Najčastejšie chyby pri pestovaní izbových rastlín. Robíte ich aj vy?

chyby pri pestovaní izbových rastlín

Radi by ste sa obklopili zeleňou aj v interiéri, avšak žiadna kvetina vám nevydrží viac ako dva týždne? Dali ste im krásny kvetináč, lásku a dostatok vlahy, napriek tomu medzi vami nepreskočila iskra a rastlina sa rozhodla „odísť“? Možno robíte niektorú z najčastejších pestovateľských chýb, a možno ich aj kombinujete.

Inšpirujte sa: Izbové rastliny vhodné do tmavých miestností – ktoré zvládajú horšie svetelné podmienky?

1. Prelievanie rastlín

Prelievanie rastlín je jednou z najčastejších chýb. Príliš veľa vody spôsobuje hnilobu koreňov, a tak rastlina pomaly umiera. Je dobré vedieť, že rôzne druhy rastlín majú rôzne nároky na zálievku – niektoré potrebujú viac vody, iné menej. Podobne je to aj v prípade vonkajších rastlín, ktoré pestujete v záhonoch. Takisto si treba uvedomiť, že v zimnom období nie je potrebná taká častá zálievka ako v lete. Nechajte pôdu medzi jednotlivými zálievkami vyschnúť a zabezpečte, aby mali kvetináče odtokové otvory, ktorými môže prebytočná voda z kvetináča jednoducho ujsť.

2. Nedostatok svetla

Izbové rastliny potrebujú svetlo na fotosyntézu. Ak ich umiestnite na miesto, kde je nedostatok svetla, môžu stratiť farbu, spomalí sa ich rast alebo začnú pomaly schnúť. Skontrolujte svetelné nároky konkrétnej rastliny na štítku alebo kvetináči, s ktorými ste ju kúpili, a umiestnite ju tam, kde bude mať dostatok svetla (prirodzeného alebo umelého).

3. Nesprávny typ pôdy

Nie všetky rastliny rastú dobre v univerzálnej pôde pre izbové rastliny. Napríklad sukulenty potrebujú priepustnú pôdu, zatiaľ čo tropické rastliny môžu potrebovať výživnejšiu zmes. Zvoľte si vždy správny substrát pre konkrétny typ rastliny. Sukulenty alebo kaktusy potrebujú piesčitý substrát, pre orchidey sa takisto predáva substrát na mieru.

Inšpiruj sa: 7 varovných signálov, že vaše rastliny trpia – zistite, ako im pomôcť!

zálievka rastlín
Depositphotos

4. Zlá vlhkosť vzduchu

Niektoré rastliny, ako napríklad orchidey alebo paprade, majú rady vysokú vlhkosť vzduchu. V suchom prostredí môžu začať schnúť, hlavne v zime, keď ešte aj kúrime. Zvyšujte vlhkosť prostredia pravidelným rosením, používaním zvlhčovača alebo umiestnením rastliny na podložku s kamienkami a vodou.

5. Nedostatočné alebo nadmerné hnojenie

Nedostatok živín spomaľuje rast rastlín a oslabuje ich, zatiaľ čo nadmerné hnojenie môže spáliť korene a poškodiť rastlinu. Používajte vhodné hnojivo podľa odporúčaní pre konkrétny druh rastliny a nikdy nehnojte viac, ako je potrebné. Ani my to nepreháňame s výživovými doplnkami.

Domáce hnojivá pre izbové rastliny

Banánové šupky

Banánové šupky sú bohaté na draslík, ktorý podporuje kvitnutie a zdravý rast rastlín.

  • Použitie: Namočte banánové šupky do vody na 24-48 hodín a následne použite túto vodu na zalievanie rastlín. Šupky môžete aj nakrájať na malé kúsky a zapracovať ich do pôdy.

Pozri si aj: Presádzanie rastlín: TOTO by ste mali vedieť!

Vaječné škrupiny

Vaječné škrupiny obsahujú vápnik, ktorý posilňuje rast koreňov a štruktúru rastliny.    

  • Použitie: Škrupiny dobre opláchnite, nechajte ich vyschnúť a rozdrvte na jemný prášok. Môžete ich primiešať priamo do pôdy alebo nechať odstáť vo vode niekoľko dní, aby sa uvoľnili živiny.

Kávová usadenina

Kávová usadenina je bohatá na dusík, ktorý je dôležitý pre rast listov.  

  • Použitie: Použite zvyšky kávy ako prírodné hnojivo. Môžete ich pridať priamo do pôdy (v malom množstve) alebo ich zmiešať s vodou a použiť na zalievanie.

6. Presádzanie

Niekedy pestovatelia zabúdajú na pravidelné presádzanie izbových rastlín, čo môže viesť k tomu, že korene rastliny vyplnia celý kvetináč a nedokážu absorbovať dostatok vody a živín. Presádzajte rastliny pravidelne, najmä keď zistíte, že korene vyliezajú z odtokových otvorov alebo rastlina prestáva rásť.

7. Nedostatočné ničenie škodcov

Izbové rastliny sú náchylné na rôznych škodcov, ako sú roztoče, vošky alebo molice. Ak sa tieto problémy neidentifikujú včas, môžu rastliny vážne poškodiť. Pravidelne kontrolujte listy a stonky rastlín, sledujte všetky príznaky, ktoré by mohli svedčiť proti škodcom, a potom ich nekompromisne odstráňte postrekom, lepiacimi páskami alebo inými prostriedkami na ničenie škodcov izbových rastlín.

Domáce prostriedky proti škodcom

Mydlový roztok

Mydlo je účinné na mnohých bežných škodcov, ako sú vošky, roztoče a molice.    

  • Použitie: Rozpustite 1–2 lyžičky tekutého mydla (ideálne prírodného alebo ekologického) v jednom litri vody. Jemne nastriekajte na     listy rastlín, najmä na spodnú stranu, kde sa často ukrývajú škodcovia. Opakujte raz týždenne, kým problém nezmizne.

Cesnakový sprej

Cesnak je silný prírodný odpudzovač hmyzu, najmä voškám a roztočom.    

  • Použitie: Rozdrvte 5-6 strúčikov cesnaku, zmiešajte s litrom vody a nechajte cez noc odstáť. Potom prefiltrujte a nastriekajte roztok na rastliny.

Citrónový sprej

Citrónová šťava alebo kyselina citrónová je účinná proti mnohým škodcom, najmä proti roztočom.    

  • Použitie: Zmiešajte citrónovú šťavu s vodou (v pomere 1 : 3) a jemne nastriekajte na listy. Tento roztok môže pôsobiť aj ako prevencia.

Tieto jednoduché domáce recepty udržia vaše izbové rastliny zdravé aj bez použitia chemických prípravkov. Ak sa naučíte rastliny správne zalievať, vyberiete im vhodné miesto v domácnosti a zabezpečíte správne podmienky na rast, určite vás odmenia sviežim vzhľadom.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE