Od čoho závisí efektívne fungovanie klimatizácie?

efektívne fungovanie klimatizácie

Tieto tri veci rozhodne nepodceňujte

Časy, keď sa ľudia schovávali pred letnými horúčavami vo vychladených nákupných centrách sú preč. Klimatizácie sú dnes takmer štandardným vybavením moderného bývania.

Jedna vec je vybrať si správny model klimatizácie do domácnosti, druhá je naučiť sa ju používať a starať sa o ňu tak, aby fungovala efektívne, nemala negatívny vplyv na vaše zdravie a spotrebovávala optimálne množstvo elektriny. To všetko sa dá dosiahnuť. Pozrite sa čo robiť, aby klíma fungovala efektívne.

Efektívne fungovanie klimatizácie závisí od troch hlavných faktorov.

  • Miesta, kam ju nainštalujete.
  • Spôsobu, akým ju používate.
  • Času, ktorý venujete jej starostlivosti.

Umiestnenie klimatizácie
freepik.com

Umiestnenie klimatizácie

Rozhodnutie, kde vo vašej domácnosti namontujete klimatizáciu je dôležité z dvoch dôvodov.

Prvý. Klimatizáciu musíte umiestniť tak, aby miestnosť, ktorú potrebujete vychladiť, dosiahla čo najrýchlejšie vami požadovanú teplotu. Druhý. Miesto, kde klimatizáciu nainštalujete, môže podporiť jej funkcie chladenia či vykurovania a zároveň má veľký vplyv na jej energetickú efektívnosť. Preto je vždy dôležité sa pri výbere miesta pre klímu poradiť s kvalifikovaným odborníkom.

Vnútorná jednotka musí mať okolo seba dostatok priestoru na prúdenie vzduchu. Ideálne 15 až 20 centimetrov z každej strany. Vzduch na chladenie sa nasáva zhora, preto sa nemôže inštalovať celkom ku stropu.

Dajte si pozor aj na to, aby cirkulácii vzduchu nebránili žiadne predmety. Napríklad časti nábytku, otvorené dvere alebo aj závesy. Ak je vnútorná jednotka prekrytá, nebude fungovať efektívne. Vždy zohľadňujte prirodzené prúdenie vzduchu v miestnosti.

 „Výmena vzduchu v miestnosti by mala fungovať spolu s klimatizáciou, nikdy nie proti nej. Klimatizáciu preto radšej neumiestňujte oproti dverám alebo oknu. Môžu vytvárať protichodné prúdy, ktoré spôsobujú, že klimatizácia funguje pomalšie a neochladzuje vzduch dostatočne,“ vysvetľujú odborníci z firmy ZSE.

Vyhnite sa aj tomu, aby ste klimatizáciu inštalovali v blízkosti rôznych zdrojov tepla. Tento problém môže nastať najmä v kuchyni, kde je hneď niekoľko elektrospotrebičov, ktoré vytvárajú teplo. Problémom môže byť aj chladnička. V obývačke sa zase vyhnite umiestneniu nad televízorom.

Klímu neinštalujte ani na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu. Klimatizácia do domu a bytu má vnútorný termostat, ktorý reaguje na teplotu okolia. Zariadenie sa môže prehrievať, zvyšovať svoj výkon a zároveň spotrebu elektriny.

V minulosti sa neodporúčalo umiestňovať zariadenie nad posteľ, sedačku alebo pracovný stôl. Všade tam, kde by na vás mohol fúkať chladný vzduch. Dnes to však už neplatí.

Ak si vyberiete klimatizácie s režimom Comfort Airflow značky Daikin alebo systémom Wind-Free od spoločnosti Samsung, nehrozia vám žiadne zdravotné riziká. Obe funkcie umožňujú prúdenie chladného vzduchu bez pocitu prievanu,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Podrobnejšie informácie o celom procese inštalácie klimatizácie aj možnostiach umiestnenie si môžete prečítať tu.

Používanie klimatizácie

Odborníci sa zhodujú, že ak sa naučíte klimatizáciu správne nastaviť, ovládať a používať, bude fungovať efektívne a žiadne nepriaznivé účinky z jej používania vám nehrozia. Práve naopak. Klímy, ktoré sú dnes na trhu dostupné, majú funkcie, ktoré používateľom život spríjemňujú a uľahčujú, bez pocitu akýchkoľvek nevýhod.

Základné pravidlo pri nastavovaní klimatizácie počas horúcich letných dní je, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútorným prostredím by nemal presiahnuť šesť stupňov. Ak sa teda teplota vonku pohybuje okolo tridsiatky, klimatizácia by mala byť nastavená na 24 až 25 stupňov. V takom prípade nijako neohrozuje vaše zdravie.

Nastavenie klimatizácie na primeranú teplotu je odporúčanie. Ak však prídete z vonku, kde je vyše 30 stupňov do bytu, ktorý je vychladený na príliš nízku teplotu je to pre organizmus dosť náročné. Môže dokonca nastať teplotný šok,“ hovorí odborník zo ZSE.

Platí aj pravidlo, že ak je klíma v prevádzke, všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Teplý vzduch prúdiaci do priestoru totiž zvyšuje výkon klimatizačnej jednotky, a tým aj spotrebu elektrickej energie, pretože klimatizácia sa ho snaží neustále ochladzovať. Keďže však v klimatizovanej miestnosti prúdi stále ten istý ochladený vzduch, je potrebné ju aj pravidelne vetrať. Chladný vzduch nie je čerstvý vzduch.

Pri používaní klimatizácie má aj vetranie svoje pravidlá. Najvhodnejšie je vetrať miestnosť skoro ráno alebo neskôr večer, keď je vonkajšia teplota i vzduch chladnejší. Pred vyvetraním miestnosti vypnite vašu klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán. Následne môžete uviesť klimatizáciu znovu do prevádzky.

Ešte pred pár rokmi sa hovorilo, že je lepšie a úspornejšie nechať klimatizáciu bežať počas celého dňa na menší výkon. V súčasnosti však odborníci odporúčajú klímu vždy vypnúť, ak sa nenachádzate doma. 

Ak naopak trávite väčšinu času v domácnosti, odporúča sa klimatizovať priestor miernejšie a nepretržite. Je to lepšie nielen pre vaše zdravie, ale aj pre vašu peňaženku. Tým, že napríklad každú hodinu prerušíte chod klimatizácie a po chvíli ju znovu uvediete do prevádzky, neušetríte. Práve naopak. Klimatizácia bude musieť na chladenie miestnosti použiť vyšší výkon a tým zvýši svoje prevádzkové náklady. Neustále zapínanie a vypínanie jednotky môže navyše viesť k jej poškodeniu.

Správne používanie klimatizácie pre vás odborníci zo ZSE zhrnuli napríklad aj v tomto článku.

Čistenie klimatizácie

Dôležitou súčasťou správneho používania klimatizácie je jej pravidelné čistenie. Servis v podobe dôkladného profesionálneho a odborného čistenia potrebuje klimatizácia raz ročne. Základné čistenie zvládnete podľa priloženého návodu aj sami.

V klimatizácii sú filtre, ktoré sa odporúča pravidelne čistiť, aby sa nezaniesli prachom a netvorili sa na nich napríklad plesne,“ vysvetľuje odborník zo ZSE. Presný postup, ako čistiť klimatizáciu v jednoduchých deviatich krokoch, ktoré vám nezaberú ani pol hodinu nájdete tu

Pri čistení musí byť klimatizácia odpojená z elektrickej siete. Znečistený vzduchový filter môžete, presne podľa priloženého návodu, povysávať alebo umyť vlažnou vodou a nechať voľne vyschnúť. Povrch jednotky poutierajte vlhkou handričkou. Vonkajšie zariadenie jednoducho očistite od hrubých nečistôt, napríklad lístia a poutierajte navlhčenou handričkou.

Ak sa budete o klimatizáciu pravidelne starať a servisovať ju u odborníkov, znížite riziko vašich zdravotných problémov, zvýšite výkon klimatizácie, znížite jej spotrebu a predĺžite životnosť. Teda zabezpečíte jej efektívne fungovanie. Pravidelná údržba klimatizácie je prevencia, ktorá sa vyplatí.

Zdroj úvodnej fotky: freepik.com

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE