TOP 12 rastlín proti komárom, ktoré ich zaručene odpudia!

Už je obdobie, kedy nás komáre začínajú otravovať ako vonku, tak i vo vnútri. Ako si pomôcť? Vysaďte si rastliny proti komárom, ktoré ich dozaista odpudia.

Komáre sú nielen otravný hmyz, ale aj parazity, ktoré nám doslova pijú krv, čím môžu prenášať aj mnohé ochorenia. Ak si radi po dlhom dni posedíme na záhrade či terase, práve prítomnosť komárov nám príjemný večer môže pokaziť. Vedeli ste, že niektoré rastliny a bylinky komáre odpudzujú?

Nevieme, ako to komáre robia, ale vždy si nás nájdu. Preto vám prinášame tipy, ako ich od nás odpudiť čo najprirodzenejším spôsobom. Sú totiž rastliny, ktoré komáre vôbec „nemusia“. My si skrášlime priestor, pričom komáre ho budú obchádzať. Vyskúšate to aj vy?

Ako sa zbaviť nepríjemného hmyzu?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť nepríjemného hmyzu. Jedným z najjednoduchších spôsobov je udržiavať čistotu a poriadok vo svojom dome, keďže väčšina hmyzu sa zaujíma o potravu a úkryt. Okrem toho môžete použiť aj rôzne insekticídy alebo repelenty, ktoré sú k dispozícii v obchodoch.

Prírodné odpudzovače komárov, ktoré prirodzene odpudzujú hmyz

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť komárov prírodným spôsobom:

  1. Využite repelenty: Využite prírodné repelenty proti komárom i domáce repelenty obsahujúce esenciálne oleje ako citronella, eukalyptus, levanduľa alebo mätový olej. Tieto vône odstrašia komáre a udržia ich preč - namiešajte si preto účinný prírodný repelent aj doma.

  2. Vytvorte si domáce prírodné repelenty: Zmiešajte vodu s esenciálnym olejom citronely alebo levandule a používajte ako sprej na telo. Táto príjemná vôňa odpudzuje komáre a pôsobí proti hmyzu.

  3. Využite sviečky: Zapáľte sviečky s vonnými olejmi pri vstupe do domu alebo na terase. Tiež môžete použiť závesné doplnky vo forme vankúšov s bylinami, ktoré komárov odstrašia.

  4. Zasaďte repelentné rastliny odstrašujúce komáre: Pestujte rastliny ako mäta, levanduľa, eukalyptus alebo pelargónie, ktoré majú prirodzené odpudzujúce účinky na komáre.

  5. Udržiavajte si čistotu okolo domu: Zbavte sa stagnujúcej vody vo vodných nádobách, nechajte okná zatvorené v čase, keď sú aktívne komáre a udržujte si poriadok v záhrade.

Zoznam rastlín odpudzujúcich komáre - o ktorých rastlinách je reč?

Rastliny, ktoré komárov odpudzujú, sú:

Odporúčame: Vyvýšené záhony: Inšpirujte sa, ako si ich vyrobiť doma

odpudzovač komárov Shutterstock®

RASTLINY a BYLINKY proti komárom zaručene fungujú! Ktoré z nich to sú?

Bylinky sú zázračné nielen svojou lahodnou chuťou a liečivými účinkami, ale ich ďalším benefitom je napríklad aj to, že sú prírodnými repelentmi. Nielen ich vôňa, ale aj listy komárov odlákajú. Ak máte doma napríklad mätu, medovku, levanduľu alebo citrónovú trávu, rozdrvte medzi prstami zopár ich lístkov a potrite si nimi pokožku. Komáre vás budú obchádzať a vy budete chránení.

Silice z CITRÓNOVEJ TRÁVY sú dokonca bežnou súčasťou sviečok proti komárom práve s citrónovou vôňou. Keď zlomíte jej list a potriete si pokožku touto miazgou, ucítite citrónovú vôňu a vytvoríte si takto prírodný repelent.

BAZALKU stačí iba pestovať – jej listy netreba ani drviť, ani sa ich dotýkať. Jemná vôňa bazalky je pre komáre totiž veľmi odpudzujúca.

ROZMARÍN proti komárom môžete využiť aj tak, že pri opekačke či grilovačke prihodíte do ohňa zopár stoniek rozmarínu. Dym odpudí ako komáre, tak aj iný drobný hmyz.

Bylinky sú jednoducho dokonalé! Ak si ich posadíte do záhradky či do črepníkov na balkón alebo terasu, budete si pestovať nielen veľa vitamínov, ale prirodzeným spôsobom sa zbavíte nepríjemných komárov. A vy si tak budete môcť užívať voľný čas bez týchto lietajúcich parazitov.

Neprehliadnite: Nechtík lekársky: Objavte čaro bylinky starovekých kultúr

bylinky Shutterstock®

KVETY proti komárom

Už naše staré matere vedeli, prečo ku vchodom domov alebo na parapety okien sadili práve MUŠKÁTY. Tie svojou výsadbou tvoria ochrannú bariéru pred hmyzom.

AKSAMIETNICE obsahujú pyretrín, ktorý funguje ako prírodný repelent. Skúste ho pestovať pri vstupe do domu, zbavíte sa tak viacerých druhov hmyzu. Takisto je vhodné pestovať ho na balkónoch a okeniciach – tvoria totiž neviditeľnú bariéru, ktorá hmyz odpudzuje.

Nepríjemným štípancom od komárov sa dokážete vyhnúť vďaka sile prírody! Stačí si zasadiť rastliny, ktoré komáre doslova neznášajú.

Odporúčame aj: Pes v záhrade: Na čo všetko si treba dávať pozor?

Aktualizované na 19.05.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE