Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti? Prinášame šikovné triky!

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti? Ktoré osvedčené triky sú účinné a nadobro vás zbavia otravného hmyzu? Prinášame niekoľko tipov, ktoré musíte vyskúšať!

Mravce na prvý pohľad vyzerajú neškodne. Dokonca mnohí z nás si ich chovajú ako domáce zvieratká. Avšak niektoré druhy dokážu byť zákerné, pretože hryzú a snažia sa dostať do domácnosti, hlavne ku všetkým sladkostiam. Ja si doposiaľ spomínam, ako našu izbu na internáte (ktorá bola na 5. poschodí) navštívili a usídlili sa v našich skrinkách. Poviem vám, nebolo to pre nás príjemné zistenie.

Kiežby som v tom čase poznala tieto prírodné triky, vďaka ktorým by sme sa ich zbavili. Odteraz už však budem múdrejšia a vy so mnou. Ak ani vás nenechajú na pokoji tieto malinké tvory, poďte s nami bojovať proti prírode prírodou! 

Pozri aj: Závesné kreslo do interiéru i záhrady: Ako vybrať to najpohodlnejšie?

ocot Shutterstock®

Vytáčajú vás mravce? Zbavte sa mravcov v domácnosti!

Mravce v záhrade a doma môžu byť veľmi otravnými škodcami v domácnosti. Ak si všimnete, že sa vo vašom dome objavujú mravce, je dôležité konať rýchlo a efektívne, aby ste sa ich zbavili. Tu je niekoľko tipov, ako zabojovať proti mravcom v domácnosti, ako odpudiť mravce a aké chemické prípravky proti mravcom či prirodzené metódy proti mravcom možno použiť.

Ako sa zbaviť mravcov raz a navždy a čo mravce neznášajú?

  1. Udržiavajte vašu domácnosť čistú a upratanú. Mravce sa najčastejšie zdržiavajú v potravinách, takže je dôležité udržiavať kuchyňu a iné miesta, kde sa skladujú potraviny, čisté a bez zvyškov jedla.

  2. Použite prírodné prostriedky na odstránenie mravcov, ako sú cícer, ocot alebo bylinkové oleje. Tieto prírodné látky môžu byť účinné pri odpudzovaní mravcov. Použitie domácich ingrediencií patria medzi ekologické tipy a účinný biologický trik, ako zastaviť cestičky mravcov a frekventované miesta mravcov v domácnosti.

  3. Zatvorte všetky vchody a trhliny, cez ktoré by mohli mravce vstúpiť do vášho domu. V prípade potreby použite tesniace prostriedky na zablokovanie týchto otvorov.

  4. Ak sa vám nepodarí odstrániť mravce sám, zvážte kontaktovanie profesionálnej pesticídnej služby, ktorá vám pomôže zbaviť sa škodcov raz a navždy.

Biely ocot

Poutierajte skrinky, poličky a iné miesta, kde ste spozorovali mravce zmesou bieleho octu a vody (zmes pripravte v pomere 1:1). Tieto miesta utierajte počas celého dňa, aby octová vôňa nevyprchala. Navyše takto zvýšite účinnosť bieleho octu.

Prečo to funguje? Mravce totiž nenávidia vôňu octu – je pre nich odpudzujúca, preto na tieto miesta vôbec nevkročia. Pozorujte miesta, ktorými vchádzajú do domácnosti (vždy chodia tými istými dnu aj von) a pretrite ich octom. Zaručene k vám už tadiaľto nepôjdu. 

Škorica Shutterstock®

Škorica

Škorica funguje ako domáci repelent na mravce. Jej vôňa je pre tieto malé tvory odpudzujúca, preto sa u vás neusídlia a dokonca k vám nevkročia. Dokonca tento fakt potvrdila aj štúdia, ktorá preukázala, že škoricový silicový olej prináša pozitívne výsledky pri odpudzovaní mravcov.

Ak ste sa rozhodli overiť tieto účinky škorice v praxi, máte dve možnosti. Pri tej prvej zmiešajte polovicu čajovej lyžičky škoricového esenciálneho oleja so šálkou vody. Týmto roztokom poutierajte skrinky a poličky, kde máte uskladnené potraviny. Alebo roztokom natrite miesta, ktorými by sa mravce mohli dostať do vašej domácnosti.

Druhou možnosťou je uložiť mletú škoricu a celé klinčeky na miesta, kadiaľ si môžu mravce vytvoriť cestičku k vám. Vôňa ich odpudí, a tak vás vôbec nenavštívia. 

Zaujme ťa: Kávový grunt – pomocník pre krásu, do domácnosti aj záhrady

Citrón Shutterstock®

Citrón

Ak chcete váš domov ochrániť pred inváziou mravcov, vyskúšajte aj citrón. Jeho kyslosť odrádza mravcov od vstupu a navyše dokáže prekryť pachové stopy, ktoré si mravce zanechávajú. S citrónovou šťavou môžete poutierať parapetné dosky, vstupné prahy alebo iné miesta, kadiaľ sa mravce dostávajú k vám. Skvelo účinkuje aj kôrka z citróna, ktorú môžete rovnako uložiť do skriniek. 

Kriedy Shutterstock®

Krieda

Máte v domácnosti deti, ktoré si bežne kreslia na chodník alebo tabuľu kriedou? Ak áno, tak ju využite. Nakreslite ňou čiary na miestach, ktorými mravce vstupujú do vášho domova. Bude to pre nich akási bariéra, ktorú neprekročia. Nezabudnite však tieto kriedové čiary priebežne obnovovať.

Prečo to funguje? Nikto nevie! Niektorí tvrdia, že je to preto, lebo mravce neznášajú uhličitan vápenatý obsiahnutý v kriede. Iní zas tvrdia, že takto prerušíte pachovú stopu, ktorá mravce vedie. Každopádne tento trik je overený. My sme na internáte tento spôsob vyžili. V drogérii nám predali kriedu proti mravcom – ňou sme si pokreslili podlahu v izbe a rovnako aj skrinky a mravce sme už viac nevideli. 

Odporúčame: Apríl v úžitkovej záhrade: Čo všetko čaká na záhradkárov?

Kávová usadenina Shutterstock®

Kávová usadenina, šupka z uhorky, kajanské korenie

Máte radi kávu? Tak z nej nevyhadzujte usadeninu, ale použite ju proti mravcom. Jednoducho grunt vysypte v záhrade a okolo domu. Vôňa bude mravce odpudzovať a dokonca bude podobne vplývať aj na mačky. Ak nechcete, aby chodili do záhonov, tak tam roztrúste kávovú usadeninu.

Ďalší starý trik, ako sa zbaviť mravcov, je uhorka. Respektíve šupky z uhorky. Mravce neznášajú jemne horkú chuť uhorkovej šupky. Naším posledným trikom je kajanské korenie. Toto korenie má silnú vôňu, ktorá ničí chemické signály, na ktoré sa mravce spoliehajú pri hľadaní potravy. Bez tohto signálu mravce nedokážu nájsť zdroj potravy, preto vás nebudú navštevovať. 

Aktualizované na 17.05.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE