TOP kvety na slnečný balkón alebo terasu – tieto ťa rozhodne očaria!

Dalo by sa povedať, že rastliny sú akousi neoddeliteľnou súčasťou našich domácností. Každý určite vo svojom okolí nájde aspoň nejakú zelenú rastlinu, na to ani nemusí byť vášnivým pestovateľom. Skrášľujeme si nimi svoje obydlia a vnášame do nich kúsok prírody. Zabúdať však nemôžeme ani na vonkajšie kvetiny, ktoré dodajú šmrnc každému balkónu, terase či záhradke. Ak sa práve rozhodujete, že si nejakými peknými kvetmi skrášlite balkón či terasu, možno vám pomôžeme s výberom vhodných rastlín.

V dnešnom článku sa totiž pozrieme na vonkajšie okrasné rastliny, ktoré je vhodné umiestniť na slnečné stanovište. Sú tak správnou voľbou na balkóny či terasy, ktoré sú neustále zaliate slnečnými lúčmi. Kým niektorým rastlinám by sa v takomto prostredí nedarilo, mnohé budú dostatok slnka milovať. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ktoré kvetiny sa hodia na veľmi slnečný balkón alebo terasu.

Odporúčame: Leuzea šuštivá – pri ktorých zdravotných problémoch pomôže?

Delosperma, petúnia a železník

Zdroj: Shutterstock®

Delosperma

Ak máte skutočne veľmi slnečný balkón a počas dňa je na ňom poriadny úpek, dobrou voľbou je rastlinka s latinským názvom Delosperma. Ide o sukulent, ktorého domovinou je juh Afriky. Má mäsité listy a pestrofarebné kvety, ktoré vám budú robiť radosť počas celého roka. Rastlina je nenáročná a nevyžaduje ani častú zálievku. Dokonca je odolná voči mrazom.

Petúnia

Aj známe a veľmi pekné petúnie môžete vysadiť na slnečný balkón. Jej rôzne druhy a odrody vás rovnako potešia krásnymi kvetmi rôznych farieb, napríklad v ružových či fialových odtieňoch. Rastliny kvitnú spravidla od mája až júna do novembra, respektíve do prvých mrazov. Petúnie sú osvedčenou voľbou do balkónových kvetináčov. Obľubujú výdatnú zálievku.

Železník

Železník lekársky je tradičnou liečivou bylinkou, ktorá má miesto v ľudovom liečiteľstve. Na slnečný balkón si však môžete vysadiť jeho príbuzného, a to železník hybridný, latinsky Verbena hybrida. Ozdobí ho drobnejšími modrofialovými, ružovými, purpurovými alebo aj sýtočervenými či bielymi kvetmi. Železník potrebuje prekyprený substrát bohatý na živiny.

Odporúčame: Skorocel kopijovitý – proti hlienom, bolesti žalúdka i ďalším neduhom

gazánia, krátkochĺpok a portulaka

Zdroj: Shutterstock®

Gazánia

Skutočne nádhernou kvetinou, ktorá bude priťahovať oči všetkých susedov, je letnička zvaná gazánia. Gazánie sú kráľovné slnka a milujú dostatok slnečných lúčov. Ich kvety hýria hlavne žltými, karmínovými, oranžovými či bronzovými odtieňmi. Zaujímavosťou je, že počas zamračených alebo upršaných dní sú zavreté, rovnako tak aj počas noci.

Krátkochĺpok

Na slnečnom balkóne či terase vám radosť bude robiť i rastlinka s milým názvom krátchochĺpok, latinsky Brachyscome. Táto rastlina je často nazývaná aj ako balkónová či modrá sedmokráska. Neveľký kvet má typický žltý prostriedok a okolo jazykovité kvety hlavne modrej, ružovej či fialovej farby. Krásne a bohato kvitnúť vám bude až do konca jesene.

Portulaka

Ďalšou nádhernou kvetinou, ktorú si môžete vysadiť do črepníkov na balkóne a nebude jej vadiť ani horúčava a páľava, je portulaka veľkokvetá, latinsky Portulaca grandiflora. Ide opäť o sukulentnú rastlinu, ktorá tentokrát pochádza z Južnej Ameriky. Rýchlo rastie a bohato kvitne. Kvety sú rôznofarebné, najmä žlté, oranžové ružové, ale aj biele. Dariť sa jej bude na veľmi teplom a suchom stanovišti. So zálievkou to nepreháňajte.

Odporúčame: Zádušník brečtanový – skvelý nielen na podporu vykašliavania

pupenec, cínia a vejárovka

Zdroj: Shutterstock®

Pupenec

Dobrou voľbou na teplý a slnečný balkón je pupenec trojfarebný, latinsky Convolvulus tricolor. Rôzne odrody majú prekrásne kvety, napríklad modré, biele, fialové, purpurové či sýtoružové, s bielym a žltým stredom. Táto letnička pekne vonia a vytvára súvislý porast, respektíve akýsi zakvitnutý vodopád. Pupenec razom skrášli aj nevzhľadný balkón.

Cínia

Poznáte cínie? Ak nie a potrebujete niečo vysadiť na slnkom zaliaty balkón, oplatí sa ju spoznať. Kvety cínií podľa druhov a odrôd rovnako hýria najrozličnejšími farbami. Krásna je napríklad cínia pôvabná, latinsky Zinnia elegans. Tieto kvetiny sú ideálne do dlhých balkónových kvetináčov. Vyhovuje im priepustná pôda a primeraná zálievka. Nedostatok slnka má negatívny vplyv na ich kvitnutie.

Vejárovka

Nakoniec môžeme spomenúť ešte vejárovku nezlomnú, latinsky Scaevola aemula. Rastlina má kvety ružovej, modrej či bielej farby a sú veľmi originálne zložené. Vyzerajú ako malé vejáriky. Radosť vám budú robiť až do neskorej jesene. Okrem dostatku slnka vejárovka požaduje aj pravidelnú zálievku a zároveň priepustný substrát.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE