Propolis je prírodný produkt, ktorý vytvárajú včely. Má silné antibakteriálne, antivírusové a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri liečbe širokého spektra zdravotných problémov. V akých formách sa používa a ako ovplyvňuje naše zdravie? Rozšírme si obzory o význame včiel a ich produktov.
Čo je propolis?
Propolis je zmes, ktorú včely vytvárajú zo živicových substancií, ktoré zbierajú z pukov stromov a kvetov. Keď sa skombinujú s včelím voskom, peľom a ďalšími enzýmami, vzniká hustá lepkavá látka, schopná chrániť úľ pred infekciami a rôznymi vonkajšími škodcami. Ľudia používajú propolis už tisíce rokov, predovšetkým kvôli antimikrobiálnym vlastnostiam, ktoré pomáhajú v boji proti baktériám, vírusom a hubám.
Účinné látky v propolise
- Flavonoidy – Sú silnými antioxidantmi a majú protizápalové, antimikrobiálne a antialergické vlastnosti. Zabezpečujú ochranu buniek pred poškodením a starnutím.
- Terpény – Majú antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Tieto zlúčeniny prispievajú k ochranným účinkom propolisu proti infekciám.
- Aminokyseliny – Sú základnými stavebnými kameňmi bielkovín. Tieto látky podporujú regeneráciu tkanív a zlepšujú imunitnú odpoveď organizmu.
- Vitamíny – Propolis obsahuje napr. vitamíny C, E, B-komplex (B1, B2, B6) a vitamín A. Tieto vitamíny prispievajú k zlepšeniu imunity, ochrane pred oxidačným stresom a regenerácii pokožky.
- Minerály – Propolis je bohatý na minerály, ako napr. vápnik, horčík, draslík a zinok, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu a podporujú zdravie kostí, nervového systému a pokožky.
- Esenciálne oleje – Pomáhajú pri liečbe infekcií dýchacích ciest, kožných problémov a ďalších zdravotných ťažkostí.
Zdravotné výhody propolisu
Propolis sa používa pri liečbe ochorení, ako je angína, zápaly dýchacích ciest, prechladnutia, kožné infekcie, a dokonca aj na urýchlenie hojenia rán. Medzi hlavné účinky propolisu patrí je jeho schopnosť posilňovať imunitný systém.
Pomáha zvyšovať obranyschopnosť organizmu proti rôznym infekciám a vírusom, čo je dôležité najmä počas zimných mesiacov, keď sme náchylnejší na prechladnutie a chrípku. Môže pomôcť aj pri liečbe žalúdočných problémov, ako sú vredy alebo zápaly sliznice.
Propolis vyniká aj svojimi účinkami na pokožku. Má schopnosť urýchliť regeneráciu pokožky, čo je užitočné pri liečbe rán, popálenín, ekzémov, akné a iných kožných problémov. Jeho protizápalové a antibakteriálne vlastnosti zmierňujú podráždenie a podporujú zdravie pokožky.
DepositphotosPropolisová masť: Účinný pomocník pri kožných problémoch
Propolisová masť je jedným z najbežnejších spôsobov, ako využiť tento prírodný produkt na liečbu kožných problémov. Vďaka svojmu zloženiu, ktoré je obohatené o včelí vosk a prírodné oleje, má propolisová masť skvelé regeneračné a antibakteriálne účinky. Masť sa môže aplikovať priamo na postihnuté miesta pokožky. Pomáha pri hojení rán, popálenín, škrabancov, pľuzgierov, ale aj pri liečbe kožných infekcií, ako je akné, ekzém alebo psoriáza.
Jednou z výhod propolisovej masti je jej schopnosť zlepšiť pružnosť pokožky a zabrániť jej vysychaniu. Propolis totiž obsahuje zložky, ktoré podporujú tvorbu nových kožných buniek a chránia pokožku pred vonkajšími škodlivými vplyvmi, ako sú UV žiarenie či znečistené prostredie. Pravidelná aplikácia propolisovej masti môže výrazne zlepšiť vzhľad pokožky, zmierniť podráždenie a podporiť prirodzenú regeneráciu.
Propolisová tinktúra na vnútorné použitie
Tinktúra sa vyrába macerovaním propolisu v alkohole, ktorý extrahuje jeho účinné látky. Tento roztok je silným prírodným antibiotikom a antivírusovým prostriedkom, ktorý môže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch, od infekcií dýchacích ciest po problémy so žalúdkom.
Propolisová tinktúra sa používa predovšetkým na posilnenie imunitného systému, čo je zvlášť výhodné v období chrípkových mesiacov. Pomáha tiež pri zápaloch a infekciách, podporuje regeneráciu sliznice, a dokonca môže pomôcť aj pri tráviacich problémoch, ako je reflux alebo vredy. Okrem toho môže tinktúra pôsobiť ako prevencia proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, pretože inhibuje rast a šírenie patogénnych mikroorganizmov.
Propolisová tinktúra sa zvyčajne užíva zriedená vo vode alebo čaji, pričom dávkovanie závisí od konkrétneho zdravotného problému. Je dôležité si uvedomiť, že tinktúra obsahuje alkohol, preto by ju nemali užívať osoby citlivé na alkohol alebo malé deti.
Ďalšie formy propolisu
- Propolisové kapsuly alebo tablety – Tieto formy propolisu sa používajú na podporu imunity a prevenciu infekcií. Sú to praktické doplnky stravy, ktoré obsahujú práškový propolis alebo extrakt propolisu v kapsulách alebo tabletách, ktoré sa užívajú perorálne.
- Propolisový prášok – Propolis v práškovej forme sa získava sušením a mletím propolisu. Tento prášok si môžete pridať do čaju, smoothie, alebo iných nápojov na podporu imunity a ochranu pred infekciami.
- Propolisové spreje – Tieto spreje sú určené na ošetrenie ústnej dutiny, hrdla alebo pokožky. Propolisový sprej je veľmi populárny pri liečbe prechladnutia, bolesti hrdla alebo ústnych infekcií, pretože pomáha rýchlo uvoľniť zápaly a zmierniť bolesť.
- Propolisový med – Med zmiešaný s propolisom sa často používa ako liečivý prípravok. Tento produkt kombinuje výhody medu a propolisu a je obzvlášť účinný pri liečbe kašľa, prechladnutia a vhodný na podporu imunity.
- Propolisové sviečky – Sviečky sa používajú najmä pri gynekologických problémoch, ako sú zápaly alebo infekcie. Propolisové sviečky majú protizápalové a antibakteriálne účinky.
- Propolisová masť na pery – Špeciálna masť, ktorá je určená na ošetrenie suchých, popraskaných alebo zranených pier. Propolis pomáha regenerovať pokožku pier a zabraňuje infekciám.
Využitie propolisu v každodennom živote
Propolis sa dá využiť nielen v lekárskej praxi, ale aj v každodennom živote. Včelí produkt sa pridáva do rôznych kozmetických prípravkov, ako sú šampóny, krémy a masti, a pomáha pri starostlivosti o pleť a vlasy. Mnoho ľudí ho využíva aj ako doplnok stravy, buď vo forme tinktúry, alebo ako súčasť rôznych bylinných extraktov. Je natoľko všestranný, že by nemal chýbať v žiadnej domácnosti.
Propolis nie je vhodný pre každého
Propolis by sa mal používať opatrne v nasledujúcich prípadoch:
- Alergie na včelie produkty – Ľudia s alergiou na med, včelí vosk alebo včelí jed by sa mali propolisu vyhnúť, pretože môže spôsobiť alergické reakcie.
- Tehotenstvo a dojčenie – Používanie propolisu počas tehotenstva a dojčenia sa neodporúča bez konzultácie s lekárom, pretože neexistuje dostatok dôkazov o jeho bezpečnosti.
- Deti do 2 rokov – Pre malé deti sa neodporúča používanie propolisu, najmä na vnútorné použitie, kvôli riziku alergických reakcií.
- Autoimunitné ochorenia – Propolis môže stimulovať imunitný systém, čo môže zhoršiť symptómy autoimunitných ochorení, ako je lupus alebo reumatoidná artritída.
- Lieky na zrážanie krvi – Propolis má antikoagulačné vlastnosti a môže ovplyvniť účinok liekov na zrážanie krvi, čo zvyšuje riziko krvácania.
- Ochorenia pečene alebo obličiek – Osoby s problémami s pečeňou alebo obličkami by mali používať propolis opatrne a len po konzultácii s lekárom.
- Tráviace problémy – Propolis môže spôsobovať podráždenie žalúdka alebo čriev, najmä v prípade ľudí so žalúdočnými problémami.
Dar od našich včiel
Vďaka propolisu môžete výrazne zlepšiť svoje zdravie a pohodu, a to bez potreby uchýliť sa k syntetickým liekom. Je však dôležité dbať na správne dávkovanie a byť pripravený na prípadné alergické reakcie, najmä v prípade, ak ste citliví na včelie produkty.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik