Presádzanie rastlín: TOTO by ste mali vedieť!

presádzanie rastlín

Presádzanie izbových rastlín je dôležitá úloha, ktorú by sme mali vykonávať pravidelne pre zachovanie zdravia a krásy našich rastlín. 

Presádzanie sa odporúča pre väčšinu izbových rastlín aspoň raz ročne, pretože korene rastlín rastú a môžu naraziť na nedostatok priestoru v pôde.

Pri presádzaní je dôležité zvoliť správnu veľkosť kvetináča, aby mala rastlina dostatok miesta na rast. Starý kvetináč by mal byť odstránený opatrne, aby sa nepoškodili korene a nový kvetináč by mal byť plný nových substrátov, ktoré obsahujú živiny a živiny potrebné na rast rastlín.

Presádzanie izbových rastlín je preto dôležitá úloha, ktorá by sa nemala podceňovať, aby sme mohli udržať naše rastliny zdravé a krásne.

Presádzanie rastlín - tu sú všetky základné informácie

Presádzanie rastlín je dôležitý proces, ktorý zabezpečuje zdravý rast a vývoj rastlín. Tento postup sa vykonáva preto, aby rastliny mali viac miesta na rast koreňového systému a aby mohli ďalej rásť a prosperovať.

Tipy na presádzanie rastlín krok za krokom:

 • Kedy presádzať rastliny?

Presadenie rastliny sa uskutočňuje väčšinou vtedy, keď sú príliš veľké pre svoj pôvodný kvetináč alebo kvetináč má príliš málo priestoru pre rast koreňového systému. Ideálny čas na presádzanie je zvyčajne na jar, keď sa rastliny začínajú aktívne obnovovať a rásť.

 • Ako presadiť rastliny?

 1. Pripravte nový kvetináč s dostatočnou veľkosťou pre rastlinu.

 2. Starú rastlinu opatrne vyberte z pôvodného kvetináča a odstráňte starú pôdu z koreňového systému.

 3. Do nového kvetináča nalejte novú zem a umiestnite rastlinu do nového kvetináča. Zalejte ju vodou a dobre ju zhutnite. Správna voľba substrátu je veľmi dôležitá, rovnako aj drenážna vrstva.

 4. Dobre zalejte rastlinu a umiestnite ju do vhodného svetla.

 • Aký kvetináč vybrať?

Pri výbere kvetináča je dôležité zvoliť veľkosť, ktorá je vhodná pre danú rastlinu a zabezpečiť dostatočnú drenáž. Môžete si vybrať medzi plastovými, keramickými alebo hlinenými kvetináčmi.

Presádzanie rastlín je dôležitým procesom pre ich zdravý rast a vývoj. Dodržiavanie správnych postupov a starostlivosti počas presádzania môže mať pozitívny vplyv na zdravie a krásu vašich rastlín.

Odporúčame: Kedy a ako hnojiť jahody? TOP tipy, ako dosiahnuť bohatú úrodu!

presádzanie izbových rastlín Depositphotos

Kedy presádzať izbové rastliny a ako často presádzať rastliny?

Presádzanie izbových rastlín je dôležité pre ich zdravý rast a dobrú kondíciu. Všeobecne platí, že sa rastliny presádzajú asi raz ročne, najlepšie na jar alebo na jeseň.

Kedy presádzať izbové rastliny?

 • Ak rastlina rýchlo rastie.

 • Ak v kvetináči nie je dostatok miesta pre dobré podmienky koreňového systému.

 • Ak sa substrát začne vysúšať príliš rýchlo.

 • Ak sa rastlina prestane dobre rozvíjať.

Ako často presádzať rastliny?

 • Mali by ste presádzať rastliny asi raz ročne, najlepšie na jar alebo na jeseň.

 • Najlepšie je presádzať rastliny do väčšieho kvetináča s novou zeminou.

 • Pri presádzaní je dôležité zachovať čo najviac pôvodnej zeme okolo koreňov, aby sa rastlina mohla rýchlo adaptovať na nové prostredie.

Ako je vhodné začať s presádzaním a akú veľkosť kvetináča zvoliť?

Pri presádzaní rastlín je dôležité postupovať opatrne, aby sme nepoškodili ich korene a zabezpečili im čo najlepšie podmienky pre rast a vývoj. Najlepšie je začať s presádzaním na jar, keď je rastlina v rastovom období.

Pri výbere veľkosti kvetináča treba zohľadniť veľkosť a typ rastliny. Všeobecne platí, že nový kvetináč by mal byť o niečo väčší ako ten pôvodný, ale nie príliš veľký, aby sa korene nestretávali s príliš veľkým priestorom. Odporúča sa zvoliť kvetináč s priemerom o 2-3 cm väčším ako pôvodný kvetináč.

Pri presádzaní je tiež dôležité mať kvalitný substrát (napríklad zmes zeminy, piesku a rašeliny), aby rastlina mala dostatočnú výživu a zavlažovanie. Pred presádzaním je tiež vhodné rastlinu dobre zaliať, aby sa korene mohli ľahšie odstrániť z pôvodného kvetináča.

Neprehliadnite: Ako dosiahnuť bohatú úrodu paprík - toto desatoro vám ju zaručí!

ako na presádzanie izbových rastlín Depositphotos

Ako vybrať správny kvetináč na presádzanie rastlín?

Pri výbere správneho kvetináča na presádzanie rastlín treba brať do úvahy niekoľko faktorov.

 1. Veľkosť kvetináča: Vyberte kvetináč, ktorý je dostatočne veľký pre rastlinu, aby sa mohla ľahko zakotviť a rásť. Rastliny by mali mať dostatok miesta na rast koreňov a nebyť stiesnené.

 2. Materiál: Existuje mnoho rôznych materiálov, z ktorých sú vyrobené kvetináče, ako napríklad keramika, plast, drevo alebo kov. Výber materiálu by mal závisieť od potrieb a preferencií rastliny.

 3. Drenáž: Dôležitým faktorom je aj dostatočná drenáž v kvetináči, aby sa zabránilo prebytku vody, ktorý môže spôsobiť hnilobu koreňov. Vyberte kvetináč s dierami na dne, ktoré umožnia odtok vody.

 4. Estetika: Kvetináče sú často aj dekoratívnym prvkom v interiéri či exteriéri, preto vyberte taký, ktorý sa hodí k štýlu a farbám vašej záhrady alebo interiéru.

Sledovaním týchto kritérií si vyberiete správny kvetináč na presádzanie rastlín, ktorý bude nielen praktický, ale aj esteticky príjemný.

Aké substráty existujú na presádzanie rastlín a prečo je dôležitá drenáž?

Existuje mnoho rôznych substrátov, ktoré sa používajú na presádzanie rastlín, vrátane rašeliny, kokosového substrátu, kvalitnej záhradnej pôdy, ako napríklad aj substrát pre orchidey, substrát pre sukulenty či iný substrát rastlín. 

Každý substrát má svoje vlastné výhody a nevýhody a vhodný substrát závisí od konkrétneho druhu rastliny a jej požiadaviek.

 • Drenáž je dôležitá pre rastliny, pretože zabraňuje hromadeniu nadmerného množstva vody v pôde, čo môže viesť k hnilobe koreňov a smrti rastliny. 

 • Drenáž umožňuje presvedčiť sa, že korene majú primeranú úroveň vzduchu a vody, čo je kľúčové pre zdravý rast rastlín.

 • Preto je dôležité, aby substrát presádzanej rastliny mal schopnosť odvádzať prebytočnú vodu a udržiavať optimálnu vlhkosť pre korene.

Odporúčame aj: TOP 12 rastlín proti komárom, ktoré ich zaručene odpudia!

postup presádzania izbových rastlín Depositphotos

Prečo by sa malo presádzať pravidelne?

Izbové kvety by sa mali presádzať pravidelne z niekoľkých dôvodov. 

 • Najdôležitejším dôvodom je, že sa tým obnovuje pôda, do ktorej kvetina rastie. Pri pravidelnom presádzaní sa odstránia staré a vyčerpané pôdy a nahradia sa novou, živnou pôdou. To pomáha kvetinám lepšie rásť a kvitnúť.

 • Ďalším dôvodom je, že presádzanie pomáha odstrániť prebytočné korene a uvoľniť miesto pre nový rast. Prebytočné korene môžu obmedziť rast kvetiny a spôsobiť, že kvetina bude slabá a menej odolná voči škodcom a chorobám.

 • Presádzanie tiež pomáha zabrániť hromadeniu solí a toxínov v pôde, ktoré by mohli poškodiť korene a rast kvetiny. Nová pôda s novými živinami umožňuje kvetinám získať potrebné živiny a energiu na zdravý rast.

Celkovo je pravidelné presádzanie izbových kvetov dôležité pre ich zdravie a dlhovekosť. Pomáha im zachovať si silné korene, zdravý rast a bohaté kvitnutie. Rovnako sú pre rastliny dôležité aj pravidelná umiestnenie, zálievka a hnojivo, ktoré treba aplikovať presne podľa potrieb jednotlivých rastlín.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE