Letné obdobie je typickým aj pre zaváranie. Táto tradícia od našich starých materí je zaužívaná v kuchyniach mnohých z nás. Vedeli ste, že prvé pokusy o zaváranie ovocia sa uskutočnili vo Francúzsku v roku 1804?
Ide pritom o spôsob tepelnej konzervácie potravín, pri ktorom sa pohár tesne uzavrie viečkom a následne sa ohrieva na teplotu približne 85 °C a viac. Obsah pohára je chránený pred kontamináciou mikroorganizmami z vonkajšieho prostredia a môže sa ďalej uchovať bez toho, aby sa pokazil.
Práve v tomto období na nás čakajú mnohé vynikajúce druhy ovocia a zelenina, ako napríklad šťavnaté hrozno, slivky, hrušky, jablká, černice, čierne ríbezle, broskyne, marhule, ale aj červená repa, tekvica, uhorky, cukety alebo napríklad kapusta. Čo s nimi a ako si čo najdlhšie uchovať ich čerstvosť a fantastickú chuť? V chladničke dlho nevydržia, a preto na scénu prichádza zaváranie. Poznáte všetky spôsoby, ako na to?
Dbajte na čistotu pohárov na zaváranie
Pokiaľ ste sa rozhodli pustiť do zavárania, dbajte na to, aby vaše poháre na zaváranie boli naozaj čisté. Vyčistite nielen samotné poháre, ale aj viečka na zaváranie, gumové tesnenia, ako aj všetky pomôcky. Dôkladným umytím odstránite veľké množstvo baktérií, ktoré by mohli všetky vaše potraviny zničiť a znehodnotiť.
Odporúčame: Recepty z cukety: 7x inak, ale veľmi chutne!
Zdroj: Depositphotos
Zaváranie v hrnci
V tomto prípade rozlišujeme 2 nasledovné spôsoby:
- Zaváranie v normálnom hrnci – do hrnca vložte uzatvorené poháre, ale tak, aby sa navzájom nedotýkali. V opačnom prípade by mohlo prísť k ich prasknutiu. Zalejte vodou, priveďte do varu a nechajte sterilizovať niekoľko minút.
- Zaváranie v zaváracom hrnci – poháre do hrnca poukladajte a zalejte vodou. Vďaka teplomeru budete mať presný prehľad o teplote v hrnci. Výsledky zavárania v zaváracom hrnci sú spoľahlivejšie ako v prvom prípade. Manipulácia s hrncom je bezpečná. Zavárací hrniec je navyše prenosný, a preto sa nemusíte obmedzovať iba na kuchyňu. Postačí vám totiž zásuvka, kdekoľvek budete.
Zaváranie v umývačke riadu
Aj keď to znie odvážne, no v skutočnosti to nie je žiadna veda.
- Uzavreté naplnené poháre vložte do umývačky riadu viečkom nahor.
- Ak máte poháre rôznej veľkosti, menšie poháre dajte do vrchnej časti a väčšie poháre do spodnej časti umývačky riadu.
- Zabudnite na tabletu na umývanie.
- Nastavte teplotu na 70 – 80 °C. Ak by bola teplota nižšia, zavárané suroviny by sa mohli znehodnotiť.
- Po skončení programu poukladajte poháre viečkom nadol na suchú utierku a nechajte vychladiť.
Zaváranie v mikrovlnnej rúre
Uzavreté poháre vložte do mikrovlnnej rúry. V tomto prípade bude čas zavárania závisieť od tvrdosti plodov, ako aj od výkonu mikrovlnnej rúry a celkového počtu pohárov.
Zaváranie jedného pohára:
- Výkon 700 W = 6 minút
- Výkon 750 W = 5,5 minúty
- Výkon 800 W = 5 minút a niekoľko sekúnd
- Výkon 850 W = 5 minút
- Výkon 900 W = 4,5 minúty
Neprehliadnite: Špagety s hríbikmi a mini klobáskami: Recept pre celú rodinu!
Zdroj: Depositphotos
Zaváranie v rúre
V prípade, ak nemáte veľký hrniec či hrniec na zaváranie, skúste poháre sterilizovať v rúre! Ako na to?
- Či už máte doma plynovú, elektrickú alebo teplovzdušnú rúru, predhrejte ju na 200 – 220 °C.
- Na plech poukladajte uzavreté poháre. Dajte pozor na to, aby bola medzi nimi medzera aspoň 1 centimeter. Poháre tak počas sterilizovania neprasknú.
- Plech s pohármi dajte do spodnej časti rúry a nalejte doň teplú vodu do výšky približne 1,5 cm.
- Čas sterilizovania závisí od tvrdosti plodov.
- Menšie poháre sterilizujte približne 5 – 8 minút, väčšie poháre sterilizujte približne 10 – 13 minút.
- Ak si nie ste istí, či skutočne zvolíte správnu teplotu a čas – predsa len každá rúra hreje trochu inak, zavarte najprv jeden pohár a podľa výsledku prispôsobte zaváranie ostatných.
Odporúčame aj: RECEPT: Focaccia s finger foods z Pečie celé Slovensko