Cibuľoviny zasadené, záhrada porýľovaná, tráva pokosená. Môžete si oprášiť ruky a gumené čižmy do záhrady na pár mesiacov odložiť. Nastáva čas zaslúženého oddychu. Nezabudnite však správne zazimovať vaše záhradné náradie, aby ste ho na jar našli v plnej sile. Správna údržba a uskladnenie záhradného náradia môže predĺžiť jeho životnosť, a hoci sa vám do tejto činnosti veľmi nechce, nájdite v sebe ešte posledné zvyšky síl.
Inšpiruj sa: Ručné záhradné náradie: Aké by nemalo chýbať vo vašej základnej výbave?
Dôkladné čistenie. A je ako nové!
Pred uskladnením záhradného náradia do šopy, pivnice či záhradného domčeka ho dôkladne vyčistite a nevynechajte ani jeden kus. S použitím kefy a vody odstráňte zvyšky hliny a rastlinných pozostatkov, ktoré by sa mohli na náradie tvrdohlavo prilepiť alebo poškodiť kovové povrchy.
Olejovanie kovových častí
Ošetrite kovové časti svojho ručného náradia aplikáciou tenkej vrstvy oleja na ochranu proti korózii. Olej počas zimy ochráni kovové povrchy pred vlhkosťou.
Pozri si aj: Záhradná hadica: Na čo si dať pri jej výbere pozor a ako sa o ňu starať?
DepositphotosÚdržba drevených rúčok
Ak používate výhradne záhradné náradie s drevenými rukoväťami, ako sú motyky, vidly alebo rýle, starostlivo ich naolejujte alebo natrite ochranným voskom. To ochráni drevo pred vlhkosťou a škodlivými vplyvmi počasia.
Správne skladovanie
Keď je záhradné náradie (hrable, lopaty a záhradné nože...) dôkladne očistené a ošetrené olejom, uložte ho na suché miesto. Ideálne je skladovať ho vo vnútorných priestoroch, ako je garáž alebo sklad. Ak je to možné, zaveste ho na stenu alebo ho uložte na regály. Nielen ušetríte miesto, ale aj zabránite poškodeniu náradia, a minimálne vám zakaždým nespadne niečo na nohu alebo na hlavu.
Tip pre vás: Záhradný fúrik: Podľa čoho sa riadiť pri jeho kúpe?
Ochrana elektrických nástrojov
Ak využívate elektrické náradie, ako sú elektricé alebo robotické kosačky, štiepačky alebo elektrické nožnice či vysávače na lístie, odpojte batérie a skontrolujte, či sú čisté a suché. Skladujte ich v suchom prostredí a chráňte ich pred náhodným poškodením, napr. prikrytím ochrannou plachtou.
Pred zazimovaním kosačky je dôležité ju dôkladne vyčistiť, odstrániť všetky zvyšky trávy a nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť koróziu. Ak nože nie sú dostatočne ostré, treba ich vymeniť. V prípade benzínovej kosačky sa odporúča vypustiť palivo alebo pridať do nádrže stabilizátor, aby sa palivo počas zimy neznehodnotilo. Nezabudnite tiež vymeniť olej a skontrolovať vzduchový filter, ktorý by mal byť čistý. Zapaľovaciu sviečku treba vyčistiť alebo vymeniť.
Kontrola na jar
Na jar opäť skontrolujte svoje záhradné náradie pred prvým použitím. Uistite sa, že je pripravené na novú sezónu. Ak je potrebné, vymeňte kovové alebo drevené časti za nové a užite si so svojimi „parťákmi“ ďalšiu záhradkársku sezónu. Ste skvelý tím!