TOP kvety na tienistý balkón alebo terasu – týmto chládok nevadí!

Jar je v plnom prúde a všade navôkol to hýri zeleňou a pestrofarebnými kvetmi. Krásnymi kvetinami si od nepamäti ľudia skrášľujú i svoje obydlia, či už interiér, záhradu, terasu i balkóny. My sme vám nedávno predstavili tie najúchvatnejšie kvetiny na slnečný balkón, ktorým nevadia ani ostré slnečné lúče. Takýmto rastlinkám sa na slnkom zaliatych balkónoch či terasách bude len a len dariť. Nie každý balkón je však slnečný a nie každá rastlina znesie ostré slnko. Mnohé obľubujú skôr polotieň. Dnes sa preto pozrieme i na kvetiny vhodné na tienistý balkón. Ak aj vy máte tmavší balkón či terasu, môžete si ich skrášliť niektorou z nasledujúcich rastliniek.

Odporúčame: Toto sú najkrajšie záhrady sveta! Ktorú by si rada navštívila?

netýkavka a bakopa

Zdroj: Shutterstock®

Netýkavka

Prvou správnou voľbou je takzvaná netýkavka, latinsky Impatiens. Do tohto rodu radíme až okolo 800 druhov. Vtipný názov netýkavka pritom súvisí s tým, že ak sa dotknete jej zrelej tobolky so semienkami, vystrelí ich navôkol. Netýkavkám stačí len zopár slnečných lúčov, napríklad počas dopoludnia. Majú rady vlhkú a dobre odvodnenú pôdu. Tieto rastliny skrášlia váš balkón veľmi peknými kvetmi v rôznych jemných pastelových odtieňoch, no i v sýtych červených či ružových farbách. Nádherná je napríklad netýkavka sultánska.

Bakopa

Tienistý balkón si zamiluje aj bakopa, ktorá najviac vynikne v závesných nádobách a kvetináčoch. Bakopy majú menšie biele kvietky, niekedy ružovkasté, fialkové či modrasté. Vytvárajú skutočne husté koberce kvetov. Tieto rastliny sú nenáročné na pestovanie. Postupne opadávajú, takže odkvitnuté časti sa nemusia odstraňovať. Bakopa má rada priepustný a vlhký substrát. Skrášľovať balkón vám bude od apríla až do septembra či októbra.

Odporúčame: Skorocel kopijovitý – proti hlienom, bolesti žalúdka i ďalším neduhom

begónia a lobelka

Zdroj: Shutterstock®

Begónia

Na vašom tienistom balkóne či terase sa budú vynímať aj begónie. Môžete ich nasadiť do dlhých obdĺžnikových kvetináčov. Plné kvety rôznych druhov a odrôd begónií hýria rozličnými farbami – žltou, červenou, bielou či oranžovou. Krásna je begónia hľuznatá či begónia vždykvitnúca so zaujímavými listami s voskovým vzhľadom. Begónie nie sú náročné na svetelné podmienky. Priame slnečné svetlo im škodí, stačí primerané svetlo, ktoré podporí rast kvetov.

Lobelka

Ďalšou kvetinou, ktorá je vhodná aj na tienistý balkón, je takzvaná lobelka. Lobelky majú prevažne modré či fialkové kvietky menšieho vzrastu. Sú vhodné i do závesných kvetináčov. Stačí im aj dopoludňajšie svetlo a potom si užívajú i polotieň až tieň, takže sú vhodné napríklad na východný balkón. Lobelky obľubujú neustále vlhkú, no nie premokrenú pôdu. Obľúbená je lobelka drobná, latinsky Lobelia erinus.

Odporúčame: Veronika lekárska – liečbu ktorých ochorení ňou možno podporiť?

fuksia a hortenzia

Zdroj: Shutterstock®

Fuksia

Fuksie dozaista každého očaria svojimi prekrásnymi a netradičnými kvetmi v ružových a fialkových, niekedy červenkastých, odtieňoch. Neznesú ostré slnečné lúče, postačí im aj krátke dopoludňajšie svetlo. Dariť sa im bude aj na tienistých severných balkónoch a tmavších terasách. Potrpia si na zálievku a pravidelné hnojenie. Obľúbená je napríklad fuksia previsnutá, ktorá má očarujúce dvojfarebné visiace kvety. Kvitne zvyčajne až do septembra.

Hortenzia

Ako posledná má v tomto zozname miesto aj vskutku úchvatná hortenzia. Je ju možné umiestniť aj na tienistý balkón či terasu, najmä, ak máte dostatok miesta. Hortenzie môžu totiž dorásť do väčších rozmerov, pokojne aj do výšky 1,5 m. Rôzne odrody majú biele, modré, ružové či fialové kvety. Sú spravidla zoskupené do väčších súkvetí a skrášlia každý exteriér.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE