Izbové rastliny sú skvelým spoločníkom v našich domovoch, pretože nielen skrášľujú priestory, ale aj zlepšujú kvalitu vzduchu a prinášajú nám pohodu. Ak už nejakú rastlinu máte a chcete si ju rozmnožiť, jednou z najjednoduchších metód je delenie trsov. Tento spôsob je prirodzený, často bezproblémový a nevyžaduje si zvláštne pomôcky.
Rozmnožovanie izbových rastlín delením trsov – o čo ide?
Rozmnožovanie izbových rastlín delením trsov je jednoduchá a účinná metóda, pri ktorej sa rastlina rozdelí na viacero menších častí, pričom každá z nich má vlastný koreňový systém. Tento spôsob sa využíva najmä pri rastlinách, ktoré vytvárajú husté trsy. Po rozdelení sa jednotlivé časti presadia do nového substrátu, kde pokračujú v raste ako samostatné rastliny.
Ktoré rastliny sa rozmnožujú delením trsov
Nie každá izbovka je vhodná na množenie delením trsov. Tento spôsob je ideálny pre rastliny, ktoré prirodzene vytvárajú viaceré trsy, odnože alebo bočné ružice. Medzi najobľúbenejšie patria napríklad:
- zelenec chochlatý,
- sansevieria (svokrin jazyk),
- paprade,
- kalatea,
- Aloe vera,
- maranty,
- begónie.
Tieto rastliny sa často rozrastajú doširoka a s pribúdajúcimi trsmi sa stávajú ideálnymi kandidátkami na množenie.
Kedy je najlepší čas na rozmnožovanie izbových rastlín?
Najlepším obdobím na rozmnožovanie izbových rastlín je jar alebo skoré leto. Rastliny sú v tomto období aktívne, rýchlejšie sa zakoreňujú a lepšie znášajú manipuláciu. Ak je to možné, vyhnite sa deleniu v zime, keď rastliny odpočívajú a majú menej energie na regeneráciu.
DepositphotosPostup delenia trsov izbových rastlín
Delenie trsov je jednoduchý proces, ktorý zvládne aj začiatočník. Najprv rastlinu opatrne vyberte z kvetináča. Následne odstráňte prebytočnú zeminu, aby ste lepšie videli jednotlivé trsy a korene.
Trsy rozdeľte rukami alebo ostrým nožom, dávajte pritom pozor na to, aby každá časť mala dostatok koreňov na samostatné fungovanie. Po rozdelení zasaďte jednotlivé trsy do nových kvetináčov s čerstvým substrátom.
Starostlivosť o oddelené trsy
Prvé dni po presadení sú pre rastliny kritické. Umiestnite ich na svetlé miesto bez priameho slnka a zabezpečte im miernu zálievku. Pôda by mala byť vlhká, no nie premokrená, aby korene nezačali hniť. Po niekoľkých týždňoch, keď rastlina prejaví nové prírastky, môžete začať s bežnou starostlivosťou vrátane hnojenia.
Prečo sa oplatí množiť rastliny delením?
Množenie rastlín delením trsov je ekologický, ekonomický a zároveň uspokojivý spôsob, ako rozšíriť svoju zbierku rastlín. Nemusíte si ich však nechať iba pre seba. Vaši blízki sa určite potešia z rastlinky od vás. Tento spôsob množenia rastlín je jednoduchý, rýchly a zvyčajne úspešný.
Navyše vám dáva možnosť lepšie spoznať život vašich izboviek a vytvoriť si s nimi silnejšie puto. Ak ste to ešte neskúsili, práve teraz je ten pravý čas začať.
Najčastejšie chyby pri delení trsov a ako sa im vyhnúť
Najčastejšie chyby pri delení trsov zahŕňajú príliš agresívne oddelenie bez dostatočného koreňového systému, čo môže viesť k odumretiu rastliny. Ďalšou chybou je nesprávna zálievka – buď nadmerná, ktorá spôsobuje hnilobu koreňov, alebo nedostatočná, ktorá bráni rastline v zakorenení.
Nevhodný substrát, napríklad príliš hutná alebo zle priepustná pôda, môže tiež spomaliť rast. Dôležité je tiež deliť rastliny v správnom období, ideálne na jar alebo začiatkom leta, aby mali dostatok času na regeneráciu. Použitie čistých a ostrých nástrojov minimalizuje riziko infekcií a podporuje zdravý rast nových trsov.
Tipy na úspešné rozmnožovanie izbových rastlín
Pri delení trsov je dôležité používať čisté a ostré nástroje, aby ste predišli infekciám a poškodeniu rastliny. Po rozdelení môžete rezy ošetriť škoricou alebo aktívnym uhlím, ktoré majú dezinfekčné účinky a chránia rastlinu pred hnilobou.
Škorica má prirodzené antifungálne a antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu je výborným pomocníkom pri ošetrovaní rán po delení rastlín. Stačí posypať čerstvý rez mletou škoricou, ktorá vytvorí ochrannú vrstvu a zamedzí prenikaniu patogénov.
Aktívne uhlie funguje na podobnom princípe. Jemný prášok z aktívneho uhlia absorbuje prebytočnú vlhkosť, pôsobí ako dezinfekcia a znižuje riziko hniloby. Používa sa rovnako ako škorica – jednoducho sa nanesie na ranu po reze a nechá sa prirodzene zaschnúť.
Radosť z pestovania izbových rastlín
Proces množenia rastlín prináša nielen nové prírastky do vašej zbierky, ale aj radosť z úspechu a možnosť deliť sa o krásu izbových rastlín s priateľmi a rodinou. Starostlivosť o nové rastlinky vám umožní lepšie porozumieť ich potrebám a prehĺbiť váš vzťah k prírode.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos