad narcisy (narcissus), hyacinty (hyacinthus orientalis), tulipány (tulipa), modrice (muscari), kosatce (iris germanica), šafrany (krocus) - krokusy, snežienky (galanthus), pivonky (paeonia), konvalinky (convallaria majalis) a podobne.
Vaše kvetinové záhony môžete pripraviť na nadchádzajúcu sezónu už teraz!
Bude vás zaujímať: Záhradné oplotenie: Aké druhy existujú a ako vybrať ten správny?
Aktualizované na 16.09.2024
Aktualizovaný článok: 16.09.2024