Antúria je rastlina, ktorá svojou výraznou krásou priťahuje pohľady a vnáša do interiérov aj zimných záhrad tropickú eleganciu. Jej lesklé sýtozelené listy a charakteristické kvety s nápadným tvarom ju korunujú za jednu z najobľúbenejších izbových rastlín. Naučte sa, ako ju správne pestovať, aby rozžiarila akýkoľvek priestor.
Pôvod a atraktivita antúrie
Antúria (antúrium) pochádza z tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky, kde rastie ako epifyt v dažďových pralesoch. Patrí do čeľade áronovitých rastlín (Araceae) a v prírode sa vyskytuje viac ako 800 druhov.
Najznámejším a najčastejšie pestovaným druhom sú:
- Anthurium andreanum – antúrium Andreanovo,
- Anthurium scherzerianum – antúrium Scherzerovo.
Obidva druhy sa vyznačujú typickými srdcovitými listami a dekoratívnym kvetom, ktorý nie je v pravom slova zmysle kvetom, ale modifikovaným listom nazývaným spata. Hlavným lákadlom antúrie sú práve tieto farebné spaty, ktoré môžu byť červené, ružové, biele, oranžové alebo dokonca zelenkavé. Ide o mimoriadne atraktívnu rastlinu do domácností, kancelárií i verejných priestorov. Niektoré druhy majú dlhší a zatočenejší kvet, iné zas srdcovité listy s výrazným žilkovaním.
Medzi ďalšie populárne druhy antúrií patrí:
- Anthurium clarinervium, ktorá sa vyznačuje zamatovými tmavozelenými listami s bielymi žilkami,
- Anthurium magnificum, ktorá je obľúbená pre svoje veľké dekoratívne listy.
Pestovanie antúrie
Napriek tropickému pôvodu antúria nie je príliš náročná na pestovanie, ak jej zabezpečíme správne podmienky.
Svetelné podmienky pre antúriu
Potrebuje dostatok svetla, no neznáša priame slnečné lúče, ktoré by mohli spôsobiť spálenie listov. Ideálne je umiestniť ju na svetlé stanovište s rozptýleným svetlom alebo do polotieňa. Ak má príliš málo svetla, môže rásť pomalšie a produkovať menej kvetov. Naopak, pri nadmernom osvetlení môžu listy začať blednúť alebo sa na nich objavia suché hnedé škvrny.
Zálievka pre antúriu
Zálievka by mala byť mierna, pretože antúria nemá rada premokrenie. Substrát by mal byť vždy mierne vlhký, ale nie premočený. Dôležitá je aj dostatočná vlhkosť vzduchu, pretože suché prostredie môže spôsobiť hnednutie špičiek listov. Pravidelné rosenie jej prospeje, najmä v zimných mesiacoch, keď je vzduch v bytoch suchší kvôli vykurovaniu.
Substrát pre antúriu
Pokiaľ ide o substrát, najlepšie je použiť ľahký, dobre priepustný substrát s podielom rašeliny a piesku. Dôležitá je aj pravidelná výživa – antúriu sa odporúča prihnojovať každé dva týždne tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny, aby si udržala bohaté kvitnutie a zdravý vzhľad.
Rozmnožovanie antúrie
Ak si chcete svoju antúriu rozmnožiť, môžete to urobiť viacerými spôsobmi. Najjednoduchšou metódou je delenie staršej rastliny pri presádzaní. Každá časť by mala mať dostatočne vyvinuté korene a niekoľko listov. Takto oddelené rastlinky sa rýchlo zakorenia a začnú rásť.
Ďalšou možnosťou je rozmnožovanie odrezkami. Odrezky s koreňovými uzlami sa môžu vložiť do vody alebo do vlhkého substrátu, kde po čase vytvoria nové korene. Semená antúrie sa síce dajú použiť na množenie, ale ide o zdĺhavý proces, ktorý nie je medzi pestovateľmi veľmi rozšírený.
Presádzanie antúrie
Antúria sa odporúča presádzať približne každé 2 až 3 roky, najlepšie na jar. Nový kvetináč by mal byť len o trochu väčší ako pôvodný, pretože príliš veľký priestor môže brániť kvitnutiu. Pri presádzaní je vhodné odstrániť poškodené korene a použiť čerstvý vzdušný substrát.
Ako riešiť problémy pri pestovaní antúrie
Hoci antúria nepatrí medzi chúlostivé rastliny, môže byť náchylná na určité problémy.
Žltnutie listov antúrie
Ak jej listy začnú žltnúť, môže to byť dôsledok nadmernej zálievky alebo nedostatku svetla. Dôležité je kontrolovať vlhkosť pôdy a zalievať rastlinu až vtedy, keď je vrchná vrstva substrátu suchá.
Hnednutie listov antúrie
Hnednutie listových špičiek je často spôsobené suchým vzduchom, čo sa dá riešiť častejším rosením alebo umiestnením rastliny do blízkosti zvlhčovača vzduchu. Pravidelné utieranie listov vlhkou handričkou pomôže udržať optimálnu vlhkosť a zabrániť hnednutiu.
Nekvitnutie antúrie
Ak antúria nekvitne, pravdepodobne nemá dostatok svetla alebo jej chýba výživa. V takom prípade pomôže presun na svetlejšie miesto a pravidelné prihnojovanie hnojivom bohatým na fosfor, ktorý podporuje kvitnutie.
Škodce na antúrii
Môže sa stať, že na listoch rastliny spozorujete škodcov, ako sú vošky, roztoče alebo červce. Tie sa dajú odstrániť jemným roztokom mydlovej vody alebo insekticídnym prípravkom, pričom je dôležité pravidelne kontrolovať spodnú stranu listov, kde sa škodcovia často ukrývajú.
Antúria v kyticiach
Antúria sa často používa v kyticiach a kvetinových aranžmánoch. Jej exotické kvety dodávajú aranžmánom eleganciu a moderný vzhľad. Vďaka odolnosti voči zvädnutiu vydrží vo váze veľmi dlho, preto sa hodí najmä do luxusných alebo svadobných kytíc. Očarujúce výsledky dosiahnete, ak ju skombinujete s ružami, orchideami či eukalyptom.
Toxicita antúrie
Antúria je toxická pre domáce zvieratá a malé deti, pretože obsahuje šťaveľany vápenaté, ktoré môžu pri požití podráždiť sliznice úst a tráviaceho traktu. Pri manipulácii s rastlinou je vhodné si po nej umyť ruky, najmä ak sa pri ošetrovaní poškodí list alebo stonka a uvoľní sa šťava.
Antúria ako elegantný doplnok do interiéru
Antúria je ideálna na oživenie priestoru, či už ju umiestnite na okenný parapet, do kvetinového aranžmánu, alebo ako solitér do väčšej miestnosti. Jej exotická krása vnáša do interiéru kúsok tropickej atmosféry. Ak sa naučíte o antúriu správne starať, určite neskončí v komposte dva mesiace na to, čo ju od niekoho dostanete.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik