Leuzea šuštivá – pri ktorých zdravotných problémoch pomôže?

Dnes sa bližšie pozrieme na účinky jednej bylinky, ktorá sa nápadne podobá na u nás známy bodliak, no nedajte sa oklamať vzhľadom. V skutočnosti ide o nie až tak známu bylinu, ktorá je súčasťou tradičnej sibírskej či ruskej medicíny. Ide o bylinku s názvom leuzea, ktorá je svojimi účinkami zase podobná ženšenu. Výrazne posilňuje centrálnu nervovú sústavu a má priaznivý vplyv na psychickú i fyzickú výkonnosť. Využíva sa pri vyčerpanosti, chronickej únave či v období rekonvalescencie. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, pri ktorých zdravotných ťažkostiach a neduhoch je leuzea účinná a ako ju používať.

Poznáš leuzeu?

Leuzea šuštivá, latinsky Rhaponticum carthamoides alebo Leuzea carthamoides, je trváca rastlina z čeľade astrovité. Jej pôvod a domovinu môžeme hľadať na Sibíri. Leuzea je celkovo charakteristická pre niektoré ázijské oblasti, no dobre znáša aj naše klimatické podmienky. Obýva prevažne subalpínske pásmo, často rastie na vysokohorských lúkach či lesných pastvinách. Nájdeme ju v Kazachstane, naprieč Ruskom aj na východe Európy. Leuzea je známa aj pod názvami koreň maral či maralí koreň. Tento názov je odvodený z ruštiny, pričom údajne súvisí s faktom, že leuzea bola obľúbenou pochúťkou juhosibírskych jeleňov maralov. Tie požierajú korene rastliny, ktoré si spod zeme vyhrabávajú kopytami.

Rastlina dorastá do výšky od 50 až do 180 centimetrov. Vzhľadom sa podobá nášmu bodliaku, no má mäkké časti bez ostňov. Vyrastá z hustého podzemku, z ktorého ešte vyrastajú tenšie a pružné korene. Práve korene a podzemok sa zberajú na liečebné účely a našli uplatnenie v tradičnom ľudovom liečiteľstve. Zber prebieha od jari až do začiatku jesene. Z podzemku vyrastá hrubá nerozkonárená stonka, ktorá je zakončená súkvetím, a to guľovitým úborom ružovkastej až bledofialovej farby. Môže mať v priemere 4 až 8 centimetrov. Kvety sa objavujú od júna do augusta. Listy sú sýtozelené s pílkovitým okrajom a dĺžkou až do 30 centimetrov. Smerom nahor sa zmenšujú a majú skôr zúbkovitý okraj.

Pozri aj: Toto sú najkrajšie záhrady sveta! Ktorú by si rada navštívila?

účinky leuzey

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky tejto bylinky?

V droge z koreňa leuzey nájdeme bioflavonoidy s antioxidačnými účinkami, rôzne glykozidy, organické kyseliny, minerálne látky, silice, triesloviny a množstvo ďalších účinných látok. Leuzea patrí v rámci tradičnej medicíny k silným adaptogénom, pričom pomáha telu prispôsobiť sa stresovým faktorom. Od nepamäti bola využívaná najmä na posilnenie fyzickej aj psychickej výkonnosti. Podporuje zvýšenie fyzickej sily, napomáha odstrániť fyzickú i duševnú vyčerpanosť aj nadmernú a chronickú únavu. Pomáha pri celkovom úpadku síl či v období rekonvalescencie po operáciách.

Podporuje regeneráciu po intenzívnych tréningoch a športových aktivitách, priaznivo vplýva aj na rast svalovej hmoty či zníženie telesného tuku. Posilňuje nervovú sústavu a jej funkcie. Má povzbudzujúce a tonizujúce účinky. Leuzea má tiež pozitívny vplyv na prirodzenú obranyschopnosť organizmu a môže pomáhať pri znížených imunitných funkciách. Okrem toho pôsobí táto bylinka taktiež afrodiziakálne. Používa sa pri impotencii či zníženej pohyblivosti spermií. Celkovo zlepšuje mužské sexuálne funkcie. Blahodarný vplyv má aj na kardiovaskulárny systém. Pomáha zlepšiť krvný obeh a môže byť užitočná aj pri problémoch s vysokým cholesterolom.

Pozri aj: Ako znížiť hladinu cukru v krvi? Spoznaj prírodnú pomoc pre diabetikov!

použitie leuzey

Zdroj: Shutterstock®

Ako leuzeu využiť pre zdravie?

Najľahší spôsob, ako sa k bylinke dostať a vyskúšať jej účinky, je poobzerať sa po nej v lekárňach, na internete či v predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinkami. Ako sme totižto spomenuli už vyššie, leuzea je hojne rozšírená najmä smerom na východ. U nás je možné zohnať túto bylinku vo viacerých formách, napríklad vo forme sušeného drveného koreňa, kapsúl či tinktúr. Zo sušeného koreňa je možné klasicky pripraviť odvar, podobne ako pri príprave čajov z iných bylín. Na 0,5 l vody pripadá jedna lyžička drogy. Zmes povaríme asi 10 minút, ďalších 15 minút necháme lúhovať a scedíme. Pri príprave čaju z leuzey sa prípadne môžete riadiť postupom, ktorý je uvedený na obale produktu.

Tento nápoj sa oplatí vyskúšať pri problémoch s nadmernou únavou a vyťaženosťou, v stresovom období, pri poklese fyzických síl, depresívnych stavoch či problémoch s cholesterolom alebo hladinou cukru v krvi. Podobné účinky má aj tinktúra či kapsule. Ide o výživové doplnky, pri ktorých treba vždy dodržiavať odporúčané dávkovanie. Prípravky z leuzey môžu byť vo všeobecnosti používané na posilnenie imunitného systému a činnosti pohlavných žliaz, ako podporný prostriedok pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení i neplodnosti, taktiež na podporu mentálneho zdravia a mozgových funkcií. O ich používaní v konkrétnom prípade je vhodné sa poradiť i s odborníkom.

Odporúčame: Najdôležitejšie zásady pestovania byliniek doma: Porastú ako divé!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE