Takúto starostlivosť potrebujú kvety po presadení, aby boli zdravé a krásne!

ako sa starať o kvety poppresadení

Izbové rastliny sú rastliny, ktoré sa pestujú v interiéroch domov a kancelárií. Sú veľmi obľúbené, pretože pridávajú do priestoru živý prvok a môžu byť veľmi dekoratívne. Okrem estetického vzhľadu majú izbové rastliny aj množstvo ďalších výhod.

Jednou z najdôležitejších výhod izbových rastlín je ich schopnosť čistiť vzduch. Mnohé izbové rastliny pohlcujú škodlivé látky vo vzduchu a produkujú kyslík, čím prispievajú k lepšiemu vnútornému prostrediu.

Okrem toho, izbové rastliny môžu mať aj pozitívny vplyv na naše zdravie a psychickú pohodu. Starostlivosť o rastliny môže byť relaxačná aktivita a sledovanie ich rastu a kvitnutia nám môže priniesť radosť a pocit úspechu.

Starostlivosť o izbové rastliny

Pri výbere izbových rastlín je dôležité zohľadniť podmienky v interiéri, ako je osvetlenie, teplota a vlhkosť vzduchu. Niektoré izbové rastliny potrebujú viac svetla a starostlivosti, zatiaľ čo iné sú odolnejšie a menej náročné.

Celkovo sú obľúbené izbové rastliny skvelým spôsobom, ako oživiť interiér, vytvoriť príjemnú atmosféru a zlepšiť kvalitu vzduchu v našom domove. Stačí si len vybrať tie správne rastliny a venovať im primeranú starostlivosť.

Starostlivosť o izbové rastliny je dôležitá pre ich zdravý rast a krásny vzhľad. Tu je niekoľko tipov, ako správne starať sa o izbové rastliny:

 • Zalievanie: Zalievanie je kľúčové pre zdravý rast rastlín. Je dôležité zalievať rastliny pravidelne, ale nie príliš často. Pred zalievaním si overte, či je substrát suchý, inak môže dôjsť k premočeniu rastliny - prebytočná voda pre rastliny nie je vhodná.
 • Svetlo: Väčšina izbových rastlín potrebuje dostatok svetla na to, aby mohli správne rásť. Umiestnite ich na miesto s dostatkom priameho svetla, ale nie na priamom slnku. Niektoré rastliny môžu rásť aj v tieni či polotieni.
 • Hnojenie izbových rastlín: Rastliny potrebujú živiny na to, aby mohli rásť zdravo a pekne. Dávajte pozor na to, aby ste rastliny nehnojili príliš často, pretože to môže poškodiť korene izbových rastlín.
 • Kvitnúce izbové rastliny: Mnoho izbových rastlín kvitne len v určitých obdobiach. Dbajte na to, aby mali dostatok svetla a vody počas obdobia kvitnutia, aby sa mohli rýchlo zotaviť a vykvitnúť opäť.

S pravidelnou starostlivosťou a láskou sa vaše izbové rastliny budú tešiť zdraviu a kráse.

Presádzanie izbových rastlín

Presádzanie izbových rastlín je dôležitým procesom, ktorý by sa mal vykonávať pravidelne, aby sa zabezpečil zdravý rast a kvitnutie rastlín. Presádzanie rastlín je potrebné, keď sa rastlina dostane do väčšieho kvetináča alebo keď je jej pôda vyčerpaná a potrebuje novú výživnú pôdu.

Ako správne presádzať izbové rastliny?

Presádzanie izbových rastlín je dôležitým krokom pre ich zdravý rast a vývin.

Tu je niekoľko krokov, ako správne presádzať izbové rastliny:

 • Výber kvetináča: Nový kvetináč by mal byť o niečo väčší ako ten starý, aby mala rastlina dosť miesta na rast koreňov.
 • Pripravte pôdu: Pred presadením rastliny do nového kvetináča je dôležité mať pripravenú vhodnú pôdu. Izbové rastliny potrebujú substrát, ktorý zabezpečí dostatočnú živinovú hodnotu pre rastlinu.
 • Opatrne vyberte rastlinu z pôvodného kvetináča: Rastlinu vyberte opatrne, aby ste nepoškodili korene alebo koreňový bal. Ak sú korene príliš prepletené, jemne ich oddeľte.
 • Umiestnite rastlinu do nového kvetináča: Umiestnite rastlinu do stredovej časti nového kvetináča a doplňte okolo koreňov novú pôdu.
 • Zalejte rastlinu: Po presadení zalievajte rastlinu dostatočne, aby sa nová pôda dobre usadila a rastlina sa dobre zakorenila.
 • Umiestnite rastlinu na vhodné miesto: Rastlinu umiestnite na miesto s dostatkom svetla a optimálnou teplotou, aby sa mohla ďalej správne vyvíjať.

Sledovaním týchto krokov a správnou starostlivosťou po presadení môžete zabezpečiť zdravý rast a vývin vašich izbových rastlín.

Neprehliadnite: Vyskúšajte 3 domáce roztoky na izbové rastliny a budú vám závidieť všetci známi!

izbové rastliny

Zdroj: Depositphotos

Postup presádzania krok za krokom

Pri presádzaní je dôležité dodržiavať nasledujúce kroky:

 • Vyberte vhodný kvetináč - vyberajte kvetináč, ktorý je o niečo väčší ako predchádzajúci, ale nie príliš veľký. Nadmerný veľký kvetináč môže spôsobiť, že rastlina sa bude snažiť príliš rýchlo rásť a nebudú sa vyvíjať jej korene správne.
 • Pôda - použite kvalitnú pôdu vhodnú pre daný druh rastliny. Niektoré rastliny potrebujú viac odvodnenia, iné zase viac vlhkosti, preto je dôležité vybrať správnu pôdu.
 • Príprava - pred presádzaním jemne zalievajte rastlinu, aby sa zem uvoľnila a bola mäkšia. Potom opatrne vyberte rastlinu spolu s koreňovým balom z pôvodného kvetináča.
 • Presadenie - umiestnite rastlinu do nového kvetináča a doplňte okraj pôdu, aby bola rastlina stabilizovaná. Následne zalievajte rastlinu a nevystavujte ju priamemu slnku počas prvých dní po presadení, aby sa mohla adaptovať na nové prostredie.

Presádzanie izbových rastlín je dôležitým procesom pre ich zdravý rast a životnosť. Ak dodržiavate správne postupy a starostlivosť, vaše rastliny budú kvitnúť a prosperovať.

Čo si izbové rastliny pri presádzaní vyžadujú?

Pri presádzaní izbových rastlín je dôležité dodržať niekoľko základných krokov, aby sa im minimalizoval stres a umožnilo sa im ďalej zdravie rásť. Izbové rastliny pri presádzaní si vyžadujú:

 • Výber vhodného kvetináča: Rastliny by mali byť presadené do vhodného veľkého kvetináča, ktorý poskytuje dostatočný priestor pre nový rast koreňov.
 • Nový substrát: Pri presádzaní je dôležité použiť kvalitný substrát, ktorý je bohatý na živiny a má dobrú schopnosť drenáže.
 • Dôkladné zalievanie: Po presadení rastlina vyžaduje dôkladné zalievanie, aby sa korene dobre usadili a vyživili.
 • Udržiavanie optimálnej teploty a vlhkosti: Po presadení je dôležité udržiavať rastlinu na optimálnej teplote a vlhkosti, aby sa minimalizoval stres.
 • Ochrana pred priamym slnečným žiarením: Rastliny by mali byť po presadení chránené pred priamym slnečným žiarením, kým sa úplne neadaptujú na nové prostredie.

Dodržiavanie týchto krokov pomôže izbovým rastlinám lepšie sa adaptovať na nové prostredie a ďalej zdravie rásť.

Tip pre vás: Muškáty - VŠETKO, čo by ste o nich mali vedieť!

presádzanie rastlín

Zdroj: Depositphotos

Akú špeciálnu starostlivosť pri presádzaní potrebujú vaše izbové rastliny?

Pri presádzaní izbových rastlín je dôležité dodržiavať niekoľko základných postupov a starostlivosti, aby sa rastlina nepoškodila a aby si zachovala svoju peknú podobu:

 • Vyberte vhodný kvetináč: Vyberte kvetináč s dostatočným objemom pre rastlinu a s odtokovými otvormi na dne, aby sa zabránilo pretečeniu vody.
 • Zabezpečte dobrú drenáž s kamienkami: Na dno kvetináča položte drenážnu vrstvu z kamienkov, expandovaného keramického materiálu alebo expandovaného perlitu na zabezpečenie dobrého odtoku vody.
 • Použite vhodný substrát: Presaďte rastlinu do čerstvého substrátu s dostatočným obsahom živín. Zabezpečte, aby bol substrát dobre priepustný a nezhlukoval sa.
 • Nechajte rastlinu zvyknúť si na nové prostredie: Po presadení rastlinu postavte na miesto so správnou expozíciou svetla a tepla. Nechajte jej nejaký čas zvyknúť si na nové prostredie a nepreháňajte zalievanie.
 • Sledujte rastlinu: Po presadení starostlivo sledujte stav rastliny a pravidelne ju kontrolojte. Dôležité je tiež pravidelne odstraňovať suché listy a nezdravé časti rastliny.

Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov a starostlivosti sa zabezpečíte, že vaše izbové rastliny budú zdravé a krásne.

Inšpirujte sa: Predzáhradka - ako z nej spraviť najkrajší priestor vášho pozemku?

presádzanie izbových rastlín

Zdroj: Depositphotos

Kedy potrebujú izbové rastliny presadiť do väčšieho kvetináča?

Nielen veľké izbové rastliny potrebujú presadiť do väčšieho kvetináča vtedy, keď sa ich koreňový systém začne prelínať a nezmestí sa už do súčasného kvetináča. Obvykle sa odporúča presádzať rastliny raz ročne, najlepšie na jar alebo na jeseň. Niektoré rastliny môžu vyžadovať presádzanie aj častejšie. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať stav koreňového systému rastliny a v prípade potreby ju presadiť do väčšieho kvetináča.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE