S nervami v koncoch? TOP bylinky na pocity úzkosti a stres vám pomôžu

bylinky na stres

Keď vám život hádže pod nohy polená a máte pocit, že by ste všetko najradšej zabalili a presťahovali sa na opustený ostrov (alebo aspoň do záhrady), je načase siahnuť po bylinkách. Príroda vie, čo robí, a má pre nás niekoľko voňavých zázrakov, ktoré dokážu upokojiť myseľ aj telo. Tak sa pohodlne usaďte, pripravte si čaj a poďme sa pozrieť na tie najlepšie rastlinky proti stresu.

Medovka lekárska – voňavé objatie pre nervy

Medovka je ako vaša starostlivá kamarátka, ktorá vás vždy povzbudí a povie, že všetko bude v poriadku. Jej jemná citrónová vôňa upokojuje, znižuje napätie a pomáha pri nespavosti. Pestuje sa nenáročne, takže si ju môžete dať priamo do záhrady alebo do kvetináča na parapet.

Levanduľa lekárska – fialová kráľovná pokoja

Levanduľa je hotový zázrak. Už len pohľad na jej fialové kvety dokáže znížiť krvný tlak a preniesť vás na malebný francúzsky vidiek. Sušené kvety pod vankúšom, pár kvapiek esenciálneho oleja do kúpeľa a stres sa rozplýva ako ranná hmla. A ak si ju vypestujete v záhrade, prilákate aj užitočné včely – tie budú od vytrženia celkom mimo.

kamilkový čaj
Depositphotos

Harmanček kamilkový – nielen na nádchu

Harmančekový čaj je babičkina medicína na všetko. Zaženie bolesti brucha a upokojí aj strápené nervy. Táto nežná bylinka je známa svojimi upokojujúcimi účinkami a pomáha telu aj mysli uvoľniť sa po náročnom dni. Plus, ak si ju vypestujete, môžete mať bio harmanček bez pesticídov – vhodný na preplachovanie očí, utíšenie podráždenej pokožky alebo i na naparovanie počas nádchy.

Mučenka pleťová (opletavá) – exotická hviezda relaxu

Mučenka je tak trochu rocker medzi bylinkami proti stresu. Je silná, rýchlo účinkujúca a spoľahlivá. Používa sa najmä pri nespavosti a vnútornom napätí, a ak máte tendenciu v noci analyzovať každé jedno rozhodnutie, ktoré ste kedy urobili, mučenka je pre vás. Pestovať ju môžete ako popínavú rastlinu, takže vám zároveň spríjemní aj záhradné posedenie.

Valeriána lekárska – keď je to už ozaj vážne

Ak všetky ostatné bylinky zlyhali a stres prerástol do heavy metalu, valeriána môže byť riešením. Je známa svojimi silnými sedatívnymi účinkami a obľúbená pri problémoch so spánkom. Niektorým síce jej vôňa pripomína staré ponožky, ale kto by riešil arómu, keď môže konečne spať ako drevo?

Ľubovník bodkovaný – slnečný liek na dušu

Ak máte pocit, že stres už začína prechádzať do melanchólie a nič vás neteší, ľubovník bodkovaný môže byť vaším svetlom na konci tunela. Táto bylinka je známa svojimi antidepresívnymi účinkami a často sa používa pri miernych formách úzkosti. Len pozor – môže ovplyvniť účinok niektorých liekov, takže ak nejaké užívate, radšej sa poraďte s lekárom. Inak je to úžasný prírodný zdroj dobrej nálady.

Medovka, levanduľa, harmanček – trio na dokonalý čaj na upokojenie nervov

Ak si chcete namiešať vlastný čaj na upokojenie, skúste kombináciu medovky, levandule a harmančeka. Stačí zaliať horúcou vodou, nechať lúhovať a popíjať v pokoji záhrady alebo zababušení pod dekou. Takýto domáci čaj je prírodný balzam na dušu.

Kto by mal konzultovať používanie byliniek na stres?

  • Tehotné a dojčiace ženy: Nie všetky bylinky sú bezpečné počas tehotenstva alebo pri dojčení. Napríklad niektoré bylinky, ako je valeriána alebo yzop, sa neodporúčajú, pretože môžu mať vedľajšie účinky na hormonálnu rovnováhu alebo pôsobia ako stimulátory maternice.
  • Ľudia s chronickými ochoreniami: Osoby s problémami so srdcom, obličkami, pečeňou alebo s nízkym krvným tlakom by mali byť opatrné pri užívaní byliniek. Napríklad levanduľa a valeriána môžu interagovať s liekmi na srdce alebo krvný tlak.
  • Osoby, ktoré užívajú lieky: Niektoré bylinky môžu ovplyvniť účinky liekov, najmä lieky na spanie, sedatíva, antidepresíva alebo lieky na vysoký krvný tlak. Bylinky ako valeriána alebo medovka môžu zosilniť účinok týchto liekov.
  • Deti: Niektoré bylinky sa neodporúčajú deťom, pretože ich organizmus môže reagovať citlivejšie. Napríklad valeriána, ktorá je sedatívna, by sa mala používať v prípade detí len pod dohľadom lekára.

Aké množstvo byliniek je bezpečné?

Nadmerná konzumácia bylín môže spôsobiť vedľajšie účinky ako ospalosť, problémy so žalúdkom či dokonca zníženie krvného tlaku až do nebezpečných hodnôt. Napr. valeriána alebo levanduľa môžu po konzumácii vo veľkom množstve spôsobiť ospalosť počas dňa alebo narušiť normálny spánok. 

Pri dlhodobom užívaní byliniek na stres sa ich účinok môže oslabiť a bude potrebné zvyšovať dávky. Preto je vždy najlepšie konzultovať užívanie akýchkoľvek bylín s lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate iné lieky. 

Keď sa nabudúce budete cítiť ako klbko nervov, vybehnite do záhrady, natrhajte si pár lístkov z týchto byliniek a nechajte prírodu, aby sa postarala o zvyšok. A ak ešte záhradu nemáte, možno je čas si ju založiť – už len samotné hrabkanie sa v hline je jeden z najlepších prírodných liekov na stres.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE