Čo sadiť v marci? Nie je to iba šalát či cibuľa!

Ako sa blíži jar, počasie sa otepľuje, dni sa predlžujú a pozornosť záhradkárov sa sústreďuje na sadenie a siatie! Ak ste ešte neodstránili odumreté stonky vo vašej záhrade od minuloročných trvaliek, teraz máte poslednú príležitosť urobiť to – ešte kým vyrastie nový prírastok.

Rastliny ako sú echinacea a rudbekie odrežte čo najbližšie k zemi. Ruže sa môžu taktiež orezávať. Vytvarujte popínavé ruže do tvaru vejára, nakoľko vodorovné vetvy vytvárajú najviac kvitnúce výhonky. Kríkové ruže je možné odrezať na približne 20 cm od zeme až tesne nad zdravý púčik.

Dávajte pozor aj na rastliny, ktoré môžete rozdeliť – preplnené trsy trvaliek, ako sú persikaria, muškáty, denivka a kosatec, vlastne skoro čokoľvek s množstvom stoniek.

Záhrada v marci

V marci sa pripravte na siatie v záhrade! Ak ste už vykonali zimné výkopy, musíte urobiť len posledné prípravy, aby bola pôda pripravená na siatie.

 • Okopte všetky buriny.
 • Odstráňte všetky kamene.
 • Odstráňte kúsky starých koreňov.
 • Posypte oblasť jemnou vrstvou univerzálneho organického hnojiva a povrch uhlaďte.

V marci je vhodné sadiť niektoré druhy zeleniny a byliniek, ktoré majú rády chladnejšie počasie. Patrí sem napríklad cibuľa, cesnak, šalát, petržlen, reďkovka, mrkva, ale aj výsadba kapusty, výsadba petržlenu, výsadba špenátu, ako aj výsadba zeleniny ako hrášok, fazuľa a špenát.

Ďalej je možné vysadiť aj nektárinkové stromčeky a iné ovocné druhy, ktoré majú rády chladnejšie podmienky. Nezabudnite sledovať miestne klimatické podmienky a odporúčania pre danú oblasť. Záhradné práce sú v marci teda už vhodné.

Záhradkársky kalendár - akú zeleninu sadiť v marci?

Marec je ten pravý čas, kedy zasiať semená zeleniny a umiestniť ich do nevykurovaného skleníka alebo do chladného prostredia.

Do skleníka môžete vysádzať:

 • šaláty,
 • paradajky,
 • karfiol.

Vonku môžete siať:

 • hrášok,
 • mrkvu,
 • cviklu,
 • letnú kapustu,
 • bylinky,
 • pór,
 • špenát,
 • repu,
 • jarnú cibuľku,
 • cibuľa a cesnak,
 • šalotku,
 • bôb,
 • kel,
 • paštrnák,
 • jarný cesnak,
 • skoré zemiaky.

Teraz je možné vysádzať aj trvalé plodiny, ako sú špargľa a jahody. Väčšina zeleniny rastie najlepšie v bohatej pôde, pričom tú svoju môžete obohatiť napríklad pridaním kôry, hnoja či pokosenej trávy.

Neprehliadnite: Ako sa zbaviť invazívnych rastlín v záhrade? Poradíme vám!

reďkovka

Zdroj: Depositphotos

Bôb

Bôb je produktívna a ľahko pestovateľná plodina, ktorá produkuje svoje plody vo veľkých strukoch. Vysievajte priamo do zeme so vzdialenosťou semien 30 cm od seba. Môže sa pestovať aj v kvetináčoch a mladé výhonky sa dajú použiť napríklad do šalátov.

Mangold

Švajčiarsky mangold je veľmi atraktívnou plodinou. Pravidelne zbierajte jeho listy alebo ich nechajte rásť, aby ste získali väčšie listy, ktoré sa dajú dusiť ako špenát. Vysievajte do kvetináčov alebo priamo do zeme a zasypte 2 cm kompostu.

Čili papričky

Čili papričkám sa najlepšie darí v kvetináčoch a možno ich pestovať na slnečnom parapete alebo v skleníku. Pre spoľahlivejšiu úrodu v chladnejšom počasí si vyberte kompaktné, maloplodé odrody a skoré dozrievače.

Vysievajte ich na povrch viacúčelového kompostu a prikryte tenkou vrstvou kompostu. Črepníky prikryte pokrievkou alebo priehľadným plastovým vreckom, ktoré je pripevnené elastickým pásom, aby ste vytvorili mini skleník. Umiestnite na slnečný parapet alebo na vyhrievaný rozmnožovač.

Akonáhle sadenice už vyrastú, odstráňte plastové vrecko.

Kel

Kel je ideálny pre polotienisté stanovište. Pestujte ho v kvetináčoch alebo priamo v zemi, aby ste si odrezali úrodu z mladých listov na použitie do šalátov.

Zasejte tri semená do jednotlivých semenných modulov naplnených viacúčelovým kompostom bez rašeliny. Zakryte 2 cm kompostu, dobre zalejte a označte.

Neprehliadnite: Sadenie paradajok - urobte to TAKTO a budete mať bohatú úrodu!

jarná cibuľka

Zdroj: Depositphotos

Pažítka

Pažítka je skvelá na pestovanie v nádobách, keďže nezaberie veľa miesta. Pravidelne ju ale zbierajte, aby ste podporili rast nových trsov. Ak sa nechajú kvitnúť, kvety pažítky prilákajú opeľovače.

Vysádzajte vonku alebo do väčších kvetináčov po pominutí všetkých rizík mrazu.

Hrach

Hrášok zasejte do veľkých kvetináčov na výhonky alebo priamo do zeme. Na siatie v marci vyberte odolné a skoré odrody. Semená zasejte do jednoduchých alebo dvojitých riadkov, 5 cm hlboko a 30 cm od seba.

Zemiaky

Zemiaky sa môžu pestovať v zemi už od marca. Nakrájajte sadivové zemiaky tak, že hľuzy umiestnite do starých škatúľ na vajcia alebo podnosov so semenami na chladnom a svetlom okennom parapete, aby ste podporili tvorbu výhonkov.

Na konci mesiaca zasaďte klíčiace hľuzy do vopred vykopaných jamiek na 10 cm kompostu a potom prikryte ďalších 10 cm kompostu a hliny.

Paprika

Jemná sladká paprika potrebuje teplo a slnečné svetlo. Najlepšie sa jej darí v tomto období ešte ideálne v skleníku. Semená zasejte na povrch vlhkého viacúčelového kompostu bez rašeliny a potom zakryte jemnou vrstvou kompostu a hliny.

Paradajky

V ideálnom prípade by ste si mali sadenice paradajok predpestovať v interiéri na slnečnom a teplom parapete. Až po pominutí posledných mrazov sa sadia do zeme v záhrade.

Cvikla

Cvikla bude klíčiť pri nízkych teplotách, takže ju možno siať v marci. Semená zasejte priamo do plytkých jamiek a prikryte jemnou vrstvou zeminy alebo kompostu. Zberajte ju, keď repa dosiahne veľkosť golfovej loptičky.

Hlávkový šalát

Začnite vysievať šaláty už od marca a lahodné listy si budete vychutnávať ešte niekoľko mesiacov. V marci je najlepšie ich vysievať v interiéri a vysádzať, keď pominú všetky riziká mrazov.

Kedy začať s hnojením a ktorú zeleninu treba extra chrániť?

V marci začnite s hnojením záhrady, keďže to je obvykle začiatok záhradnej sezóny. Použitie organického hnojiva alebo kompostu je vždy dobrým spôsob, ako zabezpečiť živiny pre rastliny. Začnite hnojiť vtedy, keď pôda už nie je zamrznutá a keď sa začínajú objavovať prvé náznaky nového rastu rastlín.

Zeleninu, ktorú treba extra chrániť v marci, môže závisieť od vašej konkrétnej oblasti a podmienok pestovania.

 • Všeobecne platí, že chladnomilné rastliny ako napríklad zeler, kel a špenát sú rizikom pre posledné mrazy.
 • Môžete ich ochrániť pokrývkou alebo pomocou fóliových tunelov, ktoré udržia teplotu vyššiu a ochránia rastliny pred mrazom.
 • Je tiež dôležité sledovať miestne počasie a prispôsobiť ochranu zeleniny podľa potreby.

Výsev zeleniny, ako aj jarné práce sú v marci teda už v plnom prúde!

Aktualizované na 25.02.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE