Naša pečeň sa stará o detoxikáciu tela, metabolizmus, ale aj o produkciu dôležitých bielkovín a enzýmov. Preto je nevyhnutné sa o ňu správne starať a podporovať ju, najmä ak žijeme v neustálom strese, máme nezdravé stravovacie návyky a sme obklopení environmentálnymi toxínmi. Existujú bylinky, ktoré nám môžu pomôcť zlepšiť zdravie pečene a podporiť jej prirodzenú detoxikáciu. Niektoré z nich môžeme pestovať priamo v našich záhradkách.
Pestrec mariánsky – kráľ medzi bylinkami pre zdravú pečeň
Pestrec mariánsky je bylinka, ktorá je známa svojimi účinkami na pečeň. Obsahuje silný antioxidant silymarín, ktorý pomáha regenerovať pečeňové bunky, podporuje detoxikáciu a zlepšuje funkciu pečene. Silymarín pôsobí proti toxínom a pomáha pri prevencii cirhózy a hepatitídy. Pestrec mariánsky môžeme pestovať v záhrade alebo na balkóne, pričom jeho semená sa dajú použiť na prípravu čajov, tinktúr alebo kapsúl.
Koreň púpavy – všetko pre detoxikáciu pečene
Púpava je liečivá bylina, ktorú mnohí považujú za obyčajnú burinu, no jej liečivé účinky na pečeň sú neoceniteľné. Púpava podporuje tvorbu žlče, čo zlepšuje trávenie a detoxikáciu organizmu. Pomáha tiež znižovať zápaly v pečeni a podporuje regeneráciu pečeňových buniek.
Je obzvlášť účinná pri chronických ochoreniach pečene a tiež pri problémoch s trávením a nadúvaním. Ak nabudúce v trávniku či v kvetinovom záhone objavíte púpavu, určite nezačnite hromžiť. Jej koreň, listy aj kvet môžete využiť na prípravu čajov, odvarov alebo tinktúr.
Rozmarín – bylina pre podporu trávenia a pečene
Rozmarín je nielen obľúbená korenina, ale aj vynikajúca bylina pre podporu zdravia pečene. Táto aromatická rastlina pomáha stimulovať tvorbu žlče, čím zlepšuje trávenie a znižuje záťaž na pečeň. Okrem toho pôsobí ako silný antioxidant, ktorý chráni pečeň pred poškodením voľnými radikálmi a podporuje jej detoxikačné procesy.
Rozmarín si môžete jednoducho vypestovať vo vašej záhrade alebo na parapete. Jeho čerstvé alebo sušené lístky môžeme pridať do čajov alebo do rôznych pokrmov.
Mäta – pomocník pri tráviacich problémoch
Mäta je bylinka, ktorá nie je len vynikajúcou prísadou do čajov a osviežujúcich nápojov, ale aj výborným pomocníkom pri problémoch s trávením a pečeňou. Mäta stimuluje tvorbu žlče, napomáha lepšiemu tráveniu tukov a podporuje detoxikáciu pečene.
Okrem toho zmierňuje nadúvanie, kŕče a nevoľnosti, ktoré môžu byť spôsobené problémami s tráviacim systémom. Mäta sa pestuje veľmi ľahko a rastie (bujne sa rozrastá) takmer všade. Môžete ju mať na záhrade alebo v kvetináči na balkóne, kde poskytne čerstvú nálož účinných látok po celý rok.
Freepik.comKurkuma – zázračný koreň pre zdravú pečeň
Kurkuma je známa svojimi protizápalovými a antioxidačnými účinkami, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie pečene. Jej aktívna zložka, kurkumín, pomáha znižovať zápaly v pečeni, podporuje regeneráciu pečeňových buniek a zlepšuje detoxikačné procesy.
Kurkuma je vynikajúcim pomocníkom pri liečbe pečeňových ochorení, ako je cirhóza alebo steatóza pečene. Hoci je pestovanie kurkumy trochu náročnejšie, najmä v chladnejších oblastiach, ak máte vhodné podmienky, určite to skúste. Čerstvý koreň môžete používať do smoothies, čajov alebo pridávať do jedál.
Žihľava a cholín – esenciálny prvok, ktorý pečeň miluje
Cholín je látka, ktorá sa nachádza v mnohých bylinkách, ale najviac je zastúpená v žihľave. Táto bylina je bohatá na vitamíny a minerály, ktoré podporujú detoxikáciu a ochranu pečene. Žihľava je známa aj svojimi močopudnými vlastnosťami, pomáha odstraňovať toxíny z tela.
Okrem toho pomáha zlepšovať prekrvenie pečene a podporuje jej regeneráciu. Žihľavu je možné ľahko pestovať na záhrade alebo v záhradných kvetináčoch. Čaj zo žihľavy je osviežujúci a obzvlášť účinný pri pravidelnom pití.
Pečeň máme len jednu
Bylinky, ktoré si môžeme vypestovať priamo v našich záhradkách, ponúkajú prirodzenú a efektívnu pomoc pri udržiavaní zdravia pečene. Pestovanie týchto liečivých rastlín nie je náročné, a navyše nám umožňuje mať vždy poruke prírodné produkty na podporu detoxikácie a regenerácie.
Nezabúdajte, že aj malé zmeny v strave a starostlivosti o pečeň môžu mať veľký vplyv na celkové zdravie vášho organizmu. Využite každý centimeter svojej záhrady vo svoj prospech.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com