Ako zatočiť s pandravami? Ako sa zbaviť týchto nepríjemných lariev, ktoré nám ničia úrodu a rastliny v záhradách?
Každý záhradkár má obrovskú radosť z rozkvitnutých kvetinových záhonov a z bohatej úrody. Vtedy vie, že sa jeho námaha a práca vyplatila. Nikoho z nás však nepoteší pohľad na odumierajúce rastliny. Tie má pravdepodobne na svedomí jeden druh hmyzu – larvy chrústov, pandravy.
Tučné, na pohľad škaredé biele tvory sa nevyskytujú len v záhradnej pôde. Pandravy v muškátoch či v iných kvetináčoch dokážu narobiť poriadnu škodu. Určite i vám už tieto pôdne škodce vo vašej záhrade poriadne zavarili.
Ako sa zbaviť pandráv? Ako predísť ich výskytu v záhrade?
Neprehliadni: Záhradná hojdačka: Na čo sa pri jej výbere zamerať?
Čo je to pandrava?
Chrúst obyčajný (Melolontha melolontha) je typickým škodcom v slovenských záhradách. Chrúst je chrobák, ktorý v priemere dosahuje aj tri centimetre. Je typický svojou hnedou farbou, zlatistými chĺpkami a tvrdými krídlami.
Škodu vedia napáchať nielen dospelé jedince, ale aj pandravy chrústa. Tie sa na dospelého jedinca vyvíjajú približne 3 až 4 roky. Pandravy sú jemne žltkasté larvy, v pokojovom stave v tvare C, ktoré sa liahnu začiatkom leta. Mnoho lariev iných, užitočných chrobákov vyzerá podobne. Pandravy sa nachádzajú vždy hlboko v zemi. Ak teda nájdete pandravy na iných miestach, pravdepodobne ide o iný druh.
Pandravy v komposte, pandravy v kvetináčoch či vo voľnej pôde sú častým problémom záhradkárov. Larvy chrústa nie sú prieberčivé na potravu. Hoci sa pohybujú minimálne, vo svojom okolí zjedia všetko, čo pod zemou nájdu. Koncom jesene sa pandravy presúvajú hlbšie do pôdy, kde sa zakuklia. Vyliahnuté jedince potom prezimujú v pôde.
Dospelé chrobáky si radi pochutnávajú na duboch či iných stromoch, ktoré dokážu poriadne obžrať.
Biológia Melolontha melolontha je veľmi zaujímavá. Dospelí jedinci majú tendenciu k migrácii a môžu precestovať značné vzdialenosti v hľadaní potravy a vhodných miest na kladenie vajíčok. Po oplodnení samice kladú vajíčka do pôdy, kde sa larvy vyvíjajú niekoľko mesiacov a následne prechádzajú do štádia púpavy, než sa stanú dospelými chrobákmi.
Je to tiež dôležitý faktor v ekosystéme, pretože prispieva k rozkladu organického materiálu a pomáha udržiavať zdravie pôdy. Napriek tomu môže byť v niektorých prípadoch považovaný za škodcu, najmä v poľnohospodárskych oblastiach, kde môže spôsobiť poškodenie vegetácie.
Odporúčame: Kedy sa posúvajú hodiny na zimný čas na jeseň 2024? Všetko, čo potrebujete vedieť!
Ako sa zbaviť chrústov?
Najčastejšou praktikou pri odstraňovaní chrústa je ručné zbieranie. Ak je však tento hmyz vo vašej záhrade premnožený, bude sa vám zberať len ťažko.
Pri eliminácii chrústov pomôžu aj ich prirodzení predátori. S dospelými chrústami si poradia netopiere, ježkovia, rôzne vtáky ako havran, ďateľ, drozd, kukučka či straka. Na pandravách chrústa si radi pochutia aj krtkovia. Dospelé chrústy zredukujete tiež ich striasaním zo stromov a ničením.
Ekologický spôsob odstránenia pandravy
Ekologickým spôsobom zbavenia sa chrústov sú aj entomapatogénne huby alebo háďatká. Invázne larvy parazitických hlístic Heterorhabiditis, ktoré sa aktívne pohybujú v pôde a čuchom vyhľadávajú pandravy, sú tiež výbornou ochranou záhrady pred nepríjemnými bielymi larvami v pôde. Napadnuté larvy chrústov v priebehu 48 hodín hynú. Vo vnútri mŕtveho hmyzu dokončí hlística svoj vývoj a ďalej sa množí.
Ďalšou možnosťou ako sa zbaviť týchto škodcov je postrek na pandravy s obsahom baktérií a mikroorganizmov, ktoré ničia larvy.
Prevencia
Najväčší význam pri boji s pandravami v zemi majú preventívne zásahy. Medzi ne patrí správny osevný postup, striedanie plodín, skorá sejba, obrábanie pôdy, vyvážené hnojenie či ničenie buriny. Na jar, v lete a začiatkom jesene sa odporúča plytká orba so strojmi, ktoré pôdu dôkladne rozmrvia.
Tip pre vás: September v záhrade: Čo by ste mali všetko stihnúť a na čo nezabudnúť?
Aktualizované na 12.09.2024
Aktualizovaný článok: 12.09.2024