Ak ste milovníkom zelene, určite ste sa už zamýšľali nad množením svojich obľúbených druhov izboviek. Jednou z najjednoduchších metód, ako si rozmnožiť obľúbenú izbovku, je použitie odnoží. Tento spôsob je ideálny najmä pre začiatočníkov, keďže si nevyžaduje zložitejšiu starostlivosť ani pokročilé znalosti o rastlinách.
Čo sú odnože rastlín?
Odnože sú menšie rastliny, ktoré vyrastajú z hlavnej rastliny a postupne si vyvinú vlastné korene. Ide o prirodzený spôsob vegetatívneho množenia, ktorý ušetrí čas a zaručuje geneticky identické jedince materskej rastliny.
Okrem toho je tento spôsob šetrnejší k rastline než rozmnožovanie semenami alebo odrezkami, pretože nevyžaduje zložité podmienky pre zakorenenie ani dlhé obdobie klíčenia. Odnože majú už vytvorené korene alebo základ koreňového systému, čo im umožňuje rýchlejšiu adaptáciu po presadení.
Výhodou rozmnožovania odnožami je aj to, že si môžete jednoducho vytvoriť nové rastliny bez nutnosti použitia stimulátorov rastu alebo špeciálnych substrátov. Navyše, keďže sa rastlina sama rozhodne, kedy vytvorí odnože, nový rast je prirodzenejší a zdravší.
Táto metóda je vhodná pre začínajúcich pestovateľov, pretože vyžaduje minimálnu starostlivosť a prináša vysokú úspešnosť pri zakoreňovaní nových rastlín.
DepositphotosAko postupovať pri oddelení odnože izbovky?
Správny čas na oddelenie odnože je v období aktívneho rastu, teda na jar alebo na začiatku leta, keď má rastlina dostatok energie na regeneráciu. Odnož najskôr starostlivo skontrolujte – mala by mať dostatočne vyvinuté korene, aby sa po oddelení dokázala sama udržať pri živote. Ak korene ešte nie sú dostatočne dlhé alebo husté, je lepšie počkať niekoľko týždňov.
Na oddelenie použite ostrý, dezinfikovaný nôž alebo nožnice, aby ste predišli zbytočnému poškodeniu rastliny a zabránili prenosu chorôb. Odnož oddeľujte jemným rezom čo najbližšie k materskej rastline, pričom sa snažte nepoškodiť hlavný koreňový systém. Ak je odnož veľmi malá a s materskou rastlinou ju spája len tenká koreňová vlásočnica, môžete ju jemne oddeliť aj rukami.
Po oddelení je dobré nechať rezné rany niekoľko hodín zaschnúť, najmä ak pracujete s rastlinami, ktoré sú náchylné na hnilobu. Následne odnož zasaďte do vhodného substrátu, ktorý by mal byť dobre priepustný a prispôsobený druhu rastliny – napríklad pre sukulenty je vhodná piesčitá zmes, pre tropické rastliny humózna a mierne vlhká pôda.
Izbovky, ktoré sa rozmnožujú odnožami
Medzi izbovky, ktoré sa často rozmnožujú odnožami, patria viaceré obľúbené druhy:
- Zelenec. Tvorí dlhé previsnuté listy s malými rastlinkami na koncoch, ktoré stačí zasadiť do substrátu.
- Aloe vera. Vytvára bohaté kolónie odnoží, ktoré sa dajú ľahko presadiť.
- Kalatea a maranta. Sú to atraktívne rastliny, ktoré sa po oddelení odnoží rýchlo adaptujú v novom kvetináči.
- Sansevieria. Tvorí podzemné odnože, ktoré možno jednoducho oddeliť a znovu zasadiť.
- Dracena a zamiokulkas. Populárne izbovky, ktoré sa bežne rozmnožujú odnožami.
- Guzmánia a iné bromélie. Po odkvitnutí vytvárajú bohaté trsy malých rastliniek, ktoré sa dajú ľahko oddeliť a zasadiť.
Starostlivosť o mladé rastlinky po presadení
Po presadení je dôležité, aby mala rastlinka optimálne podmienky na rast.
Zálievka odnoží materských rastlín
Nové odnože potrebujú primeranú zálievku – substrát by mal byť mierne vlhký, no nikdy premokrený, aby sa predišlo hnilobe koreňov. Zalievanie prispôsobte konkrétnemu druhu rastliny – sukulenty a kaktusy vyžadujú minimálnu vlhkosť, zatiaľ čo tropické rastliny ocenia pravidelnú, miernu zálievku.
Svetlo pre presadené odnože raslín
Svetlo je ďalším kľúčovým faktorom pri adaptácii mladých rastlín. Ideálne je im zabezpečiť dostatok rozptýleného svetla, no vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo spáliť jemné listy rastliny. Ak pestujete rastliny v interiéri, umiestnite ich k oknu s dostatkom prirodzeného svetla alebo im poskytnite umelé osvetlenie, ak je to potrebné.
Stabilná teplota a vlhkosť pre odnože rastliny
Stabilná teplota a vlhkosť vzduchu sú najmä v prípade tropických rastlín nevyhnutné. Ak pestujete druhy ako monstera, kalatea alebo filodendron, zvýšte vlhkosť vzduchu pomocou zvlhčovača, pravidelného rosenia alebo umiestnenia kvetináča na misku s vlhkými kamienkami. Naopak, rastliny pochádzajúce zo suchých oblastí, ako aloe vera či sansevieria, uprednostňujú sucho a nižšiu vlhkosť.
Problémy pri rozmnožovaní rastlín odnožami
Prvých pár týždňov po presadení je vhodné rastlinku pravidelne kontrolovať – sledujte jej listy, farbu a celkový stav. Ak spozorujete žltnutie listov alebo rastlina rastie príliš pomaly, príčinou môže byť nesprávna zálievka, nedostatok živín alebo nevhodné umiestnenie rastliny. Mladé rastlinky by ste mali hnojiť iba mierne – v prvých mesiacoch stačí slabý roztok tekutého hnojiva raz za niekoľko týždňov.
Každá rastlina sa prispôsobuje novým podmienkam individuálne, preto im doprajte dostatok času na zakorenenie a rast. Vďaka vhodnej starostlivosti a podmienkam sa z malých odnoží čoskoro stanú silné, zdravé rastliny, ktoré vám budú robiť radosť dlhé roky.
Rozmnožte si obľúbené rastlinky
Rozmnožovanie izbových rastlín odnožami je jednoduchý a efektívny spôsob, ako si rozšíriť zbierku izboviek. Tento spôsob rozmnožovania rastlín je vhodný aj pre začiatočníkov, keďže vyžaduje len minimálne znalosti a základnú starostlivosť. Ak budete dodržiavať správne postupy, čoskoro sa budete tešiť z nových zdravých rastlín, na ktoré budete môcť byť právom hrdí.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos