Jablčný ocot je obľúbenou surovinou v kuchyni. Ponúka mnohé zdravotné výhody a jedlám dodáva lahodnú kyselkavú chuť. Vyrobiť si ho doma je nielen jednoduché, ale zároveň aj šetrné k prírode. Prírodne fermentovaný ocot je plný probiotík, ktoré sú prospešné pre trávenie, a výborne sa hodí do šalátových zálievok, marinád či dresingov. Využitie však nájde aj v záhrade. Prekvapení? Poďme si ho pripraviť!
Recept na domáci jablčný ocot
Ingrediencie:
- Kúsky jabĺk (najlepšie sú ošúpané)
- Cukor (1 lyžica na každé 2 šálky vody)
- Voda (ideálne filtrovaná alebo prevarená a vychladená)
- Sklenená nádoba
- Kúsok látky alebo papierová utierka a gumička
Postup:
- Jablká umiestnite do veľkého skleneného pohára, aby ho zaplnili asi do polovice.
- Rozpustite cukor vo vode a zalejte jablká tak, aby boli úplne ponorené. Zmes by mala siahať približne 2-3 cm pod okraj nádoby.
- Zakryte nádobu látkou alebo papierovou utierkou a zaistite gumičkou. Umiestnite pohár na teplé a tmavé miesto, kde môže stáť asi 3-4 týždne. Raz za pár dní obsah jemne premiešajte.
- Po troch týždňoch ocot ochutnajte. Ak je dostatočne kyslý, môžete ho precediť a zbaviť sa kúskov jabĺk. Ak ho chcete výraznejší, nechajte kvasiť ďalší týždeň.
- Hotový ocot prelejte do čistých fliaš, uzavrite a skladujte na chladnom mieste. Skladovaním sa ešte môže jemne meniť chuť, pretože ocot dozrieva.
Odporúčame: Rastliny do ílovitej pôdy: Týmto kvetom, bylinám i drevinám sa v nej bude dariť najviac
Ako jablčný ocot využiť v kuchyni
Jablčný ocot má široké využitie v kuchyni, dochutíte ním množstvo pokrmov a podporíte zdravé trávenie. Vďaka domácemu jablčnému octu môžete vytvárať originálne zálievky, marinády či osviežujúce nápoje, ktoré sú prospešné pre organizmus.
1. Šalátové zálievky a dresingy
Jablčný ocot je výborný do šalátových zálievok, pretože im dodáva jemnú kyselkavosť, ktorá sa hodí k zelenej listovej zelenine, paradajkám, uhorkám a ďalším druhom zeleniny. Na jednoduchý šalátový dresing budete potrebovať 1 diel jablčného octu, 2 diely olivového oleja, lyžičku horčice, soli a korenia. Tento dresing môžete obmieňať podľa chuti pridaním medu, byliniek alebo cesnaku.
2. Marinády na mäso a zeleninu
Kyselina v octe pomáha rozkladať bielkoviny, preto je jablčný ocot vhodný na marinovanie mäsa, rýb alebo zeleniny. Marináda na mäso môže obsahovať jablčný ocot, cesnak, bylinky, trochu medu a olivový olej. Stačí naložiť mäso do tejto zmesi na 1-2 hodiny pred varením, aby získalo plnšiu chuť a jemnosť.
3. Osviežujúce nápoje
V letných mesiacoch môže jablčný ocot slúžiť ako základ pre osviežujúce nápoje, ktoré povzbudia a podporia trávenie. Stačí zmiešať lyžicu jablčného octu s vodou a pridať pár kvapiek medu alebo citrónovej šťavy. Tento nápoj môžete piť aj ráno pred raňajkami, lepšie naštartujete svoje trávenie.
4. Polievky a omáčky
Vďaka kyslej chuti sa jablčný ocot skvele hodí na zvýraznenie chuti rôznych polievok, najmä zeleninových a krémových. Môžete ho pridať do paradajkovej, šošovicovej alebo tekvicovej polievky, aby ste dodali pokrmu jemne kyslý akcent. Rovnako dobre poslúži pri príprave omáčok a dusených jedál, zvýrazní chuť zložitejších pokrmov.
5. Konzervovanie zeleniny
Jablčný ocot je ideálny na nakladanie zeleniny. Môžete si pripraviť rýchlu nakladanú zeleninu, ako sú uhorky, reďkovky alebo mrkva, ktoré dodajú jedlám sviežosť a chrumkavosť. Na prípravu stačí zriediť ocot s vodou v pomere 1 : 1, pridať cukor, soľ a obľúbené korenie (napr. horčičné semienka alebo bobkový list). Zeleninu zalejte touto zmesou, uzavrite a nechajte odležať niekoľko dní v chladničke.
Odporúčame: Recepty na zavárané jablká – premeňte úrodu jabĺk na poklad v komore
DepositphotosTipy na použitie jablčného octu v záhrade
Jablčný ocot nie je len kuchynskou prísadou – jeho prirodzené kyseliny a antibakteriálne vlastnosti môžu byť užitočné aj pri starostlivosti o záhradu. Tu je niekoľko praktických tipov, ako ho využiť na pomoc rastlinám.
1. Zlepšenie kyslosti pôdy
Niektoré rastliny, ako napríklad azalky, hortenzie či rododendrony, milujú kyslejšiu pôdu. Môžete im pomôcť tým, že pôdu pravidelne zavlažíte roztokom jablčného octu a vody (1 polievková lyžica octu na liter vody). Tento postup opakujte raz mesačne, aby ste udržali správne pH pôdy.
2. Prírodný odpudzovač škodcov
Zriedený jablčný ocot (1 diel octu na 3 diely vody) môžete nastriekať okolo záhonov, aby ste odradili niektorých škodcov, ako sú mravce či slimáky. Vyhnite sa striekaniu priamo na rastliny, pretože kyselina by mohla poškodiť ich listy.
3. Eliminácia buriny
Jablčný ocot je účinným prírodným herbicídom. Stačí naliať neriedený ocot na burinu (ideálne v slnečnom počasí), zvyčajne zvädne a uhynie. Buďte opatrní, aby ste ocot neliali na svoje obľúbené rastliny, pretože môže zničiť aj ich korene.
4. Čistenie záhradného náradia
Jablčný ocot má antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým sa výborne hodí na čistenie záhradného náradia. Náradie ponorte do roztoku zriedeného octu (1 diel octu na 2 diely vody) a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom dôkladne opláchnite vodou a osušte. Tento spôsob čistenia pomáha predchádzať šíreniu plesní a chorôb v záhrade.
Odporúčame: Liečivé borievky: Zdravotné benefity a recepty, ktoré musíte vyskúšať
5. Stimulácia klíčenia semien
Ak semená namočíte do slabého roztoku octu (1 čajová lyžička na pohár vody), môže to stimulovať ich klíčenie, najmä v prípade tvrdších semien, ako je hrach alebo fazuľa. Semená nechajte v octovom roztoku namočené približne 12 hodín, potom ich opláchnite a zasaďte do pôdy.
Ani jedno jablko nazmar
Jablčný ocot je výborným doplnkom v kuchyni, zamilujete si ho pre skvelú chuť aj zdravotné benefity. Môžete ho využiť pri príprave šalátov, marinád, nápojov a množstva ďalších receptov, ktoré ocenia nielen vaši hostia, ale aj váš organizmus. Nápomocný vám však bude aj v záhrade. Pripravte si jablčný ocot doma a zužitkujte všetky jablká z vašej záhrady.