Ochrana rastlín v zime môže pomôcť zabrániť ich zničeniu, zamrznutým koreňom, poškodeniu listov a podobne. Ochrana vonkajších rastlín vo vašej záhrade v chladnom počasí si vyžaduje ale aj trochu zručnosti a ten správny postup, ako na to. Preto ste dnes u nás na správnom mieste!
V miernom podnebí to zvyčajne znamená zazimovanie rastlín zväčša iba premulčovanie, pretriedenie rastlín či inštalácia ochrany pre rôzne druhy kvetov a drevín. Jesenná údržba by mala však už pred príchodom prvých mrazov zahŕňať plán zimnej ochrany rastlín.
Ako zazimovať rastliny?
Zazimovanie rastlín, ako aj zazimovanie záhrady je pred príchodom zimy a mrazov veľmi dôležité. Chránenie rastlín je nevyhnutné pre ich ďalšie prosperovanie v nadchádzajúcej sezóne. Príprava rastlín na zimný odpočinok má svoje pravidlá. A preto ak si aj vy kladiete otázku - ako zazimovať záhradu? Ste tu u nás na správnom mieste.
Ako chrániť rastliny pred mrazom?
Skúsení záhradkári poznajú svoje zóny a sú pripravení s materiálmi na ochranu rastlín pred mrazom. Majte po ruke mrazuvzdornú tkaninu pre ovocné stromy. Pás vrecoviny - jutoviny je tiež užitočný na zakrytie rastlín v prípade mrazu.
Tieto typy zimnej ochrany rastlín môžu byť ponechané na mieste počas trvania mrazu.
- Kryty by sa mali odstrániť počas dňa.
- Kryty musia siahať až do koreňovej zóny, aby boli najúčinnejšie.
- Napichnite alebo zviažte ich, ale odolajte nutkaniu obviazať ich okolo rastliny.
- To môže spôsobiť poškodenie stonky a listov.
Neprehliadnite: Záhrada v decembri: Čo môžete sadiť ešte aj v týchto dňoch?
Zdroj: Depositphotos
1. Mulčovanie
Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov ochrany citlivých rastlín je mulčovanie. Mulčovanie organickým materiálom tiež pomôže zlepšiť pôdu, pretože mulč sa rozkladá a uvoľňuje živiny do zeme. Vrstva mulču z drevnej drviny účinne obmedzuje opakované cykly zmrazovania a rozmrazovania pôdy. Tie by mohli veľmi poškodiť či zničiť koreňový systém rastlín.
- Teplota pôdy pod mulčom je stabilnejšia bez závažných zmien.
- V pôde sa lepšie udržiava vlhkosť.
- Pomalým hnitím mulču sa obohacuje pôda o potrebné živiny.
2. Netkané textílie
Netkané textílie sú spoľahlivou a účinnou ochranou pre citlivejšie rastliny, ako aj exotické dreviny. Ideálnou je nielen netkaná textília, ale aj jutové tkaniny, bublinková fólia, kokosové rohože a podobne.
Odporúčame aj: Muškáty - VŠETKO, čo by ste o nich mali vedieť!
Zdroj: Depositphotos
3. Použitie ihličia
Nízke a na chlad citlivé rastliny v kvetinových či trvalkových záhonoch môžu byť pred mrazom chránené ihličím. Ihličie na rastliny dávajte opatrne, aby ste žiadnu rastlinku nezlomili. Ochrana rastlín pred snehom bude dostatočná, aby sa počas zimy nezničili a využili zimné obdobie ako vegetačné obdobie.
4. Bielenie kmeňov ovocných stromov
V mnohých záhradách si môžete cez zimu všimnúť na bielo zafarbené kmene mladých ovocných stromov.
Dôvod je jednoduchý - natieranie kmeňov a konárov do priemeru približne 10 cm vápenným mliekom má pre strom ochranný účinok.
- Biela farba pomáha odrážať slnečné lúče od kmeňov takto zazimovaných stromov.
- Tie sa počas slnečného dňa zbytočne neprehrievajú.
- V noci potom sú chránené pred prudkým poklesom teploty a vzniku prípadných mrazových trhlín.
- Bielenie stromov plní aj úlohu dezinfekcie - pôsobí ako ochrana pred škodcami a chorobami.
Tip pre vás: Ako realizovať chodníky v záhrade? Od návrhu, cez materiály, funkčnosť, estetiku až po dizajnové vychytávky.
Zdroj: Depositphotos
5. Jutový materiál na ochranu stromov
Ďalším obľúbeným a veľmi často využívaným riešením na zazimovanie drevín v záhrade je obalenie kmeňov stromov niekoľkými vrstvami jutoviny.
Ide o 100 % prírodný materiál, ktorý má tie výhody, že je dostatočne priedušný, chráni pred mrazom a aj prípadným okusom od zvierat.
- Jutovina sa okolo kmeňov a kríkov pripevňuje veľmi jednoducho.
- Má neutrálnu farbu, ktorá nepúta v zimnej záhrade takmer žiadnu pozornosť.
- Časom sa tento materiál rozpadá na organický materiál.
- Na pripevnenie je ideálne používať prírodný jutový špagát, aby ste sa neporanili.