Predstavte si miesto, kde môžete aj počas chladných zimných dní relaxovať obklopení zeleňou, vychutnávať si rannú kávu pri pohľade na zasneženú krajinu alebo tráviť príjemné chvíle s rodinou v teple a pohodlí. Zimné záhrady si získavajú čoraz väčšiu obľubu, pretože spájajú eleganciu, praktickosť a dotyk prírody priamo v srdci vášho domova. Tento štýlový priestor dokáže vdýchnuť vášmu bývaniu novú atmosféru a zvýšiť jeho hodnotu.
Hoci vybudovanie zimnej záhrady môže byť nákladnejšou investíciou, jej benefity jednoznačne stoja za zváženie. Zimná záhrada je nielen estetickým doplnkom, ale aj funkčným riešením pre ľudí, ktorí túžia po spojení s prírodou bez ohľadu na ročné obdobie. Čo však treba vedieť pred jej realizáciou? Na aké detaily sa zamerať, aby sa z vašej zimnej záhrady stalo dokonalé útočisko pre oddych aj spoločenské stretnutia?
Výhody zimnej záhrady:
- zimná záhrada zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti – kvalitná a vkusná zimná záhrada môže navýšiť cenu až o 5 % z celkovej ceny vašej nehnuteľnosti,
- priestor navyše – zimnú záhradu môžete použiť na pestovanie alebo uskladnenie rastlín,
- zimná záhrada môže slúžiť ako plnohodnotná miestnosť, napríklad ako jedáleň,
- využiť ju môžete ako priestor na posedenie s rodinou či priateľmi, na rôzne oslavy,
- ponúka priestor na celoročné grilovanie,
- spojenie interiéru s exteriérom.
Čo zvážiť pred realizáciou zimnej záhrady?
Možno už dávno poznáte alebo dokonca si i užívate výhody zimnej záhrady. Ak však stojíte pred rozhodnutím, či sa pustiť do jej realizácie, zvážte niekoľko skutočností. Ktoré z nich to sú?
1. Je pre mňa nevyhnutné mať zimnú záhradu?
Samozrejme, rozhodnutie je len na vás. Neexistuje univerzálna odpoveď na to, či potrebujete zimnú záhradu. Ak stále váhate, či pristaviť alebo nepristaviť zimnú záhradu, skúste zhodnotiť jej výhody. Ako sme už uviedli vyššie, cena nehnuteľnosti s jej prístavbou stúpa. Krásna zimná záhrada dokáže byť nielen užitočným, ale i príjemným a štýlovým priestorom pre vás a vašu rodinu.
Váš dom sa určite zaobíde aj bez zimnej záhrady. Ak však chcete zvýšiť jeho hodnotu a využiteľnosť vášho pozemku, realizácia zimnej záhrady je určite skvelým riešením.
Freepik.com2. Aké typy zimných záhrad existujú?
Zimné záhrady delíme na sezónne a celoročné. Odlišujú sa nákladmi, frekvenciou používania a konštrukciou. Sezónnu zimnú záhradu najviac využijete od jari do jesene. Vďaka nej si môžete predĺžiť letné dni a dopriať si príjemné posedenie na terase aj v prípade, že je vonku ešte na sedenie chladno.
Celoročná zimná záhrada disponuje výhrevným telesom a môžete ju využívať po celý rok. Je ideálna na relax aj pestovanie tropických rastlín počas celého roka. Je však náročnejšia na konštrukciu a odvetrávací systém.
Podľa typu materiálu sa zimné záhrady delia na:
- murované zimné záhrady,
- zimné záhrady z dreva,
- zimné záhrady s plastovou konštrukciou,
- zimné záhrady s hliníkovou konštrukciou.
Mnohokrát sa jednotlivé materiály kombinujú za účelom dosiahnutia vysokej funkčnosti, životnosti a dobrých izolačných vlastností.
Veľmi dôležité je vetranie zimnej záhrady najmä počas letných mesiacov. Odvetrávanie môže byť zabezpečené prostredníctvom posuvných dverí, okien, alebo ich výklopných variantov. Stále obľúbenejším riešením sú tiež strešné otvory s mechanickým, ale aj elektronickým otváraním.
Ak patríte k šikovným majstrom, zimnú záhradu si môžete zrealizovať svojpomocne. Niekedy zimné záhrady vznikajú i presklením terasy lexanom.
3. Je môj pozemok vhodný pre zimnú záhradu?
Nie úplne každý pozemok je vhodný na pristavenie zimnej záhrady. Ak je svahovitý, príliš úzky alebo malý, so zimnou záhradou podľa vašich predstáv môže byť problém. Ak máte hotovú vizualizáciu vašej zimnej záhrady, zájdite na miestny stavebný úrad, ktorý posúdi, či potrebujete stavebné povolenie alebo postačí ohlásenie stavby.
Pozemok, resp. miesto, kde bude zimná záhrada stáť, sa musí vopred pripraviť. V prípade murovanej zimnej záhrady bude potrebné vykopať základy. Pri realizácii zimnej záhrady dobre poslúžia rôzne pracovné stroje. Tie budú prechádzať cez váš pozemok, čo vás môže zamrzieť najmä v prípade, ak máte pekne upravený trávnik či záhradu navrhnutú architektom.
4. Údržba a starostlivosť o zimnú záhradu
Vašu zimnú záhradu určite nezabúdajte vetrať preto, aby ste zabezpečili prívod čerstvého vzduchu, reguláciu teploty a vlhkosti, najmä ak v nej máte zeleň a trávite v nej čas. Starostlivosť doprajte i rastlinám – pravidelná zálievka, odstraňujte vyschnuté listy či odkvitnuté kvety.
Zimná záhrada je častokrát ďalšou miestnosťou v dome, je teda potrebné v nej pravidelne upratovať, umývať podlahu, sklá.
Ak je vaša zimná záhrada z dreva, vyžaduje si pravidelný náter, ktorý ju ochráni pred škodcami a vplyvom počasia. To platí i pri drevenom záhradnom nábytku.
5. Koľko stojí realizácia zimnej záhrady?
Cena zimných záhrad sa v prvom rade odvíja od jej rozmerov. Na sume, ktorú za zimnú záhradu utratíte, sa odráža i použitý materiál a tiež rôzne požiadavky.
Ak plánujete svoju zimnú záhradu využívať celoročne, treba myslieť i na vykurovanie, ktoré môže byť riešené krbom, krbovou vložkou či krbovými kachľami. Avšak postačí aj nízkoteplotný systém, napríklad podlahové vykurovanie alebo podlahový konvektor.
Dôležitý je i výber sklených výplní, najmä vtedy, ak sa jedná o celoročnú zimnú záhradu. Vyberajte sklá, ktoré majú uspokojivú tepelnú priepustnosť, fungujú ako filter UV žiarenia a sú dostatočne hrubé. Najlepšie izolačné vlastnosti má trojsklo. Skvelou vychytávkou je elektrochromické sklo, ktoré možno podľa potreby elektronicky stmaviť či zosvetliť. Dá sa to buď automaticky – stlačením tlačidla alebo cez dotykovú obrazovku. Môžete tak regulovať prívod denného svetla, slnečného tepla a tienenia.
Netreba zabudnúť i na odvody a odkvapový systém, ktorý spoľahlivo odvedie ďažďovú vodu. Môžete si vybrať z rôznych typov, ako je napríklad skryté odvodnenie či integrované odtoky vody.
Freepik.comAk vaša zimná záhrada bude ďalšou plnohodnotnou miestnosťou, treba myslieť i na elektrinu. Alternatívou môže byť i fotovoltaika – metóda priamej premeny slnečného žiarenia na elektrinu s pomocou fotoelektrického panelu. Ak túžite po tlmenej, romantickej atmosfére, pravdepodobne vám postačia i rôzne svetelné reťaze či lampy na batérie.
Pre váš väčší komfort si môžete nechať nainštalovať na okná i siete proti hmyzu. Takto si môžete užívať príjemné večerné posedenia bez toho, aby vás otravovali komáre alebo aby ste museli odháňať osy a muchy od jedla.
Celoročná moderná zimná záhrada ponúka viac ako len priestor pre vašu zeleň. Môžete ju poľahky premeniť na útulnú obývačku, vkusnú jedáleň alebo pracovňu s výhľadom na vašu záhradu. V tomto priestore by preto nemal chýbať ani pohodlný záhradný nábytok, ktorý môžete rozšíriť o závesné hojdacie kreslo či taburet s úložným priestorom. Netreba zabudnúť ani na doplnky.
Predtým, ako sa rozhodnete pristúpiť k realizácii zimnej záhrady, premyslite si svoje predstavy a požiadavky. Práve od toho sa bude tiež odvíjať konečná suma. Zimná záhrada nie je práve lacnou záležitosťou, a preto aj chceme, aby nám dlho slúžila. Vyberajte teda len tie najkvalitnejšie materiály a nechajte si aj poradiť od odborníka.
Konkrétnu sumu za realizáciu zimnej záhrady je veľmi ťažké odhadnúť. Cena realizácie zimnej záhrady závisí od viacerých faktorov, ako sú veľkosť, použitý materiál, typ zasklenia a technická vybavenosť. Orientačne sa ceny pohybujú nasledovne:
Plastové (PVC) zimné záhrady: Cena za dodávku a montáž sa pohybuje od 600 do 900 EUR/m².
Hliníkové zimné záhrady: Kvalitnejšie prevedenie z hliníkových profilov a lepšieho skla stojí od 800 do 1 100 EUR/m².
Drevené zimné záhrady: Pri svojpomocnej výstavbe s drevenou konštrukciou sa môžete zmestiť do sumy okolo 5 000 EUR pre plochu približne 15 m².
Je dôležité si uvedomiť, že tieto ceny sú orientačné a môžu sa líšiť v závislosti od konkrétnych požiadaviek, ako je typ zasklenia, technická vybavenosť, náročnosť montáže a ďalšie individuálne faktory. Pre presnú cenovú ponuku je vhodné kontaktovať špecializované firmy, ktoré zohľadnia vaše špecifické potreby a predstavy.
Pri výbere dodávateľa zimnej záhrady sa odporúča navštíviť už existujúce realizácie, aby ste mohli zhodnotiť kvalitu práce a porovnať ponuky.
Investícia do zimnej záhrady môže zvýšiť komfort vášho bývania a hodnotu nehnuteľnosti, preto je dôležité zvážiť všetky aspekty a rozhodnúť sa pre riešenie, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu.
Inšpirácie a dizajnové možnosti
Zimné záhrady ponúkajú nespočetné možnosti dizajnu, vďaka čomu si ich každý môže prispôsobiť podľa svojho vkusu a potrieb. Ak máte radi moderný štýl, zamerajte sa na čisté línie, minimalistickú hliníkovú konštrukciu a veľké presklené plochy, ktoré umožnia maximálne presvetlenie priestoru. Pre útulnejší vzhľad môžete siahnuť po drevenej konštrukcii kombinovanej s prírodnými dekoráciami, ako sú prútené koše, drevené kvetináče či textilné doplnky v zemitých farbách. Rustikálny štýl zas môžete dosiahnuť použitím murovaných stien, vintage nábytku a zelených rastlín, ktoré vytvoria pocit tradičnej vidieckej atmosféry.
Inšpirovať sa môžete aj tematickými variáciami zimných záhrad. Pre milovníkov tropickej zelene je ideálna záhrada plná exotických rastlín, hojdacích kresiel a prútia, ktoré navodia dovolenkovú náladu. Naopak, fanúšikovia elegancie môžu priestor premeniť na štýlovú jedáleň s krbom a veľkým stolom, ktorý bude centrom rodinných stretnutí. Pridanie svetelných reťazí, závesných svietidiel alebo farebných podušiek dokáže každú zimnú záhradu povýšiť na unikátny priestor, ktorý bude nielen funkčný, ale aj vizuálne atraktívny. Výber je len na vás – zimná záhrada je miestom, kde môžete nechať naplno vyniknúť svoju kreativitu.
Na čo ešte nezabudnúť
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si zimnú záhradu, urobte si prieskum firiem, ktoré záhrady realizujú. Vyberajte len spoľahlivé spoločnosti, ktoré používajú kvalitné materiály. Dobrá firma má dostatok referencií od svojich zákazníkov, profesionálny a individuálny prístup a poskytuje mnoho ukážok svojej práce.
Mnoho ľudí, ktorí túžia po zimnej záhrade, odrádzajú náklady, resp. financovanie. Na trhu však môžete nájsť seriózne spoločnosti, ktoré vám poskytnú možnosť splátkového kalendára.
Aktualizovaný článok: 10.01.2025