Záhradný nábytok zo syntetického ratanu – vyžaduje si špeciálnu starostlivosť?

Záhrady sa zelenajú, kvety kvitnú a dni sú teplejšie a dlhšie. Po dlhých zimných mesiacoch a týždňoch strávených doma sme presne na toto čakali. Všetci sa tešíme na grilovačky s rodinou a priateľmi, večerné posedenia v záhrade a príjemný relax v hojdacom kresle s pohárom obľúbeného vína na upravenej terase alebo balkóne. A práve nastal ten správny čas vybrať záhradný nábytok z garáže, oprášiť stoličky a nachystať ich na nastávajúcu sezónu. 

Čo je to syntetický ratan?

Syntetický alebo umelý ratan je zjednodušený názov pre vlákna polyetylénu. Je to nadčasová, vkusná a moderná verzia známeho ratanu. Na základe veľkej obľúbenosti a dopytu po nábytku z pravého ratanu bolo nevyhnutné vymyslieť materiál, ktorý vyzerá rovnako alebo podobne a bude sa vyznačovať lepšími vlastnosťami. Umelý ratan na rozdiel od toho pravého je pružný, nepraská, netrhá a neštiepi sa.

Ďalšie výhody umelého ratanu oproti tomu klasickému sú, že umelý ratan neabsorbuje vodu, neplesnivie, je odolný voči slanej alebo chlórovej vode, chemikáliám, kyslím dažďom. Je tiež UV odolný – drží svoju stálu farbu, plne recyklovateľný a nie je toxický. Umelý ratan predstavuje dokonalú náhradu toho pravého, od ktorého je niekedy na nerozoznanie. 

Neprehliadni: Podlaha na balkóne: Ako ju vylepšiť a pre ktorú z možností sa rozhodnúť?

Ratan

Zdroj: Shutterstock®

Ako si vybrať?

Pri výbere a kúpe ratanového nábytku sa riaďte podľa doby záruky, ak sa z neho chcete tešiť niekoľko rokov. Nakupujte len u overených predajcov. Samozrejme, záleží tiež na farbe a dizajne záhradného nábytku. Okrem doby záruky sa pri výbere zamerajte aj na kvalitu výpletu a vlákna. Ratanový nábytok, ktorý patrí do kategórie tých lacnejších môže začať praskať, meniť farbu po krátkej dobe alebo sa jednoducho rozpadať. Ak si chcete na vašej terase či v záhrade dlho užívať posedenie v pohodlných ratanových kreslách, investujte do nábytku, ktorý má dlhú životnosť, farebnú stálosť a je kvalitný.

Pozor i na konštrukciu nábytku. Neplánujete asi kupovať záhradný nábytok na jednu sezónu, preto radšej uprednostnite hliníkovú, ručne zváranú konštrukciu pred drevenou alebo oceľovou, ktorá podlieha korózií. 

starostlivosť o záhradný nábytok

Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť

Jedným z dôvodov, prečo je nábytok z umelého ratanu taký obľúbený je jednoduchá starostlivosť. Na jeho údržbu nepotrebujete nejaké extra prostriedky. Stačí, ak ho poumývate vlažnou vodou, do ktorej pridáte prostriedok na riad a handričkou alebo špongiou. Na škáry a záhyby môžete použiť mäkkú kefu. Ak chcete vášmu záhradnému nábytku dopriať detailnú očistu, venujte pozornosť i rámu, konštrukcii. Nakoniec nábytok dobre opláchnite čistou vodou pomocou záhradnej hadice. 

Uskladnenie

Záhradný nábytok z umelého ratanu môžete skladovať počas zimy na terase tak, že ho prikryjete ochranou plachtou. Ak však máte možnosť, radšej ho uložte niekam, kde je sucho a teplota neklesne pod nulu. Pred zakrytím nábytku sa uistite, že je suchý a zbavený hrubých nečistôt.

Zakrývaciu plachtu umiestnite tak, aby dažďová voda nestála, ale mohla odtekať. Počas zimných mesiacov nábytok pravidelne kontrolujte či sa nevytvárajú plesne alebo či sa do nábytku nenasťahovali myši. Takisto plachtu veľmi nesťahujte, aby ste nezabránili prísunu vzduchu. 

Pozri aj: Ktoré kvety sú vhodné na balkón či terasu? TOP 7 najobľúbenejších!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE