Bylinky na cukrovku: Zázračné riešenie pre diabetikov

Bylinky majú v skutočnosti mnoho prospešných účinkov na zdravie ľudí s cukrovkou. Niektoré bylinky môžu priaznivo ovplyvňovať hladinu krvného cukru a regulovať metabolizmus sacharidov.

Avšak bylinky samé osebe nepostačujú na liečbu cukrovky a nemôžu nahradiť konvenčnú liečbu. Je dôležité konzultovať ich užívanie s lekárom a dodržiavať liečebný plán určený odborníkom.

Čo je účinné proti vzniku cukrovky?

Cukrovka (diabetes) je chronické ochorenie, pri ktorom sa v tele nevyrába dostatočné množstvo inzulínu alebo sa nevyužíva správne. Preto je dôležité udržiavať si normálnu hladinu cukru v krvi. Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako predchádzať vzniku cukrovky:

 • Zdravá strava - je dôležité jesť vyvážené jedlá s dostatočným množstvom vlákniny, bielkovín a zdravých tukov. Znížte príjem cukru a obmedzte príjem nasýtených tukov.
 • Fyzická aktivita - pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na predchádzanie cukrovky. Zlepšuje citlivosť na inzulín, kontroluje hladinu cukru v krvi a pomáha udržiavať si zdravú hmotnosť.
 • Udržiavanie zdravej hmotnosti - je potrebné udržiavať si zdravú hmotnosť, pretože obezita je jedným z rizikových faktorov pre vznik cukrovky typu 2. Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava sú preto dôležité.
 • Vyhýbanie sa nadmernému konzumovaniu alkoholu a fajčeniu - nadmerný príjem alkoholu a fajčenie môžu zvýšiť riziko vzniku cukrovky. Preto je vhodné vyhýbať sa týmto nezdravým návykom.
 • Pravidelné vyšetrenia - je dôležité pravidelne sa vyšetrovať, najmä ak máte rodinnú anamnézu cukrovky alebo ak máte vysoký rizikový faktor. Regulárne kontrolné testy môžu odhaliť možné problémy včas a umožniť včasnú intervenciu.
 • Kontrola stresu - stres môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Je dôležité si vyhradiť čas na relaxáciu, meditáciu alebo cvičenie, aby ste minimalizovali vplyv stresu na vaše telo.

Je dôležité si uvedomiť, že preventívne opatrenia nie sú zárukou, že sa vám cukrovka nevyvinie, ale majú pozitívny vplyv na znižovanie rizika jej vzniku. Ak máte obavy o svoje zdravie alebo máte niektoré príznaky cukrovky, je vhodné sa poradiť s lekárom.

Bylinky proti cukrovke

Niektoré bylinky, ktoré sa traduje, že majú prospešný vplyv na cukrovku, sú:

 • Koreň ľubovníka bodkovaného - môže pomáhať pri znižovaní hladiny cukru v krvi a zlepšovať metabolizmus glukózy.
 • Kurkuma - obsahuje zlúčeninu kurkumín, ktorá má protizápalové a antioxidantové vlastnosti. Taktiež sa hovorí, že pomáha zlepšovať citlivosť na inzulín a kontrolu hladiny cukru.
 • Ginkgo biloba - táto bylina môže byť užitočná pri liečbe diabetických komplikácií, ako sú napríklad neuropatia a retinopatia.
 • Gymnema sylvestre - táto tradičná bylina sa používa na podporu znižovania hladiny glukózy v krvi a zlepšovania funkcie pankreasu.

Je dôležité si uvedomiť, že bylinky nie sú liekom na cukrovku a nemôžu nahradiť inzulín alebo iné lieky predpísané lekárom. Ich správne užívanie by malo byť súčasťou komplexného liečebného plánu, ktorý zahŕňa aj zdravú stravu, pohyb a pravidelné sledovanie hladiny cukru v krvi.

Neprehliadnite: Hluchavka ako liečivá rastlinka - TOTO všetko dokáže!

cukrovka

Zdroj: Depositphotos

Podpora pri liečbe cukrovky

Liečba cukrovky je závislá od typu cukrovky a odporúča sa vždy konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na cukrovku pred začatím užívania bylinných prípravkov. Bylinky však môžu prispieť k podpore liečby cukrovky v nasledujúcich spôsoboch:

 • Zníženie hladiny cukru v krvi - niektoré bylinky, ako napríklad ženšen, gymnema sylvestre a kurkuma, môžu pomôcť znižovať hladinu cukru v krvi tým, že zlepšujú citlivosť tela na inzulín a pôsobia protizápalovo.
 • Zlepšenie funkcie pankreasu - bylinky, ako napríklad fialkové listy a ženšen, môžu podporiť zdravú funkciu pankreasu, čo je dôležité pri cukrovke typu 2.
 • Kontrola hmotnosti - niektoré bylinky, ako napríklad zelený čaj či škorica, môžu pomôcť pri kontrole hmotnosti, čo je dôležité najmä pre osoby s cukrovkou typu 2.
 • Podpora trávenia a detoxikácia - bylinky, ako napríklad púpava, mäta a artičoka, môžu pomôcť podporovať zdravé trávenie a detoxikovať pečeň, čo je dôležité pri cukrovke.
 • Zníženie stresu a podpora dobrého spánku - niektoré bylinky, ako napríklad levanduľa a valeriána, môžu pomôcť znižovať stres a podporovať dobrý spánok, čo je dôležité pri liečbe cukrovky.

Je dôležité si uvedomiť, že bylinky nie sú náhrada za lieky na predpis alebo odporúčané životné úpravy, ako je cvičenie a strava. Pred užívaním bylín je dôležité konzultovať to so svojím lekárom alebo odborníkom na cukrovku, najmä ak užívate iné lieky na liečbu cukrovky, pretože bylinky môžu ovplyvniť ich účinky.

Alternatívna liečba cukrovky bylinkami

Alternatívna liečba cukrovky bylinkami sa sústreďuje na prírodné riešenia na kontrolu hladiny cukru v krvi a zlepšenie celkovej zdravotnej kondície. Je dôležité si uvedomiť, že liečba bylinkami nie je zázračným liekom na cukrovku a neodporúča sa nahradiť tradičnú liečbu predpísanú lekárom. Avšak použitie určitých bylín môže byť prospešné ako doplnok k tradičnej liečbe.

Tu je niekoľko bylín, ktoré sa často používajú pri alternatívnej liečbe cukrovky:

 • Koreň ďumbiera - ďumbier pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín.
 • Gymnema Sylvestre - táto bylina je známa svojimi anti-diabetickými vlastnosťami. Pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi a zvyšuje produkciu inzulínu.
 • Škorica - je ďalšia bylina, ktorá pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Jej pravidelná konzumácia môže tiež pomôcť zlepšiť metabolizmus glukózy.
 • Aloe vera - aloe vera má protizápalové vlastnosti a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Je potrebné však dbať na to, aby sa používala opatrne a v prospešných množstvách.

Príprava týchto bylín by zvyčajne zahŕňala prípravu čaju alebo konzumáciu šťavy. Je však dôležité starostlivo sledovať svoju hladinu cukru v krvi a konzultovať s lekárom pred začatím akéhokoľvek nového liečebného režimu.

Znižovanie hladiny cukru - ktoré bylinky znižujú hladinu glukózy?

Rôzne bylinky sú známe svojimi schopnosťami znižovať hladinu glukózy v krvi. Niektoré z nich zahŕňajú:

 • Koreň potočnice (Gymnema sylvestre): Používa sa tradične na liečbu cukrovky a pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.
 • Škorica (Cinnamomum verum): Má priaznivý vplyv na metabolizmus cukru a pomáha zlepšovať inzulínovú senzitivitu.
 • Repík liečivý (Taraxacum officinale): Táto bylina je známa svojimi detoxikačnými vlastnosťami a pomáha pri regulácii hladiny cukru v krvi.
 • Ľubovník bodkovaný (Gymnadenia conopsea): Ľubovník obsahuje látku nazývanú gymnadenia, ktorá pomáha znižovať hladinu glukózy v krvi.
 • Listy bazy (Ocimum basilicum): Tieto bylinky obsahujú zlúčeniny, ktoré pomáhajú zlepšovať inzulínovú citlivosť a znižovať hladinu cukru v krvi.

Odporúčame aj: Levanduľa - druhy, pestovanie, zber, použitie, účinky na zdravie a recepty

ajurvédske bylinky

Zdroj: Depositphotos

Účinné čínske bylinky pomáhajú zlepšovať hladinu cukru

Niekoľko účinných čínskych byliniek, ktoré sa tradične používajú na zlepšenie hladiny cukru, sú napríklad:

 • Horký melón (Momordica charantia): Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje funkciu pankreasu.
 • Kórejský ženšen pravý (Panax ginseng): Podporuje metabolizmus glukózy a zlepšuje citlivosť na inzulín.
 • Kôpor čínsky (Anethum graveolens): Pomáha kontrolovať hladinu cukru, stimuluje produkciu inzulínu a zlepšuje funkciu pankreasu.
 • Škorica (Cinnamomum aromaticum): Má schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi a zvyšovať citlivosť na inzulín.
 • Kurkuma (Curcuma longa): Užívanie kurkumy môže pomôcť zlepšiť metabolizmus glukózy a zmierniť zápal v tele.
 • Ženšen (Panax quinquefolius): Pomáha zlepšovať metabolizmus glukózy a zvyšuje citlivosť na inzulín.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto bylinky by nemali byť používané samostatne alebo ako náhrada pre iné lieky na cukrovku. Pred začatím užívania akýchkoľvek bylín je dôležité sa poradiť so svojím lekárom, aby sa zabezpečilo, že nebudú v rozpore s inými liekmi, ktoré užívate, a aby sa zabránilo možným nežiaducim účinkom.

Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky je bylinka s liečivými vlastnosťami. Jeho vedecký názov je Silybum marianum a patrí do čeľade astrovitých. Táto bylinka je pôvodná z južnej Európy, ale dnes sa pestuje aj v iných častiach sveta.

 • Pestrec mariánsky je roztrúsenou, širokolistou bylinnou rastlinou s výškou približne 1,5 metra.
 • Jeho hlavnými liečivými časťami sú semená, ktoré obsahujú zložky, ako silymarín, silibinín a silidianín.
 • Tieto zložky majú antioxidačné a ochranné účinky na pečeň.

Hlavnými liečebnými účinkami pestreca mariánskeho je ochrana a regenerácia pečene.

 • Silymarín v pestreci mariánskom zlepšuje funkciu pečene tým, že posilňuje jej bunkové membrány a stimuluje tvorbu nových buniek.
 • Okrem toho pestrec mariánsky pôsobí aj ako antioxidačný prostriedok, čo pomáha odstraňovať voľné radikály a redukovať zápalové procesy v tele.

Používanie pestreca mariánskeho sa odporúča pri rôznych ochoreniach pečene, ako je cirhóza, hepatitída, chrípka pečene, tuková pečeň a iné ochorenia spojené so zhoršenou funkciou pečene. Taktiež sa používa na detoxikáciu a ochranu pečene pred toxickými látkami, ako sú alkohol, drogy alebo niektoré lieky.

 • Pestrec mariánsky sa využíva vo forme čaju, sušenej byliny, kapsúl alebo extraktu.
 • Pri užívaní sa odporúča dodržiavať dávkovanie uvedené na obale a poradiť sa s lekárom alebo odborníkom.

POZOR - je potrebné dodať, že pestrec mariánsky môže mať niektoré vedľajšie účinky, ako sú menštruačné poruchy alebo gastrointestinálne problémy. Preto je dôležité dodržiavať dávkovanie a poradiť sa s odborníkom pred užívaním tohto prípravku.

Tip pre vás: Jedinečná múka z pestreca mariánskeho – v čom má navrch oproti iným?!

liečivé bylinky

Zdroj: Depositphotos

Ženšen

Ženšen je bylinka, ktorá sa používa už stáročia v tradičnej čínskej medicíne a je známa pre svoje liečivé vlastnosti. Existuje niekoľko druhov ženšenu, ale najpopulárnejšie sú ázijský ženšen (Panax ginseng) a americký ženšen (Panax quinquefolius).

Hlavné účinky ženšenu sú adaptogénne, čo znamená, že pomáha organizmu prispôsobiť sa stresu a obnoviť rovnováhu. Taktiež patrí medzi stimulanty centrálneho nervového systému, ktoré zlepšujú pamäť, koncentráciu a fyzickú výkonnosť.

 • Ďalej sa mu pripisujú antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály a chrániť organizmus pred poškodením buniek.
 • Ženšen sa používa na zvýšenie energie, imunity a vitality.
 • Často sa doporučuje pre ľudí, ktorí majú vyčerpanie, únava alebo zníženú obranyschopnosť.
 • Okrem toho sa používa aj na podporu zdravia srdca, zlepšenie sexuálnej funkcie a zníženie stresu.

Ženšen je dostupný vo forme kapsúl, extraktov, práškov, čajov a ďalších prípravkov. Ak plánujete užívať ženšen alebo ak máte akékoľvek otázky alebo nejasnosti, odporúčam vám poradiť sa so svojím lekárom alebo vyhľadať odbornú radu od bylinkára alebo špecialistu na tradičnú medicínu.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE