Penstemon 'Garnet' - dráčik: Spoznajte a naučte sa pestovať túto rastlinku správne!

Penstemon a jeho rôzne odrody sú rastlinky, ktoré určite nemožno prehliadnuť, a to predovšetkým v období ich kvetu. V našich zemepisných šírkach je táto trvalka známa aj pod prezývkou "dráčik". Penstemon ale pochádza zo Severnej Ameriky, kde tieto rastlinky možno nájsť takmer všade, a to v rôznych variáciách - od drobných kríkov až po vysoké trsy.

Penstemon sa u nás pestuje ako trvalka, ale túto rastlinku je vhodné vnímať aj ako letničku, pretože niektoré odrody zle znášajú zimy a nízke teploty. Niektoré druhy sa hodia do skaliek, ďalšie sa hodia do kvetinových záhonov či ako doplnok vyšších ozdobných tráv. Je vidieť, že využitie dráčikov je doslova neobmedzené, čo je nepochybne jeden z dôvodov ich rastúcej obľuby.

Penstemon ako ozdoba okrasnej záhrady

Tieto na pestovanie nenáročné trvalky sú mimoriadne obľúbeným druhom kvetov predovšetkým predzáhradiek. Darí sa im ale aj v kvetináčoch na terasách či iných slnečných miestach. Ide o zaujímavú, vytrvalú a pomerne nenáročnú rastlinku na pestovanie, a preto by bolo veľkou škodou ju prehliadnuť.

Penstemon

Penstemon je trvalka so vzpriamenými stonkami a širokými listami. Kvety majú rôzne tvary a farby, vrátane fialovej, ružovej, červenej, žltej či bielej. Obvykle sú zvoncového tvaru a majú dlhé tyčinky, ktoré sú často viditeľné.

 • Výška tejto rastlinky sa môže líšiť v závislosti od odrody, ale väčšinou dosahuje výšku od 30 do 50 cm.
 • Penstemon je mrazuvzdorný a zvláda teploty až do -34°C.
 • Niektoré odrody sú však citlivejšie a môžu vyžadovať dodatočnú ochranu v chladnejších oblastiach.
 • Penstemon preferuje dobre priepustnú pôdu s dobrým odvodnením. Pôda by mala byť bohatá na organické látky a mierne kyslá až neutrálna pH.

Penstemon je relatívne nenáročný na starostlivosť. Vyžaduje však pravidelné zavlažovanie, a to najmä v období sucha. Po odkvitnutí je možné odstrániť jej suché časti.

Neprehliadnite: Letničky - TIETO krásky rozžiaria vašu okrasnú záhradu!

penstemon garnet

Zdroj: Depositphotos

Penstemon a jeho odrody

V našich zemepisných šírkach sú obľúbené a vyhľadávané predovšetkým tieto odrody penstemonu:

 • penstemon "Hartwegii"
 • penstemon digitalis "Husker Red"
 • penstemon "Dark towers"
 • penstemon "Barbatus" - pesntemon briadkatý
 • penstemon "Polaris Red"
 • penstemon "Partybells Red"

Výber vhodného stanovišťa

Pokiaľ sa rozhodnete pestovať penstemony, zásadné je vybrať im stanovište s ľahkou, prípadne aj kamenitou, ale rozhodne dobre priepustnou pôdou.

Sú totiž náchylné na hnitie vždy, keď sú nútené rásť na premočených miestach.

 • Doslova milujú slnečné lúče, preto je potrebné okamžite zavrhnúť tienisté a chladné miesta na ich výsadbu.
 • Na výslní, maximálne v jemnom polotieni, budú spokojné a dajú to najavo svojou záplavou prenádherných rúrkovitých kvetov aj bujným rastom.

Neprehliadnite: Múčnatka: Prevencia, liečba a ochrana rastlín pred touto hubovou infekciou

dráčik

Zdroj: Depositphotos

Penstemon má rád aj kvetináče

Penstemony možno pestovať dokonca aj vo väčších kvetináčoch, čo je výhodné pre ich ľahšie zazimovanie. V dobrých podmienkach sa ale pomerne rýchlo rozmnožujú a rozpínajú, pričom môžu dorastať do výšky pol metra a v ideálnych podmienkach až do výšky jedného metra.

Pozor na zimy a mrazy!

Aj keď sú penstemony trvalky, niekedy môžu mať problém prečkať zimu, ak sa o nich nepostaráme tak, ako je treba.

 • Rastlinky, ktoré sme zasadili do kvetináča, je dobré na zimu preniesť na chladné miesto, kde ale nebude mrznúť.
 • Pokiaľ sa rozhodneme pre ich pestovanie priamo v kvetinovom záhone, bude nutné rastliny (rovnako ako tie v kvetináči) po odkvete ostrihať a navyše ešte pred príchodom zimy dobre prikryť.

Starostlivosť o ne sa rozhodne oplatí, pretože budúci rok sa budete môcť tešiť z krásnej kvetinovej ozdoby už pred príchodom leta.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE