Ako sa zbaviť húseníc v záhrade? Poradíme vám TOP overené tipy!

Ako sa zbaviť húseníc v záhrade - tak to je problém, ktorý predovšetkým koncom leta a začiatkom jesene trápi mnohých záhradkárov. Vieme, ako na to!

Húsenice sa často objavujú v našich záhradách koncom leta a začiatkom jesene. Môžu pustošiť určité listy a zeleninu, ale často sa budú držať jedného druhu rastlín. Majú tiež veľa prirodzených predátorov. Áno, zožerú vám veľa vašich listoch, ale extrémne opatrenia urobte len vtedy, ak máte pocit, že sú príliš deštruktívne alebo je ich príliš veľa.

Húsenice sú jednoducho larvy, ktoré čakajú na premenu na mory a motýle. Sú to často veľmi hladní hostia vo vašej záhrade, ALE - sú zároveň aj nevítaní. Škodlivé húsenice spôsobujú typické masívne hryzenie na listoch a stonkách. Patria medzi ne rôzne húsenice v záhradníckych plodinách, ako je napríklad zavíjač krušpánový, ale aj veľká a malá bielomorka kapustová, voška kapustová na všetkých druhoch kapusty a tiež molice na ovocných stromoch.

Boj proti zeleným húseniciam - ako sa zbaviť zelených húseníc?

Zelené húsenice sa živia rôznymi záhradnými plodinami - od kelu až po paradajky, avšak obzvlášť nebezpečné sú pre úrodu kapusty a listovú zeleninu.

Sú to práve tieto húsenice, ktoré dokonale vyhryzú veľkú časť kapustných listov.

 • Pažravé zelené húsenice vedia zničiť takmer celú úrodu, pokiaľ včas nezasiahneme.
 • Našťastie ale existujú spôsoby, a to aj ekologické, ako ich výskyt v záhrade eliminovať.

Zelené húsenice ako škodce záhrady a škodcovia zelených rastlín môžu spôsobiť veľké škody na rastlinách v záhradách, a preto je dôležité mať správnu stratégiu na ich odstránenie. Existujú biologické prípravky a niekoľko metód, ako sa zbaviť zelených húseníc bez použitia chemických postrekovačov, ktoré by mohli poškodiť životné prostredie.

 • Jedným z prírodných spôsobov, ako sa zbaviť zelených húseníc, je aplikácia biologických kontrolných prostriedkov, ako sú napríklad parazitické osičky alebo baktérie, ktoré napadajú húsenice a kontrolujú ich populáciu - ide o účinný ekologický boj. 

 • Ďalšou efektívnou metódou je vysadenie rastlín, ktoré odstrašujú húsenice, ako sú napríklad šalvia, koriander alebo nechtík - tieto vzájomné vzťahy medzi rastlinami slúžia ako rastlinná bariéra proti húseniciam.

Okrem toho môžete použiť aj rôzne fyzické metódy, ako je ručné zbieranie húseníc z rastlín alebo dokonca umiestnenie vodného rozprašovača, aby ste húsenice opláchli z listov. Dôležité je tiež pravidelne skontrolovať rastliny a okolie záhrady, aby sa včas odhalili prípadné húsenice a zabránilo sa ich šíreniu.

Je dôležité mať trpezlivosť a zostať konzistentný v boji proti zeleným húseniciam, pretože iba tak sa vám podarí dosiahnuť dlhodobý úspech a udržať vaše rastliny zdravé a krásne.

Odporúčame: Komáre - TAKTO obmedzíte ich výskyt v záhrade!

Vzhľad zelených húseníc

Zelené húsenice sú vlastne larválnym štádiom živočícha Trichoplusia ni z čeľade morovité.

 • Je to sivohnedá mora, ktorá má svetlejšiu základňu a jednu striebornú škvrnu na vrchu krídel.
 • Aj keď motýľ vyzerá dosť fádne a úrode neškodí, to presne neplatí o jeho predchádzajúcich štádiách.

Stopercentnú istotu, že ide o tento druh húseníc budete mať vtedy, keď si lepšie všimnete, ako sa pohybujú. Húsenice mory Trichoplusia ni sa pohybujú tak, že vyklenú chrbát do výraznej slučky nad plochou listu a prednú časť tela tlačia dopredu.

Neprehliadnite: Hluchavka ako liečivá rastlinka - TOTO všetko dokáže!

húseniceDepositphotos

Zelené červy na rastlinách

Húsenice sú jednou z fáz vývoja hmyzu a vyznačujú sa mäkkým telom v tvare červa a radením, ktoré im umožňuje pohyb. Húsenice konzumujú to, čo im dodáva potrebnú energiu pre ďalšie fázy ich vývoja. Najbežnejšími húsenicami sú húsenice motýľov.

 • Najzraniteľnejšie voči húseniciam sú mladé listy a puky.
 • Útok húseníc na mladé časti rastlín, môže rastlinu úplne zdeformovať a narušiť jej vývoj.

Ako sa zbaviť húseníc?

Húsenice majú pomerne veľa prirodzených predátorov, ako sú parazitické muchy a osy, ktoré im často bránia v premnožení. Na húseniciach si radi pochutnávajú aj vtáky, zemné chrobáky a pavúky.

Boj proti húseniciam

Tu je niekoľko metód na boj proti húseniciam:

 • Odtrhnite z rastlín húsenice a dajte ich do vedra s mydlovou vodou - buďte opatrní a hľadajte nielen vajíčka, ale aj húsenice. Niektoré vajíčka možno odstrániť opláchnutím vodou, iné môžu reagovať na ošetrenie, ako je domáci insekticíd.
 • Umiestnite lepenku alebo fóliu na základňu rastlín, aby ste odpudzovali húsenice - pre niektoré odrody to môže byť účinný odstrašujúci prostriedok.
 • Udržujte pôdu okolo rastlín bez nečistôt, kde by sa mohli skrývať vajíčka. 
 • Kúpte si užitočný hmyz - parazitické osy ľudí neštípu a s radosťou sa živia húsenicami, pričom telo húsenice využívajú ako hniezdo pre svoje vajíčka. Dôkazy o parazitických osách môžete vidieť v zhlukoch vajíčok, ktoré vyzerajú takmer presne ako biela ryža.
 • Použite mikrobiálny insekticíd - ktorý nepoškodí včely, užitočný hmyz ani voľne žijúce zvieratá. Zabíja iba húsenice, keď jedia listy, ktoré boli ošetrené. Vždy sa snažte vyhnúť insekticídom, ktoré by mohli zabiť užitočný hmyz a opeľovače, ako sú včely a motýle. Tie totiž potrebujeme pre zdravú planétu.

Odporúčame aj: Ako zachrániť spálený trávnik? Triky, ktoré zaručene fungujú!

proti húseniciamDepositphotos

Ochrana pred zelenými húsenicami

Existuje niekoľko metód ochrany pred zelenými húsenicami, a to:

 • mechanické,
 • preventívne, 
 • biologické a 
 • chemické.

Preventívne si pri ochrane pred húsenicami môžeme pomôcť napríklad použitím feromónových lapačov na sledovanie a identifikáciu dospelej populácie, čím sa naruší proces párenia.

 • Mechanické kryty a sieťky zabránia kladeniu vajíčok na listy plodín.
 • Nezabúdajte však pravidelne kontrolovať plodiny a odstraňovať vajíčka, pokiaľ ch objavíte.
 • Húsenice tiež môžete ručne zberať a utopiť v nádobe s mydlovou vodou alebo dať ako pochúťku napríklad domácej hydine.

V prípade malého zamorenia býva účinná potravinárska kremelina - posypte ňou listy zhora aj zdola a po daždi tento postup opakujte.

Tip redakcie - recept prastarých mám hovorí, že ako prírodný postrek údajne funguje aj voda, v ktorej vylúhujeme nakrájané listy lopúcha či octový roztok.

Aktualizované na 20.05.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE