Zamiokulkas – odolná izbovka aj pre začiatočníkov. Ako na jeho pestovanie?

zamiokulkas

Zamiokulkas zamiifolia je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín súčasnosti. Táto elegantná a nenáročná rastlina si získala srdcia skúsených pestovateľov, ale aj začiatočníkov, ktorí ocenia jej schopnosť prežiť aj v menej ideálnych podmienkach. Vďaka atraktívnemu vzhľadu je zamiokulkas skvelým doplnkom do domácností, kancelárií či verejných priestorov.

Odporúčame: Ako presádzať orechideu? Ako spoznať potrebu presádzania a aké chyby nerobiť?

Prečo si vybrať zamiokulkas?

Zamiokulkas je izbová rastlina známa svojou odolnosťou a nenáročnosťou, preto je ideálna aj pre začiatočníkov. Pochádza z tropických oblastí východnej Afriky, kde dokáže prežiť dlhé obdobia sucha, čo vysvetľuje jeho mimoriadnu schopnosť tolerovať nepravidelnú zálievku. Jeho robustné stonky a lesklé zelené listy dodajú interiéru svieži vzhľad, a keďže má schopnosť filtrovať vzduch, prispieva k lepšej kvalite ovzdušia v miestnosti.

Zamiokulkas je navyše jednou z mála rastlín, ktorá dobre znáša aj slabé osvetlenie. Bez strachu ho umiestnite do severne orientovaných miestností alebo do priestorov, kam preniká len minimálne množstvo prirodzeného svetla. Odpustí vám i drobné prehrešky v starostlivosti.

Základné podmienky pre pestovanie zamiokulkasu

Hoci zamiokulkas patrí medzi najodolnejšie izbové rastliny, existuje niekoľko základných pravidiel starostlivosti, ktoré mu pomôžu prosperovať. 

Zálievka zamiokulkasu

Zamiokulkas má schopnosť ukladať vodu do svojich hrubých stoniek a hľúz, vďaka čomu dokáže prežiť aj dlhšie obdobie sucha. Najčastejšou chybou pri pestovaní tejto rastliny je nadmerná zálievka, ktorá môže viesť k hnilobe koreňov. Preto je lepšie polievať ju menej často – stačí až vtedy, keď je substrát v kvetináči úplne suchý. V zime, keď rastlina prechádza do obdobia vegetačného pokoja, je vhodné zálievku ešte viac obmedziť.

Substrát pre zamiokulkas

Zamiokulkas preferuje dobre priepustný substrát, ktorý neudržiava nadbytočnú vlhkosť. Ideálny je mix pre sukulenty a kaktusy, prípadne univerzálny substrát zmiešaný s pieskom alebo perlitom, ktorý zabezpečí dostatočný odtok vody. Kvetináč by mal mať drenážne otvory, aby prebytočná voda mohla odtekať.

Zamiokulkas a svetelné podmienky

Pokiaľ ide o svetelné podmienky, zamiokulkas sa dokáže prispôsobiť aj slabému osvetleniu, no najlepšie sa mu darí na mieste s jasným, rozptýleným svetlom. Priame slnečné lúče môžu spôsobiť popáleniny listov, preto je vhodné umiestniť ho ďalej od okna alebo za záclonu. Ak rastlina dostáva príliš málo svetla, jej rast sa môže spomaliť, no aj tak si zachová svoju vitalitu a vzhľad.

Odporúčame: Starostlivosť o vianočnú ružu: Ako udržať túto sviatočnú krásku nažive aj po Vianociach?

pestovanie zamiokulkasu
Freepik.com

Starostlivosť o zamiokulkas počas celého roka

Starostlivosť o zamiokulkas je nenáročná a zahŕňa len občasnú zálievku a hnojenie počas obdobia rastu. Na jar a v lete je vhodné prihnojovať rastlinu približne raz za mesiac hnojivom určeným pre izbové rastliny alebo sukulenty. Na jeseň a v zime, keď rastlina rast spomalí, hnojenie nie je potrebné.

Pravidelné čistenie listov rastline zabezpečí lesklý vzhľad a bezproblémovú fotosyntézu. Listy zamiokulkasu je vhodné utierať vlhkou handričkou, čím odstránite prach a nečistoty. Rastlina nevyžaduje časté presádzanie, pretože rastie pomerne pomaly. Presádza sa iba vtedy, keď jej korene vyplnia celý kvetináč. Ideálny čas na presádzanie je jar.

Izbová teplota pre zamiokulkas

Zamiokulkas je rastlina, ktorá dobre znáša bežnú izbovú teplotu. Vyhovuje mu teplotný rozsah medzi 18 až 25 °C, no nemal by byť vystavený teplotám pod 15 °C. Pri pestovaní je potrebné vyhýbať sa prievanu a umiestneniu v blízkosti vykurovacích telies, ktoré môžu spôsobiť vysychanie rastliny.

Odporúčame: Nedarí sa v zime vašej orchidey? Vyskúšajte tajný trik švédskych záhradníkov!

Problémy pri pestovaní zamiokulkasu

Zamiokulkas je odolná izbová rastlina, ktorá zriedka trpí na choroby alebo láka škodcov. Najčastejším problémom býva preliatie, ktoré vedie k hnilobe koreňov. Ak si všimnete žltnutie listov a nepríjemný zápach zo substrátu, je potrebné rastlinu presadiť do suchého substrátu a znížiť frekvenciu zálievky.

Škodcovia sa na zamiokulkase objavujú len zriedka, no v suchom prostredí ho môžu napadnúť puklice, vošky alebo roztoče. V takom prípade pomôže čistenie listov mydlovou vodou alebo použitie špeciálneho postreku určeného na izbové rastliny.

Zamiokulkas ako ideálna rastlina pre každého

Vďaka svojej nenáročnosti, odolnosti a estetickému vzhľadu je zamiokulkas skvelou voľbou pre každého pestovateľa, či už začiatočníka, alebo skúseného záhradkára. Stačí mu správna zálievka, dostatočne svetlé miesto a trocha pozornosti a bude zdobiť váš domov svojimi krásnymi zelenými listami dlhé roky.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE